COPA AMERICA 2019. – Drugi finalist je Peru!

Druga polufinalna utakmica nije imala problema s VAR-om kao ona prva o kojoj se još i dalje priča. Naime, izašla je informacija da su iz VAR sobe signalizirali glavnom sucu da ode pogledati sporne situacije, a kao što znamo on to ipak nije učinio. Navodno je došlo do problema na vezi između sudaca, spominje se čak i namjerno ometanje signala. Sve u svemu CONMEBOL provodi istragu. No vratimo se mi utakmici između Čilea i Perua.

Čileanci su kao dvostruki branitelji Cope ušli u ovu utakmicu kao favoriti. Njihovi navijači priželjkivali su i treće finale zaredom.

Prvi su na utakmici zaprijetili Peruanci, a sve je pripremio Guerrero podvalivši loptu Cuevi koji je neprecizan.

S druge strane slična situacija, Sanchez – Beausejour – Aranguiz i lopta prolazi desno pored gola. Veliku priliku sa šest metara nije iskoristio daleko najbolji igrač Čilea na prvenstvu.

Peru je bio vrlo aktivan po desnoj strani. Preko nje je i započela akcija za prvi gol Perua u 21. minuti. Cueva je ubacio loptu u šesnaesterac, Carillo ju je prenio glavom do Edisona Floresa koji je silovito zakucava u mrežu. Peru iznenađujuće vodi.

Čile je pokušao uzvratit ali njihovi pokušaji nisu bili dovoljno izrađeni za nešto više.  Kad već nisu uspjeli zakuhati nešto u napadu onda su zakuhali u obrani. Kod jedne napucane lopte put vrha šesnaesterca golman Čilea radi grešku. Loše procjenjuje situaciju kod istrčavanja na loptu i ne stiže na vrijeme. Ispred njega se pojavljuje Carillo koji prvi dolazi, zaobilazi izgubljenog Ariasa i ubacuje na šesnaest metara gdje Yotun s lakoćom zabija na prazan gol.

Pred kraj prvog poluvremena Čile je imao priliku smanjiti zaostatak, ali udarac Fuenzalide zaustavlja danas vrlodobri Gallese.

U drugom poluvremenu Čile dominira i lopta je uglavnom u njihovim nogama. Prvu veliku priliku imao je u 52. minuti Eduardo Vargas koji skače na centaršut i pogađa stativu. To je možda bila i najbolja prilika Čilea na utakmici.

Veliku priliku propustio je i Peru, točnije Yotun koji ne uspijeva doći do svog drugog pogotka.

Čile i dalje nastavlja s pritiskom, upućuju nekoliko udaraca koje bez većih problema kroti Gallese. Koliko je Čile bio nemoćan pokazuje situacija iz 91. minute kada im Peru prodaje akciju s treninga. U strijelce se upisao Guerrero koji je s lakoćom zaobišao Ariasa i poentirao za velikih 3:0. Bio je to njegov 13. gol u povijesti Cope.

Čile je u 94. minuti dobio šansu doći do počasnog pogotka. Sudac je pokazao na bijelu točku nakon što je Abram napravio prekršaj. Eduardo Vargas je uzeo loptu, opucao panenku koju mu je obranio Gallese. Njemu je to bila druga obrana penala na turniru. Ukupno je na utakmici skupio sedam obrana.

Drugi put u povijesti Cope Peru je dobio Čilea 3:0. Zadnji put se to dogodilo 1949. godine, isto u Brazilu. Peru je tako iz tri udarca u okvir zabio tri gola i po drugi puta u povijesti plasirao se u finale Cope. Zadnji put su tamo bili 1975. godine kada su osvojili svoj drugi naslov. Do prvoga su došli davne 1939. godine kada je na snazi bio ligaški format.