Kovačev Eintracht dobitnik kola, Hoffenheim doživio prvi poraz

Druga polovica Bundeslige “Ruuml;ckrunde” službeno je započela ovog vikenda s odigranim 18. kolom, a najveći dobitnik je momčad Frankfurta. Kovačevi izabranici su pobjedom kod Schalkea skočili na treće mjesto tablice, a Hoffenheim je, porazom u Leipzigu, prekinuo niz od 17 utakmica bez poraza u prvenstvu. Vodeći Bayern i Leipzig očekivano su osvojili sva tri boda, dok je Dortmund ostao na bodu u Mainzu usprkos povratku prvog topnika lige. Zanimljivo je bilo u Leverkusenu, gdje je potpunim preokretom u drugom poluvremenu Gladbach odnio sva tri boda. Šest pogodaka Kolna u mreži Michaela Essera, dodatno su prikovali Darmstadt za dno tablice.

Kovač postavio novi klupski rekord

Samo 15 pogodaka u 18 susreta primila je momčad Frankfurta, što je najbolji obrambeni rekord u klupskoj povijesti. Izostanak prvog vratara Hradeckog, koji služi utakmicu kazne zbog isključenja u prošlom kolu, nije uzdrmao Orlove i osvajanje sva tri boda na gostovanju kod Schalkea. Iako su Rudari započeli susret pogotkom, koji je kasnije poništen zbog zaleđa, kapetan Alexander Meier postavio je konačan rezultat na susretu. Nakon “malonogometno” izvedenog slobodnog udarca i milimetarski točne asistencije Hasebea, Meier postiže svoj peti zgoditak ove sezone.

Schalke Frankfurt 0:1 (Meier 33)

Bajka u Leipzigu se nastavlja

Pred očima njemačkog izbornika Joachima Lowa susrela su se dva najbolja njemačka golgetera u prvenstvu, Werner i Wagner sa po deset pogodaka. Dok je mladi napadač Leipziga, Timo Werner, dokazao svoju klasu s još jednim pogotkom, Sandro Wagner je razočarao – zaradivši izravno isključenje nakon opasnog starta na gležanj protivnika. Hoffenheim je poveo pogotkom Amirija, no Werner u prvom i Sabitzer u drugom poluvremenu su preokrenuli rezultat. Tako se ovom pobjedom Leipziga nastavio lov za vodećim Bayernom, dok je Hoffenheimov niz bez poraza u prvenstvu prekinut.

RB LeipzigHoffenheim 2:1 (Werner 38, Sabitzer 77 / Amiri 18)

Ljiljani lagano venu

Od kraja listopada i pobjede nad Wolfsburgom, momčad Darmstadta upisala je devet poraza i jedan remi. Upravo je zadnji poraz od Kolna najbolniji jer je domaći vratar vadio loptu iz mreže u šest navrata. Domaćini su izdržali pola sata prije nego je krenula golijada gostiju iz Kolna. Kapetan Darmstadta Aytac Sulu autogolom je najavio katastrofu, nakon čega su se u strijelce upisivali Jojić, Modeste, Osako dva puta i Rudnevs. Upravo je Anthony Modeste jedan od ključnih razloga dobrih rezultata Kolna, koji s 14 pogodaka dijeli drugo mjesto na listi najboljih strijelaca lige. Sidney Sam, koji je ove zime stigao na posudbu iz Schalkea, ublažio je poraz Darmstadta pogotkom iz jedanesterca. Ovom pobjedom Koln je upisao drugu najveću prvenstvenu pobjedu, od 1990. i pobjede 6-0 nad Mannheimom. S pet uzastopnih utakmica bez poraza i sedmog mjesta na tablici, čekaju priliku za ulazak na mjesta koja vode u Europu. Novog trenera Ljiljana, bivšeg njemačkog reprezentativca Torstena Fringsa, očekuje teška borba za opstanak u ligi.

