Boxing Day 1963. godine – priča o 66 golova u 10 utakmica

Božićno – novogodišnje razdoblje tradicionalno ne obiluje sportskim događajima, a gotovo sve europske lige nalaze se u stadiju mirovanja. Osim Engleza, koji suprotno ostalim ligama, pojačaju ritam. Tako će se ove sezone odigrati čak tri kola u periodu od 26. prosinca do 4. siječnja, a datum koji premoćno odnosi pozornost svim fanatika ove igre, svakako je popularni Boxing Day, odnosno 26. prosinca. Tri termina, osam utakmica. Sasvim pristojno za napraviti sportski prekid od blagdanskog uživanja u hrani i piću.

U dugoj povijesti Boxing Daya, jedna godina ipak odnosi primat, te i dalje budi sjećanja iako je prošlo više od pola stoljeća. Godine 1963. odigrano je najlegendarnije “Boxing Day kolo” engleske lige, kada je u 10 utakmica postignuto čak 66 golova. I nisu samo u najelitnijem rangu strijelci bili raspoloženi, dapače. U prva četiri razreda engleskog nogometa, tog je dana postignuto čak 160 pogodaka.

Najviše pogodaka viđeno je na Craven Cottageu, domu Fulhama. Popularni Cottagersi ugostili su Ipswich, poklonivši im čak 10 pogodaka u mreži, dozvolivši i jedan počasni pogodak nesretnim gostima. I danas ovaj rezultat datira kao najviša pobjeda Fulhama, odnosno najteži poraz Ipswicha u prvom razredu engleskog nogometa. Iako su u sezoni 1961/62 osvojili svoj jedini naslov prvaka Engleske, samo dvije sezone nakon nogometaši Ipswicha dovršili su strmoglavi pad, te posljednjim mjestom ispali iz lige.

Pogodak manje viđen je na Upton Parku, gdje je Blackburnponizio domaćiWest Ham s 8-2. Roverse je te sezone krasila učinkovita igra, s jednim od najefikasnijih napada lige, no čak 65 primljenih golova bilo je previše da se održe u borbi za naslov, iako su Boxing Day dočekali kao prvoplasirana momčad prvenstva. Uz 7-0 poraz od Sheffield Wednesdaya, stradavanje od Blackburna i danas slovi kao najteži poraz u povijesti Hammersa.

Liverpool je te sezone osvojio svoj 6. po redu naslov prvaka, s 4 boda prednosti ispred Manchester Uniteda. U konačnom zbroju bodova, svoj je dio ugradila i 6-1 pobjeda protiv Stoke Cityja. Rezultat na poluvremenu (1-0) nije upućivao na katastrofu Pottersa, no 5 komada u nastavku savršeno se uklopilo u totalni nogomet Redsa, koji su postavili klupski rekord od 92 pogotka u jednoj sezoni.

Spomenuti United, prvi pratitelj Liverpoola na kraju sezone, doživio je pravu katastrofu kod još jednog današnjeg premierligaša – Burnleya. Škot Andy Lochhead igrao je u životnoj formi, uz asistenciju tada 18-godišnjeg Willie Morgana, a konačnih 6-1 najbolje je opisao novinar Guardiana: “United nijednog trena nije izgledao kao momčad sposobna zaustaviti škotski dvojac”. Nekoliko sezona nakon, Morgan prelazi u redove Crvenih vragova, te za njih upisuje 236 nastupa u sedam sezona.

“Masakr u Blackpoolu”, vrištali su naslovi nakon poraza istoimenog domaćina od Chelsea. Nekolicina gledatelja u bijesu je otišla sa stadiona na poluvremenu, uslijed 0-4 vodstva gostiju. Konačnih 1-5, uzevši u obzir ostale rezultate, i ne izgleda toliko strašno.

Ludo prvo poluvrijeme odigrano je na Hawthronsu. Tottenham je vodio 2-3 na gostovanju kod West Bromwicha, nedugo nakon starta nastavka povisili na 2-4, i stali. Domaćini su, zahvaljujući golovima Howea i Fudgea došli na prag potpunog preokreta, no u posljednjih 10 minuta gledatelji su ostali uskraćeni za pogotke.

Tri boda ispustio je Nottingham Forest, odigravši 3-3 protiv Sheffield Uniteda. Gosti su, na pogon rasnih strijelaca Micka Jonesa i Lena Allchurcha, uspjeli anulirati 3-0 vodstvo domaćina. Isti rezultat viđen je i na susretu Wolverhamptona i Aston Ville, momčadi koje su se te godine grčevito izborile za opstanak.

Utakmice s najmanje pogodaka odigrane su u Sheffieldu i Leicesteru. S 3-0 Wednesday je ispratio Bolton, koji je te sezone ispao u drugu ligu, uslijed osvajanja tek 21. mjesta. Trenutni prvak Engleske, Leicester City, šokirao je tadašnje prvake, Everton s 2-0. To je bila i utakmica s najmanje pogodaka tog kola, koje je s prosjekom od 6,66 golova po utakmici s punim pravom upisano u brojne almanahe engleskog nogometa. Zanimljivost za kraj je da će se i danas, kao i prije 53 godine, isti protivnici sresti, s prilikom da ovaj puta izbjegnu titulu najmanje efikasne utakmice na Boxing Day.