CAN 2017, skupina D: Crne zvijezde u četvrtfinalu, Faraoni pobjedom poslali Ugandu doma (VIDEO)

Program 2. kola Afričkog kupa nacija kompletiran je jučerašnjim susretima u skupini D, u Port Gentilu. Gana je još jednom minimalnom pobjedom osigurala prolazak u četvrtfinale, a Uganda je porazom od Egipta postala prva momčad koja se i teoretski oprostila od druge faze natjecanja.

Gana – Mali 1:0
Avram Grant i njegove Crne zvijezde druga su reprezentacija na turniru koja je osigurala nastup u četvrtfinalu nakon dva odigrana kola. Senegalu su se pridružili zahvaljujuć još jednoj minimalnoj i, usudimo se reći, “mučkojrdquo; pobjedi. Nakon trijumfa nad Ugandom (1-0 iz kaznenog udarca) u 1. kolu, gdje su igrali do pogotka (32rsquo;), eventualno još pet minuta nakon, istu priču ponovili su i u srazu s Orlovima.

Iako im javnost u Gani nije naklonjena, reprezentativci su svojim uobičajenim dolaskom na stadion pokazali da je zajedništvo u momčadi na zavidnoj razini. Uz pjesmu i ples, koji su počeli još na putu do stadiona, u veseloj atmosferi došli su na sraz s protivnikom koji je od posljednja tri nastupa na kontinentalnom turniru, dva puta došao do polufinala.

Na travnjaku, gotovo identična slika kao i u susretu Crnih zvijezda i Ugande. Gana je držala, i tražila, inicijativu do prvog pogotka, a nakon toga su se, gotovo u potpunosti, posvetili očuvanju rezultata. Teško je konstatirati da je riječ o klasičnom bunkeru, jednostavno su se izlasci na protivnička vrata svodili na plahe pokušaje sigurnog proigravanje, bez većeg rizika.

Prvu veliku priliku zakuhao je Christian Atsu (Newcastle) u 17. minuti susreta. Lijevom beku Orlova, Hamariju Traoreu (Reims), prodao je odličan tunel, te si otvorio prostor za miran ubačaj u peterac. Kvalitetnom povratnom loptom pronašao je jednog od Ayewa (Andre) koji loptu prima leđima, lijepo se okreće i otvara si prostor za udarac koji s pet metara odlazi pokraj desne vratnice.

U 21. minuti Gana je stigla do vodstva. Onaj drugi Ayew (Jordan), lijepo se izvukao iz sredine na stranu, te poslao odlično loptu na 7 metara, gdje je dočekuje Asamoah Gyan (Al-Ahly Dubai) i prelijepim udarcem glavom šalje iza leđa nemoćnogOumara Sissokoa.Maligotovo da nije postojao u prvom poulvremenu.

Bez ijedne stvorene opasnosti, i rješenja za igru Gane, koja nije bila na nekoj posebnoj razini, al dovoljna da spriječi Orlove u razvijanju ozbiljnijeg napada. Do kraja poluvremena vidjeli smo jednu opasniju situaciju pred vratima Sissokoa, no udarac Atsua završio je u bloku.

U drugom poluvremenu u potpunosti drugačija slika. Orlovi su izašli na travnjak s ogromnom željom za postizanjem pogotka, dok se izabranicima Avrama Granta “izgubio svaki tragrdquo;.

Nije bila riječ o viktoriji na vrata Gane, nit o bunkeru Crnih zvijezda. Jednostavno Ganu nije zanimao ozbiljan izlazak u posljednju polovicu protivnika, a Mali se mučio s pronalaženjem kvalitetnog prostora za stvaranje opasnosti po vrata Razaka. U takvom tonu svjedočili smo potpunoj dominaciji Malija, koji je stvorio do kraja susreta nekoliko opasnih prilika. Najveću su imali u 90. minuti utakmice kada je Califa Couliably (Gent) spretno prema vratima Gane skrenuo loš udarac Mousse Doumbia (Rostov), no osporavani vratar Crnih zvijezda -Razak (Cordoba), fantastičnom reakcijom spašava svoju momčad.