Darmstadt Koln 1:6 (Sam 66 (pk) / Sulu (ag) 32, Osako 36, 72, Modeste 42, Jojić 85, Rudnevs 89)

Preokret u Leverkusenu

Dva njemačka sudionika u ovogodišnoj Ligi prvaka u prvenstvu bilježe slabe rezultate, Bayer drži deveto, a Gladbach tek 13. mjesto na tablici. Dva precizna udarca iz kuta Calhanoglua bila su dovoljna domaćinima da postignu dva pogotka u razmaku od tri minute. No početak drugog poluvremena pripao je gostima, čiji kapetan Lars Stindl poravnava rezultat s dva zgoditka. Da bi preokret bio potpun pobrinuo se Raffael, koji postiže svoj četvrti pogodak ove sezone.

Bayer Leverkusen Borussia Monchengladbach 2:3 (Tah 31, Chicharito 34 / Stindl 52, 58, Raffael 71)

Još jedna minimalna pobjeda Bavaraca

Još jedno gostovanje za Bayern i još jedna minimalna pobjeda od 2-1, ovog puta kod Werdera. Dva trenutka inspiracije bila su dovoljna gostima da odnesu sva tri boda. Prvo je Robben sjajno pogodio na asistenciju Riberya, da bi potom Alaba poentirao iz precizno izvedenog slobodnog udarca. Poraz za domaćine ublažio je Max Kruse, koji je ovog ljeta stigao iz Wolfsburga i upisao tri pogotka za novi klub. Ovom pobjedom Bayern je sačuvao tri boda prednosti nad Leipzigom, dok Werder idalje pleše po rubu – jedno mjesto iznad zone ispadanja.

Werder Bayern Munchen 1:2 (Kruse 53 / Robben 30, Alaba 45+1)

Povratak Aubameyanga

Nakon ranog ispadanja Gabona već u skupini Afričkog kupa nacija, Pierre-Emerick Aubameyang vratio se u prvi sastav Dortmunda, no najbolji strijelac lige s 16 pogodaka ostao je bez prave prilike na gostovanju kod Mainza. Svoju priliku već u trećoj minuti susreta iskoristio je Marco Reus, kojemu je ovo tek šesti nastup i drugi zgoditak ove sezone. Reus je izostao čak šest mjeseci povodom ozljede koju je pretrpio u finalu njemačkog kupa u svibnju, te se krajem studenog vratio u natjecateljski pogon. Kada se činilo da će Crno-žuti odnijeti puni plijen, Mainz je izjednačio iz jedinog udarca u okvir vrata gostiju. Danny Latza poentirao je glavom nakon sjajnog ubačaja Oztunalija u završnici drugog poluvremena.

Mainz Borussia Dortmund 1:1 (Latza 83 / Reus 3)

Ostali susreti

Tri pobjede u nizu imala je momčad Wolfsburga do susreta s Augsburgom, gdje su poraženi na domaćem terenu. Vukovi su rano poveli preko Gomeza, koji je poentirao iz zaleđa, no pogreška vratara Benaglia ispravila je nepravdu za goste – njegovo loše ispucavanje iskoristio je Altintop i poravnao rezultat. Konačnih 1-2 postavio je Dominik Kohr, kojemu je to prvi zgoditak ove sezone. Derbi začelja između Ingolstadta i Hamburgera završio je pobjedom domaćina. Ingolstadt je poveo prekrasnim pogotkom Grossa, a uz njega u listu strijelaca upisali su se Suttner i Cohen iz jedanaesterca. Poraz je ublažio kapetan gostiju Sakai eurogolom u drugom poluvremenu. Nakon poraza u Leverkusenu, Hertha je pala i kod Freiburga. Gosti iz Berlina lagano ispadaju iz borbe za vrh, te su upisali čak četiri poraza u posljednjih pet prvenstvenih susreta. Nakon pogotka Bayernu mladi Haberer se upisao u strijelce i protiv Herthe krajem prvog poluvremena. U samoj završnici susreta pala su još dva zgoditka, prvo je Petersen povećao vodstvo domaćina, da bi minutu kasnije Schieber umanjio poraz Herthe.

Wolfsburg Augsburg 1:2 (Gomez 4 / Altintop 25, Kohr 69)

Ingolstadt Hamburger SV 3:1 (Gross 14, Suttner 22, Cohen (pk) 47 / Sakai 63)

Freiburg Hertha 2:1 (Haberer 39, Petersen 87 / Schieber 88)