Bundesliga über alles: ‘Davljenici’ prodisali, Bayern i Leipzig osigurali Ligu prvaka (VIDEO)

Odigrano 29. kolo Bundeslige nije donijelo velike promjene na tablici, Augsburg, Darmstadt i Ingolstadt idalje drže začelje, a pet kola prije kraja prvenstva imamo i dva sigurna putnika u Ligu prvaka – Bayern i Leipzig.

Buduća dva putnika su i Dortmund i Hoffenheim, koji su pobjedama na domaćem terenu, došli na korak do Lige prvaka sljedeće sezone. Velika borba će se voditi oko mjesta za Europsku ligu, koja trenutno drže Hertha i Freiburg, iza kojih na četiri boda razlike vrebaju Koln, Bremen i Monchengladbach. Upravo je Werder pobjedom nad Hamburgom, u svom devetom uzastopnom susretu bez poraza, ušao u to odabrano društvo – zahvaljujući porazima Frankfurta i Schalkea, dok je Leverkusen remizirao s vodećim Bavarcima. Kolo je zaključio davljenik Darmstadt, koji je pobjedom nad Schalkeom odgodio službeno ispadanje iz lige za još jedno kolo.

Golijada u Hoffenheimu

Poraz u Hamburgu nije mnogo uzdrmao Nagelsmannove izabranike, koji su s pet pogodaka u mreži Gladbacha zadržali treće mjesto – bod iznad Dortmunda. Adam Szalai je s dva rana zgoditka doveo Hoff u vodstvo, koje je do kraja poluvremena Gladbach i poništio. Prvo je Jannik Vestergaard zabio na asistenciju kolege iz obrane Tobiasa Strobla, da bi potom Lars Stindl kaznio pogrešku domaćeg vratara Baumanna. Drugo poluvrijeme donijelo je nova četiri pogotka, od koja tri u mreži gostiju. Kerem Demirbay s(p)retno je doveo Hoff u novo vodstvo iz dalekometnog slobodnog udarca, čiji ubačaj je pronašao put do same mreže Yanna Sommera. Trenutak genijalnosti Marka Utha povećao je vodstvo domaćina, kada sjajnim udarcem s ruba 16-erca postiže svoj sedmi prvenstveni zgoditak. Nekoliko minuta nakon gosti ponovno hvataju priključak. Mahmoud Dahoud, budući igrač Dortmunda, koristi gužvu u domaćoj obrani i postiže svoj tek drugi prvenstveni pogodak. Dobru partiju Demirbay je okrunio još jednim zgoditkom, nakon sjajne asistencije Kramarića – njegove osme ove sezone.

Hoffenheim – Monchengladbach 5:3 (Szalai 9, 24, Demirbay 58, 89, Uth 75 / Vestergaard 31, Stindl 35, Dahoud 78)

Leipzig za povijest

Iako je Kaiserslautern povijesno osvojio titulu 1998. nakon ulaska iz drugog ranga iste godine, Leipzig se može pohvaliti drugim velikim pothvatom u povijesti lige – drugim mjestom u debitantskoj sezoni. Visokom pobjedom nad Freiburgom debitant iz Leipziga osigurao je i mjesto u Ligi prvaka sljedeće sezone, u još jednom susretu s velikim doprinosom najboljeg dvojca – Emila Forsberga i Timo Wernera. Upravo je Forsberg, svojom 15. asistencijom, doveo Yussufa Poulsena do prvog zgoditka na susretu, a potom je Werner povećao vodstvo domaćina – svojim 16. pogotkom ove sezone. Nastavak susreta donio je nova dva zgoditka domaćina, prvo Naby Keita pronalazi put do mreže gostiju, a potom David Demme postiže zgoditak na ubačaj Wernera – pogodak koji mu je zaradio odlazak kod zubara, zbog izgubljenog zuba u hrabrom skoku na loptu.

Leipzig – Freiburg 4:0 (Poulsen 36, Werner 42, Keita 51, Demme 90)

Povratak Reusa

Nakon turbulentnog tjedna, bombaškog napada na službeni autobus kluba (za koji je kontakt iz istražnog tima njemačkim medijima potvrdio da se moglo raditi o ozbiljnijim posljedicama da su eksplozivne naprave detonirane nekoliko sekunda ranije), ozlijeđenog Marca Bartre i poraza od Monaca, raspjevani Žuti zid na Westfalenu vodio je Dortmund do nove pobjede u prvenstvu.

Gosti iz Frankfurta pokazali su se kao idealna mušterija, upisavši jubilarni deseti susret bez pobjede, čime su Kovačevi izabranici pali na deseto mjesto – tri boda udaljeni od sna zvanog Europa. Nakon izbivanja s travnjaka više od šest tjedana, povratak Marca Reusa protekao je na najbolji mogući način – atraktivnim pogotkom petom već u trećoj minuti susreta. Susret su obilježila još dva spektakularna zgoditka, prvo Marco Fabian sjajno pogađa s ruba 16-erca, a potom Sokratis još ljepšim udarcem vraća Crno-žute u vodstvo. A kakav bi to bila pobjeda Dortmunda da Aubameyang ne postigne pogodak, pa gabonski reprezentativac u posljednjim minutama susreta postiže svoj 26. prvenstveni pogodak. Pobjeda posvećena ozlijeđenom Bartri, kojom su Crno-žuti vjerno nastavili pratiti Hoffenheim u borbi za treće mjesto i direktan plasman u skupinu Lige prvaka.

Dortmund – Hoffenheim 3:1 (Reus 3, Sokratis 34, Aubameyang 86 / Fabian 29)

Gomez za spas sezone

14 pogodaka Maria Gomeza jedino su što održava Vukove na životu i iznad zone ispadanja, a nakon dva uzastopna poraza, stigao im je probuđeni Ingolstadt – u izravnom dvoboju za bijeg iz zone ispadanja. Wolfsburg je sretno poveo, zahvaljujući katastrofalnoj reakciji gostujućeg braniča Markusa Suttnera – koji posprema loptu u vlastitu mrežu u posljednjim sekundama prvog poluvremena. Iako su igrači Ingolstadta, u posljednja tri susreta, upisali tri pobjede uz osam pogodaka, protiv Wolfsburga su ostali bez ispaljenog metka. Drugi dio susreta pripao je Vukovima, čije vodstvo povećavaju Yunus Malli i nezasitni Gomez.

Wolfsburg – Ingolstadt 3:0 (Suttner (ag) 45+1, Malli 68, Gomez 80)

Renesansa u Bremenu

Početak proljetnog dijela sezone Werder je obilježio s četiri poraza, no pobjedom u Mainzu početkom veljače započinje renesansa u Bremenu sedam uzastopnih pobjeda i dva remija. Momčad Alexandra Nourija pretvorila se iz davljenika u ozbiljnog kandidata za Europsku ligu sljedeće sezone. Pobjedom nad Hamburgom, Werder je došao na osmo mjesto i dva boda ispod šestoplasiranog Freiburga. Gosti iz Hamburga šokirali su Weserstadion ranim pogotkom Michael Gregoritscha – nakon ubačaja Aarona Hunta. Nakon ranog šoka domaćini su žestoko krenuli po izjednačenje, a nakon stative Zlatka Junuzovića iz slobodnog udarca, Max Kruse svojim devetim zgoditkom vraća susret u egal. Sva tri boda u Nordderbyu zasluženo su pripala Werderu, kada Florian Kainz postiže pogodak na asistenciju raspoloženog Krusea. Koliko je moćno Bremen ušao u ovu godinu i nastavak sezone, dovoljno govori činjenica da je Bayern jedina momčad koja je u nastavku osvojila više bodova od njih.

Bremen – Hamburger 2:1 (Kruse 41, Kainz 75 / Gregoritsch 6)

Ostali susreti

Pobjedom nad Schalkeom Darmstadt je odgodio ispadanje u niži rang, zahvaljujući raspoloženom vrataru Esseru i kasnom pogotku Gondorfa. Ljiljani su poveli već u šestoj minuti preko Maria Vrančića, vodstvo koje su zadržali do posljednjih petnaest minuta susreta – kada Coke postiže svoj prvi prvenstveni zgoditak, u tek trećem nastupu od dolaska iz Seville. Rudari su mogli i ranije do izjednačenja, no udarac Burgstallera s bijele točke sjajno brani Michael Esser. Isključenje gostujućeg braniča, 20-godišnjeg Thilo Kehrera, dodatno je ohrabrilo Lijljane i sreća im se osmjehnula u posljednjim sekundama susreta – kada Jerome Gondorf sretno posprema jedan odbijanac u mrežu gostiju.

S istim rezultatom, još jedan davljenik u Bundesligi, Augsburg nakon tri uzastopna poraza pobjeđuje Koln. Augsburg je u prvih dvadesetak minuta susreta riješio pitanje pobjednika, kada se Martin Hinteregger i Paul Verhaegh iz jedanaesterca upisuju u strijelce. Autogol Philippa Maxa sredinom drugog poluvremena vratio je Jarce u susret, no unatoč dvama isključenjima domaćih igrača, Koln nije uspio spasiti bodove.

I Mainz je svoj negativan niz od pet uzastopnih poraza prekinuo pobjedom nad Herthom, zahvaljujući nespretnoj reakciji gostujućeg braniča Johna Brooksa u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena.

Dok je, najbolji strijelac prvenstva s 26 pogodaka, Robert Lewandowski služio suspenziju zbog žutih kartona, mreže u Leverkusenu su mirovale. Unatoč igraču manje, isključenom Tinu Jedvaju, Apotekari su uspjeli zadržati bod protiv Bavaraca – koji su ostali uzdrmani nakon neočekivanog poraza od Real Madrida u Ligi prvaka.