COPA AMERICA 2019 – Brazil prvi finalist

Prvi put nakon četrdeset odigranih utakmica Argentina je započela u istom sastavu kao i utakmicu prije. Scaloni je dao povjerenje postavi koja je odigrala dobru utakmicu protiv Venezuele. S druge strane Tite je mijenjao Allana za Casemira koji se vratio nakon što je prošlu utakmicu bio na tribini i Filipea Luisa za Alexa Sandra.

Obje momčadi su veoma čvrsto ušle u utakmicu. Prvi udarac upućen je u dvanaestoj minuti. Paredes je došao do malo slobodnog mjesta i opalio preko gola. Argentina je igrala visoki pressing, dok su Brazilci pokušali izolirati Argentince s loptom.  Kod pressinga je tokom cijele utakmice iznimno dobar bio Tagliafico koji je prilično visoko gurao Brazil. Ipak, u devetnaestoj minuti je bio nemoćan.

Obrana Argentine izigrana je u nekoliko brzih poteza, a Dani Alves je napravio većinu posla. Prvo se izborio za loptu u skoku i izbacio Acunu, zatim je poslao natrčalog Paredesa na travu te za kraj podvalio “krivo oko” dodavanje pokraj Tagliafica za Firmina. On ulazi s desne strane, oštro šalje loptu u peterac gdje lagano poentira Gabriel Jesus. Prvi udarac uopće Brazila na utakmici i odmah gol, ukupno 17. gol Gabriela Jesusa u eri izbornika Titea.

Argentina nije posustala nakon tog gola nego su nastavili sa svojom igrom, a njihovi napadi umalo su nagrađeni golom. U 29. minuti Messi je ubacio iz slobodnog udarca u šesnaesterac na glavu Aguera koji pogađa prečku.

Obje ekipe bile su natjerane na kreiranje napada kroz sredinu jer su bokovi bili dobro zatvoreni. Stoper Foyth koji tek drugu utakmicu igra beka odlično je zatvorio Evertona, igrača koji je svima radio velike probleme na turniru i upravo zbog toga je zamijenjen na poluvremenu, a umjesto njega ušao je Willian.

Messi je odigrao najbolje poluvrijeme na prvenstvu, baš kao i Argentina koja je unatoč tome što nije zabila gol ostavila puno bolji dojam od Brazila. Domaćin turnira kao da se povukao nakon vodstva i prepustio igru Argentini koja je uputila nekoliko ozbiljnih lopti u protivnički šesnaesterac.

Nastavila je Argentina s boljom igrom i u drugom poluvremenu. Prvu priliku u nastavku imao je Lautaro Martinez u 49. minuti, no Alisson je bio siguran. Messi je nastavio graditi napade pa je tako zajedno s Lautarom Martinezom i Aguerom otvorio prostor De Paulu, koji je bio sasvim slobodan, ali njegov udarac ide preko gola.

Tri minute poslije, točnije u 55. minuti, budi se Brazil. Gabriel Jesus izmiješao je argentinsku obranu, podvalio loptu Coutinhu koji je promašio veliku šansu. Odmah u idućem napadu Argentina uzvraća, Messi pogađa stativu.

Opsada Alissonovog gola se nastavlja u 66. minuti kada Messi puca iz slobodnjaka. Loptu koja bi u 99% slučajeva skinula prašinu iz kuta gola Alisson hvata s dvije ruke.

U 71. minuti dolazimo do prve sumnjive situacije na utakmici. Dok su Argentinci čekali da sudac sudi penal na Agueru, Brazil je napravio kontru. Gabriel Jesus je opet ispremiješao argentinsku obranu, dodao Firminu koji zabija na prazan gol. Bio je to prvi udarac na gol Brazila u nastavku.

Ostaje pitanje je li ovo bio prekršaj na Agueru? Zbog čega se VAR nije oglasio? Tako je umjesto 1:1 ili 1:0 ukoliko bi Argentinci promašili penal bilo 2:0 za Brazil.

Nakon toga dogodila se i druga situacija koja je bila još čišća nego prva. Penal na Otamendiju? VAR se uopće nije oglasio, iako je dovoljno jasno da se radi o prekršaju za najstrožu kaznu i žuti karton.

Veoma dobra i napeta utakmica tako je ostala u sjeni zbog nekorištenja VAR-a u dvjema sumnjivim situacijama. Argentina je odigrala najbolju utakmicu na turniru, ali svoje velike šanse nije uspjela pretvoriti u golove. Ispriječile su se stative i Alisson. Argentinci su na utakmici uputili deset udaraca više od Brazila. S druge strane, Brazil je od svoje tri velike šanse iskoristio dvije i prošao u finale gdje čeka boljeg iz dvoboja Čile-Peru.