Bundesliga über alles: Kovač do finala kupa i prve prvenstvene pobjede nakon 10 kola

Trideseto kolo Bundeslige otvorili su Koln i Hoffenheim, u podjeli bodova – koja je završila kobno za ozlijeđenog Andreja Kramarića. Nakon “nepravde” u Madridu minhenski Bayern upisao je još jedan remi u prvenstvu, nakon Leverkusena bod Bavarcima izvukao je i Mainz. U borbi za Europsku ligu Freiburg i Hertha upisali su važne pobjede na domaćem terenu, dok ih pobjedom nad Bayerom, Werder nastavlja pratiti u stopu. Nakon deset uzastopnih susreta bez pobjede, Frankfurt je stigao do vrijedna tri boda protiv Augsburga, te se pridružio Kolnu i Werderu u borbi za Freiburgovo šesto mjesto. Novu pobjedu ostvario je Darmstadt, te tako odgodio službeno ispadanje u drugi rang za još jedan tjedan. Derbi dvaju Borussija pripao je gostima iz Dortmunda, a remijem Schalkea i Liepziga zaključen je prvoligaški vikend u Njemačkoj. Ovog tjedna odigrana su i polufinala DFB Pokala, a za trofej njemačkog kupa boriti će se Frankfurt i prošlogodišnji finalist Dortmund.

Pobjeda za treće mjesto

Dvije Borussije opravdale su očekivanja u međusobnom derbiju u Monchengladbachu, koji je iznjedrio dva preokreta i pet zgoditaka. Nakon ispadanja od Monaca, igrači Dortmunda brzo su se pribrali i upisali pobjedu vrijednu trećeg mjesta – preskočivši Hoffenheim na tablici. Susret je započeo pogreškom suca, Wolfganga Starka, koji je dosudio jedanaesterac za goste, iako je gostujući igrač bio srušen izvan šesnaesterca – i time omogućio Reusu da dovede Dortmund u vodstvo. 20-godišnji Mikel Marino, koji je zamijenio ozlijeđenog Nuri Sahina, početničkom pogreškom poklonio je pogodak domaćinima – koju iskorištava Lars Stindl za svoj deseti prvenstveni zgoditak. Nova greška gostiju dovodi Gladbach do prvog preokreta, kada Marcel Schmelzer posprema loptu u vlastitu mrežu. No dvije minute od ulaska u igru bile su dovoljne Aubameyangu da postigne svoj 27. prvenstveni pogodak i time vrati susret u egal. Velike zasluge idu asistentu Ousmaneu Dembeleu, 19-godišnjem Francuzu koji u svojoj prvoj sezoni u žutom dresu bilježi osam zgoditaka i 18 asistencija – sjajna statistika za talentiranog mladića koji je ovog ljeta plaćen 15 milijuna eura francuskom Rennesu. Kako bi preokret gostiju bio potpun, pobrinuo se Raphael Guerreiro u posljednjim minutama susreta – kada pogađa glavom na ubačaj Gonzala Castra.

Gladbach – Dortmund 2:3 (Stindl 43, Schmelzer (ag) 48 / Reus (pk) 10, Aubameyang 59, Guerreiro 87)

Kovač do tek treće pobjede u 2017.

Usprkos deset susreta bez pobjede, Kovačevi izabranici pobjedom nad Augsburgom oživili su sezonu i vratili se u utrku za Europu. Ovim porazom Augsburg je ostao u zoni ispadanja, a ni rani pogodak Jeffreya Gouweleeuwa nije im pomogao spasiti bodove u Frankfurtu. Posljednjih dvanaest minuta susreta bili su dovoljni Orlovima da potpuno preokrenu susret i postignu tri zgoditka. Preokret je pokrenuo Marco Fabian s dva pogotka, a konačan rezultat postavio je Ante Rebić – nakon katastrofalne pogreške gostujućeg vratara.Nakon pobjede u prvenstvu, Kovačeve trupe u polufinalu njemačkog kupa odigrale su 1-1 u Monchengladbachu, te boljim izvođenjem jedanaesteraca eliminirali domaćina. Promašaj s bijele točke 20-godišnjeg Djibril Sowa, u njegovom prvom nastupu za seniorsku momčad, koštao je Gladbach finala i Orlove doveo pred njihovo šesto finale – i priliku za peti trofej u klupskoj povijesti.

Frankfurt – Augsburg 3:1 (Fabian 78, 87, Rebić 90+1 / Gouweleeuw 9)

Raspucani Werder

Osam pobjeda i dva remija u posljednjih deset susreta dovele su Werder pred vrata Europe, koja im trenutno bježi za dva boda. Posljednja pobjeda stigla je kod posrnulog Ingolstadta, čije vodstvo su preokretali čak u dva navrata. Domaćin je poveo preko Daria Leczana, a da se na odmor ode s neriješenim rezultatom – pobrinuo se Max Kruse iz jedanaesterca. Ingolstadt je ponovno poveo preko Pascala Grossa, novim jedanaestercem na susretu, a vodstvo je trajalo do posljednjih deset minuta susreta. Tada na scenu stupa Kruse i s tri nova zgoditka ruši domaćine – za ukupno 13. prvenstvenih zgoditaka.

