Bolan poraz Bjelice u ‘ludoj’ završnici derbija poljske Ekstraklase (VIDEO)

Twitter/ Lech Poznań

‘Težak’ i bolan poraz doživio je Nenad Bjelica sa svojim Lech Poznańom u derbiju 28. kola poljske Ekstraklase.

Pred 41 026 gledatelja na Mijevski stadionuPoznańu Legia Varšava slavila je dramatičnim preokretom pred kraj utakmice rezultatom 1-2.

Uzbudljivu i vatrenu utakmicu, u kojoj je atmosfera na travnjaku na trenutke prelazila i granice dozvoljenog, odigrale su konkurenti u borbi za naslov prvaka Poljske. Na poluvrijeme se bez pogodaka otišlo ponajviše zahvaljujuć odličnim predstavama vratara obiju momčadi. Lechov Matus Putnocky i Legijin Arkadiusz Malarz bili su zaista na visini zadatka u prvom dijelu prvog poluvremena, te spriječili protivničke igrače u vrlo izglednim prilikama. Bjeličini igrači najbliže su pogotku bili nakon (očito uigranog) prekida kada je Kownacki odlično pronašao Majewskog  koji je utrčao iz drugog plana, no njegov udarac odlično brani Malarz. Usprkos izraženijoj dominaciji Lecha u drugom dijelu prvog poluvremena, Legia pred sam kraj preko Radovića pogađa gredu.

U drugom poluvremenu tenzije su na travnjaku izrazito porasle, pa smo nerijetko svjedočili koškanjima igrača. Manje kreativnosti i konkretnosti u završnici rezultiralo je nedostatkom pravih prilika za postizanje pogotka. I kada je izgledalo da će nakon vatrenog (po prilikama) prvog poluvremena susret završiti bez pogodaka i pobjednika, kreće drama. U 86. minuti, za euforiju na tribinama, svoj prvi pogodak u sezoni postiže 22-godišnji stoper Lecha Tomasz Kedziora. Lijepo je ‘postavio glavu’ na odličan ubačaj Darka Jevtića za 1-0 svoje momčadi.

Bjeličina momčad nakon postignutog pogotka nije stala, dapače, i dalje su igrali konkretno i tražili prostor za ugrožavanje Legijinih vrata. ‘Branička golgeterska nadahnutost’ u ovom susretu nastavila se pogotkom Macieja Dabrowskog u 88. minuti utakmice. Drugim ovosezonskim pogotkom 29-godišnji branič donosi 1-1 Legiji.

Glavni sudac susreta Stefanski pokazao je četiri minute nadoknade, u kojima je Lech bio dosta konkretnija i opasnija momčad. Na početku produžetka lijepu si je priliku stvorio Marcin Robak, koji je ušao petnaestak minuta prije kraja, no njegov udarac je blokiran. U jeku napada Bjeličine momčadi gosti u posljednjim sekundama utakmice izlaze u brzu kontru koju je odlično povukao Adam Hloušek, te fantastično uposlio bivšeg igrača Lecha  Hamalainena, koji glavom neobranjivo pogađa za 1-2 i veliku pobjedu gostiju. Pogodak 30-godišnji Finac nije slavio, a zanimljost je kako je ovo drugi put ove sezone da Hamalainen donosi pobjedu Legiji protiv Lecha u posljednjim sekundama susreta. U prošlom prvenstvenom srazu ova dva protivnika u Varšavi, Finac je golom u trećoj minuti sudačke nadoknade donio identičnu 2-1 pobjedu klubu u koji je stigao u siječnju 2016. godine.

Nakon bolnog poraza Nenad Bjelica je istaknuvši da je zadovoljan predstavom svojih igrača, zahvalio navijačima na fantastičnoj podršci i najavio da će iz ovog poraza koji im je “bio lekcija” izaći jači i spremniji za okršaje koji slijede.

Dva kola prije završetka ‘regularnog’ dijela prvenstva, i početka Lige za prvaka, Lech je na 5 bodova zaostatka za vodećom Jagiellonijom u kojoj igra naš stoper Ivan Runje, dok je Legia pobjedom stigla na samo bod zaostatka. S razlogom su nakon završetka susreta igrači varšavske momčadi euforično slavili pobjedu.