Napadi Malija zaista su bili konstantni u posljednjih 15 minuta, no osim prilike u 90. najbliže pogotku bili su u 93. kada je Razak zaustavio opasan udarac igrača Crystal Palacea Bakaryja Sakoa. U istoj minuti Orlovi su tražili i kazneni udarac nakon okršaja Oloya (Kuban) i Affula, no glavni sudac Charef iz Alžira samo je odmahnuo rukom. Dojam je da je bio u pravu jer je veznjak Malija Oloya, prilikom pokušaja dolaska do lopte povukao Affula te je on u nastavku borbe za loptom, pao i srušio Oloya.

Igrač utakmice:
Thomas Partey (Gana)

Silni, al ne dovoljno kvalitetni, pokušaji Malija u drugom polvuremenu, na kraju nisu bili dovoljni za postizanje pogotka. Ovim porazom Mali je ostao na jednom bodu, osvojenom u srazu s Egiptom. I sve bi još bilo dobro za Orlove, da Ganapobjedom nije osigurala četvrtfinale. Naime, u posljednjem kolu sastaju se Egipat i Gana, a Maliju bi (uz pobjedu nad Ugandom koja se oprostila od natjecanja) trebala pobjeda Gane kako bi osigurali drugu fazu natjecanja. S obzirom kako je Avram Grant vodio momčad u ove dvije utakmice, teško je vjerovati da će s najjačim sastavom krenuti u posljednjem kolu.

Egipat – Uganda 1-0

Izabranici Hectora Cupera u posljednjim su minutama utakmice stigli do veoma važne pobjede. Momčad sprskog stratega Milutina Sredojevića pružala je srčan i kvalitetan otpor, u defanzivnom smislu, reprezentativcima Egipta. Iako se Uganda trudila što ćešće izlaziti naprijed, i stvarati ozbiljnije prilike, pokazalo se da jednostavno nemaju kvalitetu za mučenje protivničkih obrana u kontinuitetu.

Faraoni
su se s druge strane većinom oslanjali na nadahnutost Rominog Mohameda Salaha. Zakuhao je nekoliko opasnih situacija u prvom poluvremenu, i pristojno povezivao linije Egipta, no stopostonih prilika Cuperovi izabranici nisu stvarali. Iz sve te jalove dominacije i pritiska ipak su uspjeli postići toliko željen pogodak. U 89. minuti 22-godišnji veznjak saudijskog Al-IttihadaKahraba, pronašao je u šesnaestercu zaboravljenog Salaha, koji je nesebično pričekao dolazak El-Saida iz drugog plana. 31-godišnji veznjak egipatskog Al Ahlyja loptu je poslao kroz noge Onyangoa za veliko slavlje Faraona. Do kraja susreta Egipat je bez problema čuvao teško stečenu prednost i tako upisao prvi trobod na turniru.

Abdallah El Said (Egipat)

Ovom pobjedom Faraoni su stigli na četiri boda i drugo mjesto. U posljednjem kolu čeka ih okršaj s Ganom koja će najvjerojatnije odmarati neke od igrača. Egiptu iz sraza s Crnim zvijezdama treba bod kako bi u potpunosti bio siguran u plasman među posljednjih 16.

Uganda
je s druge strane ovim porazom izgubila i teoretske šanse za prolazak dalje. Reprezentacija kojoj je ovo prvi nastup na kontinentalnom turniru još od 1978. godine, oprostit će se od afričke elite utakmicom protiv Malija. Srčanošću i fizičkim sposobnostima zaista su namučili sve dosadašnje protivnike, te ne sumnjamo da će u toj posljednjoj utakmici, u kojoj će Mali tražiti pobjedu za nadu u osiguravanje četvrtfinala, Uganda još jednom “skupo prodati svoju kožurdquo;.

Susreti posljednjeg kola skupine D igraju se 25. siječnja u istom terminu s početkom u 20 sati. Egipat i Gana svoj će susret odraditi u Port Gentilu gdje su se i igrale utakmice skupine D, dok će reprezentacije Ugande i Malija optutovati na sjever Gabona u Oyem, te tamo odraditi posljednju grupnu obavezu na turniru.