Search
Close this search box.

Boca – River – treba li reći išta više?

Superclásico ili u prijevodu superderbi nesumnjivo je najvažniji sportski događaj u Argentini i na cijelom južnoameričkom kontinentu.

Utakmica između dva najpopularnija argentinska kluba iz Buenos Airesa, Rivera i Boce predstavlja sudar dvaju različitih svjetova.

Rivalstvo koje je započelo početkom dvadesetog stoljeća danas prelazi sve nogometne okvire. To je dvoboj koji je puno više od obične nogometne utakmice. Bilo da se igra na „La Bomboneri“ ili na „El Monumentalu“ zagarantirana je ludnica na tribinama.

>> Kultni stadioni – La Bombonera

Možda cijelu stvar najbolje opisuje činjenica da je prema britanskom listu „The Observer“ odlazak na Superclásico jedna od 50 stvari koje morate doživjeti prije nego umrete. I dok su (zapadno) europski derbiji mahom strelizirani bilo preskupim ulaznicama, bilo zakonima koji navodno imaju za cilj spriječiti nerede na sportskim borilištima, u Buenos Airesu tribine i dalje podrhtavaju pod nogama navijača koji skaču i plešu u ekstazi, a koreografije uključuju svu silu pirotehnike, transparenta i to ne samo na “navijačkim” tribinama. Uostalom, papelitosi preplavljuju cijeli stadion.


Po nekim istraživanjima, 70 posto Argentinaca navija za jedan od ova dva kluba pa stoga i ne čudi izjava legendarnog Marija Kempesa koji je rekao da se oni u ovom gradskom derbiju ne bore samo za primat u gradu, već i u cijeloj državi. Rivalstvo je započelo u doba kada su oba kluba djelovala u radničkoj četvrti La Boci. River Plate osnovan je 1901. godine, a Boca Juniorsi 4 godine kasnije. Smatra se da je prvi zabilježeni Superclásico bio prijateljski susret koji se odigrao 2. kolovoza 1908. godine, a Boca je pobijedila rezultatom 2:1. Prva službena utakmica odigrala se 24. kolovoza 1913. godine, te je River uzvratio istim rezultatom.

Iz La Boce, 1925. godine River seli u sjeverni dio grada, u bogatu četvrt Nunez i rivalstvo dobiva skroz drugu dimenziju. Boca postaje poznata kao klub argentinske radničke klase, a njeni navijači bili su uglavnom talijanski imigranti iz Genove te je klub dobio nadimak Xeneizes (Genovci). S druge strane, River je dobio nadimak Los Millonarios (milijunaši), a nosili su i titulu najbogatijeg kluba na svijetu nakon što su početkom 30-ih godina prošlog stoljeća doveli dva igrača za ukupno 45 000 dolara, što je u to doba bio ogroman novac.

Navijači Boce svoje najveće rivale nazivaju pogrdnim imenom „gallinas“ (kokoši, kukavice). Nadimak je nastao nakon što je River 1966. godine u finalu Cope Libertadores ispustio vodstvo od 2:0 protiv Penarola i izgubio 2:4. Riverovi navijači Bocine nazivaju „los chanchitos“ (praščići), zbog jakog mirisa zagađenih pritoka rijeke koji se širi Bocinom četvrti, a podsjeća na stajski gnoj. Provokacije između navijača obilježe svaki derbi pa su tako pred jedan derbi Bocini navijači polijepili cijeli grad plakatima na kojima je bila lista imena bendova koji su nastupali na El Monumentalu. Tako su rivalima dali do znanja da dok Boca osvaja trofeje na svom stadionu, Riverovi navijači gledaju koncerte. Ni navijačima Rivera nije nedostajalo inspiracije pa su na derbiju 2012. godine pustili u zrak balon u obliku svinje odjevene u Bocin dres.