Ingolstadt – Werder 2:4 (Leczano 32, Gross (pk) 62 / Kruse (pk) 45+1, 81, 87, 90+4)

Samo bod Bavarcima

Amaterske pogreške mađarskog suca, Viktora Kassaia, ostavile su Bavarce na korak do šestog uzastopnog polufinala Lige prvaka – tri zgoditka Madriđana u produžecima eliminirala su Bayern. Nakon neuspjeha u Europi, uzdrmana momčad Carla Ancelottija okrenula se osiguravanju prvenstvene titule – i zapela protiv slabašnog Mainza. Gosti iz Mainza, koje bod dijeli od zone ispadanja, poveli su već u trećoj minuti – prvijencem Bojana Krkića. Slavlje gostiju nije dugo trajalo, kada desetak minuta nakon, Arjen Robben pogađa na asistenciju Francka Riberya. No prekršaj Joshue Kimmicha na Yoshinori Mutou dovodi Mainz do jedanaesterca – kojeg uspješno realizira branič Daniel Brosinski. Konačan bod domaćinima osigurao je Thiago Alcantara – nakon asistencije sveprisutnog Robbena.Loš tjedan Bayern je zaključio porazom u polufinalu kupa, izgubivši od ljutog rivala Dortmunda. Iako su Bavarci poluvrijeme dočekali u vodstvu, pogocima Aubameyanga i Dembelea, Borussija je došla do četvrtog uzastopnog finala.

Bayern – Mainz 2:2 (Robben 16, Alcantara 73 / Krkić 3, Brosinski (pk) 40)

Freiburg grabi prema Europi

Momčad koja je 2015. godine ispala u drugi rang, a potom se prošle godine ekspresno i vratila, ove sezone kreira još jedno iznenađenje u Bundesligi – uz već toliko spomenute Hoffenheim i Leipzig. Četiri kola prije kraja, Freiburg drži šesto mjesto, dva boda iznad Bremena. Na krilima raspoloženog Nilsa Petersena savladali su Leverkusen i tako zadržali mjesto koje vodi u Europsku ligu sljedeće sezone. Freiburg je poveo efektnim zgoditkom Petersena već nakon deset minuta igre, a vodstvo su držali sat vremena – kada Kevin Volland udarcem s bijele točke, vraća susret u egal. Kada se činilo da će Apotekari uzeti bod na Schwarzwald stadionu, ukazao se Pascal Stenzel i solo prodorom osigurao veliku pobjedu Freiburgu.

Freiburg – Leverkusen 2:1 (Petersen 11, Stenzel 88 / Volland (pk) 60)

Ostali susreti

Iako ga dvanaest bodova dijeli od ostanka u Bundesligi, Darmstadt se još nada ostanku u najvišem rangu. Gostovanje u Hamburgu zaključili su novom pobjedom, te tako odgodili ispadanje za još jedno kolo. Pogocima Aytaca Sulua i Felixa Plattea, Ljiljani su poveli početkom drugog poluvremena, a poraz Hamburgera umanjio je Fabian Holland autogolom u posljednjim minutama susreta. Minimalnom pobjedom nad Wolfsburgom, Hertha je zadržala peto mjesto i direktan plasman u Europsku ligu. Vedad Ibišević, svojim 12. prvenstvenim pogotkom, presudio je Vukovima na prepunom Olympiastadionu. Nakon nesretnog ispadanja od Ajaxa u četvrtfinalu Europske lige, Rudari su zadržali bod protiv drugoplasiranog Leipziga. Goste je u vodstvo doveo Timo Werner, svojim 17. prvenstvenim zgoditkom, nakon preciznog ubačaja Bernarda. Bod Schalkeu osigurao je veteran Klaas-Jan Huntelaar početkom drugog poluvremena. S istim rezultatom završio je susret između Kolna i Hoffenheima, čime je Hoff prepustio treće mjesto Dortmundu. Jarci su poveli preko Leonarda Bittencourta, a pritisak gostiju isplatio se u posljednjim sekundama susreta – kada Kerem Demirbay postiže svoj 6. prvenstveni pogodak. Remi u Kolnu obilježio je neugodan pad ponajboljeg igrača gostiju, Andreja Kramarića, koji će zbog ozljede ramena biti mjesec dana izvan travnjaka.

Hamburger – Darmstadt 1:2 (Holland (ag) 90+3 / Sulu 51, Platte 53)

Hertha – Wolfsburg 1:0 (Ibišević 59)

Schalke – Leipzig 1:1 (Huntelaar 46 / Werner 14)

Koln – Hoffenheim (Bittencourt 58 / Demirbay 90+3)

Zgoditak kola: Nils Petersen (Freiburg)