CAN 2017, skupina A: Oproštaj domaćina od turnira, Burkina Faso u četvrtfinale s prvog mjesta (VIDEO)

Večernjim susretima u Librevilleu i Francevilleu zaključena je grupna faza natjecanja u skupini A, Afričkog kupa nacija.

Prvi put
još od 1994. godine na Afričkom kupu nacija domaćin nije prošao skupinu. Prije današnjeg neuspjeha Gabona to je pošlo za rukom Tunisu spomenute godine, kada je ispao u skupini s tadašnjim Zairom i DR Kongom.

Gabonu
je danas igrala samo pobjeda nad Kamerunom s obzirom da se pretpostavljalo da će Burkina Faso pobijediti Gvineju Bisau. Treba reći da Gabon cijeli turnir igra jako loše, bez izrazitog plana u igri i bez veće kvalitete u veznom redu te je tako izgledao i danas.

Najbolje prilike imali su na početku i kraju utakmice. U 3. minuti Aubameyang je s par metara promašio odličnu priliku kada je u padu pucao pokraj gola. Za iduću njihovu priliku morali smo čekati sve do 95. minute kada je udarac Bouange udario u vratnicu a odbijanac je Serge pucao ravno u ležećeg Ondou. Kamerun je izgledao tijekom cijele utakmice kao ozbiljnija momčad te zasluženo prolazi u iduću fazu natjecanja. Izbornik domaćina prvenstva Camacho,iako nije imao puno vremena za pripremu momčadi, teško da će dočekati iduću službenu utakmicu Gabona.

U drugom susretu skupine A koji se igrao u Francevilleu Burkina Faso porazila je Gvineju Bisau rezultatom 0-2.U vodstvo su Pastusi došli u 12. minuti utakmice nakon nesporazuma Rudinilsona i vratara Mendesa. Na jedan bezopasan ubačaj glavom je pokušao proslijediti loptu istrčalom Mendesu kojeg je lopta prevarila, te usprkos velikim i gotovo uspješnim naporima Dabe, ušla u mrežu.

Viceprvaci iz 2013. godine
posao protiv debitanta Afričkog kupa nacija završili su pogotkom u 57. minuti. Prejuce Nakoulma lijepo je uposlio Bertranda Traorea (Ajax), koji je utrčao iz drugog plana i mirno plasirao loptu iza leđa Mendesa za 2-0.Ovim rezultatom Pastusi su, zahvaljujuć remiju Kameruna i Gabona bez pogodaka, grupnu fazu natjecanja završili kao prvoplasirana reprezentacija skupine A s istim brojem bodova kao Kamerun, no boljom gol razlikom.

Burkina Faso
i Kamerun u četvrtfinalu čekaju protivnike iz skupine B u kojoj je jedino sigurno da Senegal prolazi dalje. S koje pozicije, i tko će mu se pridružiti u daljnjem natjecanju ostaje otvoreno do posljednje minute sutrašnjih susreta.

Vodeći Senegal u Francevilleu igra protiv Alžira, koji će predvođen s najboljim igračem Afrike Mahrezom tražiti pobjedu. Iako je izbornik Senegala najavljivao da će susretu s Alžirom pristupiti ozbiljno kao i svakom susretu na turniru, današnjim raspletom ta prva pozicija i ne izgleda toliko primamljivo.

U Libervilleu Zimbabve i Tunis tražit će svoju priliku za plasman u četvrtfinale. Usprkos svim kalkulacijama i mogućnostima, Tunis je s tri osvojena boda na papiru ipak najveći favorit za plasman u iduću fazu natjecanja.