Igrači također nisu imuni na provokacije pa je igrač Boce, Carlos Tevez proslavio gol imitirajući „kokošji ples“. Sudac mu je zbog te provokacije i izazivanja nereda pokazao crveni karton. S druge strane Riverov igrač Matias Almeyda 2011. godine kažnjen je s 3000 dolara zbog toga što je ispred tribine Bocinih navijača ljubio grb Rivera. Te 2011. godine River je po prvi put u povijesti ispao u drugu ligu. S obzirom na to da se druga liga u Argentini zove “Primera B” Bocini navijači su River preimenovali u RiBer. Zadnji incident na utakmici ova dva kluba dogodio se 2015. godine na uzvratnoj utakmici osmine finala Cope Libertadores. Tada su Bocini navijači bacili suzavac u tunel iz kojeg su izlazili igrači Rivera. Utakmica je zbog toga prekinuta, a Boca je naknadno izbačena iz natjecanja.

Animozitet između Boce i Rivera te njihovih navijača često je bio pokretač nereda i krvavih sukoba. Najveća tragedija argentinskog nogometa uopće dogodila se 23. lipnja 1968. godine, a u njoj su sudjelovale obje strane. Nakon utakmice na El Monumentalu zbog gužve na izlazu broj 12, u velikom stampedu poginuo je 71 navijač, a 150 ih je ozlijeđeno. Većina poginulih bili su tinejdžeri i mlađi punoljetnici, a prosječna dob žrtava bila je 19 godina. Postoje različite priče o tome što se točno dogodilo tog dana. Jedni tvrde da su navijači Boce bacali zapaljene zastave Rivera iz gornjih slojeva stadiona te su tako uzrokovali stampedo vlastitih navijača u donjem sloju. Drugi tvrde da su navijači Rivera došli na Bocinu tribinu, te je zbog toga nastao stampedo. Neki također tvrde da su vrata broj 12 bila zaključana, ili se nisu otvorila na vrijeme da se spriječi tragedija. William Kent, bivši predsjednik Rivera, tvrdio je da su policajci krivci jer su stisnuli Bocine navijače nakon što su oni na njih bacili urin s tribina. Neki svjedoci tvrde da je rampa na izlazu bila blokirani ogromnim željeznim stupom. Nakon tri godine istrage na razočaranje obitelji žrtava nije se pronašao krivac, te se ni dan danas ne zna pravi uzrok tragedije.

Rivalstvo između dva kluba utječe i na igrače, posebno na one koji otiđu u redove najomraženijeg kluba. Cataldo Spitale prvi je igrač koji je otišao u redove rivala, napustio je Bocu i potpisao za River 1933. godine. Oscar Ruggeri, koji je također prešao u River 1985. godine izjavio je da prelazak nije bio lagan, budući da ga jedna strana smatra izdajnikom, a druga mu ne vjeruje. Neki igrači su otišli toliko daleko da su odbili prelazak u redove rivala, poput Riverovog Urugvajca Enza Francescolia. S druge strane Diego Maradona i Juan Roman Riquelme dok su još igrali za Argentinos Juniorse odbili su čak i uzeti u obzir prelazak u River budući da im je dječački san bio igrati za Bocu. Riquelme je jednom izjavio: „Kad se ustanem iz kreveta, ne mogu obući ništa što na sebi ima crvenu ili bijelu boju.“

Za kraj evo i malo statistike:
  • River ima 36 naslova prvaka, a Boca 33
  • U internacionalnim natjecanjima Boca je daleko uspješnija – 22 trofeja, dok River ima “samo” 16.
  • Boca nikad nije ispala iz 1. lige, dok je River ispao jednom i to 2011. godine
  • U 370 utakmica u svim natjecanjima (uključujući i “prijateljske” susrete) Boca je pobijedila 134 puta, River 122, a 114 puta je ostalo neriješeno, uz gol razliku 484:443 za Bocu Juniors.
  • Najveća pobjeda u derbijima datira iz 1928. godine kada je Boca pobijedila 6:0
  • Najveća Riverova pobjeda završila je rezultatom 4:0, 1942. godine
  • Najviše golova na derbijima postignuto je 1972. godine kad je River pobijedio 5:4, i to nakon što je gubio 4:2
  • Najviše golova na derbiju u Copi Libertadores postignuto je 1991. godine nakon što je Boca preokrenula negativan rezultat od 1:3 na 4:3.
  • U Copi Libertadores ova dva protivnika susrela su se međusobno 24 puta. Boca je pobijedila 10, River 7 puta, a isto toliko utakmica odigrali su i neriješeno.

Joško Listeš


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter