Search
Close this search box.

Bacinger: Za ženski nogomet ključno je stvarati nove nogometašice

Ženski nogomet igra se i u Čakovcu, a taj grad u prvoligaškoj konkurenciji Prve hrvatske ženske nogometne lige predstavlja ŽNK Katarina Zrinski. To je vrlo mlad klub koji je u svoju nogometnu priču krenuo tek 2012. godine, a od tada je kroz klub prošlo oko 60 igračica. Kao i obično u ovim slučajevima, sve počiva na velikom entuzijazmu pojedinaca, a jedan od njih je i direktor kluba, Željko Bacinger.

– Mlad smo klub, no moram reći da smo dosta napredovali od osnutka. Trenutno imamo i nekoliko sekcija u klubu. Tu su osim seniorki, još i kadetkinje te dvije ekipe početnica koje igraju u Međimurskoj županijskoj ligi zajedno smuškima, dok se kadetkinje natječu u prvoj ligi. Također, moramo naglasiti i našu suradnju s dvije škole nogometa i to sa Školom nogometa Međimurje-Čakovec i Škola nogometa “Polet” Sv. Martin na Muri gdje djevojčice treniraju, a registrirane su za naš klub. Ako me pitate u kojoj se dobi pridružuju treninzima, to je između 8. i 10. godine života. – za uvod nam klub predstavlja Bacinger, pa dodaje danažalost ne mogu trenirati koliko bi željeli jer mnoge igračice imaju druge obveze, poput škole, studija ili posla.

– Unatoč obvezama, ipak se igra. Nogomet je planetarno popularan sport, a prate ga i igraju i žene. Upravo je ta popularnost nogometa glavni razlog pristupanja treninzima i našem klubu. Ipak, moram reći da one koji nastave s treninzima i nakon kadetskog uzrasta, ostaju u nogometu puno duže.

Klub djeluje na amaterskom nivou, a tome u prilog idu i dostupna financijska izvješća na registru neprofitnih organizacija. Naime, klub je u 2013. uprihodio 39.839 kuna, a u 2014. je iznos bio nešto veći,75.008 kuna. Kad usporedimo to s ŽNK Osijek, našim najboljim ženskim klubom, koji je imao u 2014. godini prihode u iznosu od 1.522.154 kuna jasno je i razlika u mogućnostima:

– U našem klubu igračice dobivaju naknadu za putne troškove, a trener ima malu naknadu. Grad i županija nas prate, ali to je zbilja s malim iznosima, a ove godine dobili smo sredstva i od Hrvatskog nogometnog saveza koja nam čine pola proračuna. Moram reći da se u posljednje dvije godine kad je ženski nogomet i HNS u pitanju, taj odnos ipak ide naprijed. – poručuje Bacinger. No, on ne smatra da su financije glavi problem, odnosno bar ne glavni:

– Najveći problemi u održavanju kluba su igračice, kako sam spomenuo da imamo sporazum sa školama nogometa, jer jedino stvaranjem svojih igračica klub može polako rasti svake godine. Mi smo druge godine članovi prve lige, a naše kadetkinje se također natječu u prvoj ligi drugu sezonu, i zahvaljujući stručnom radu u školama napredak je već veliki tako da drugu sezonu možemo računati sa nekoliko igračica iz kadetske ekipa koje će zaigrati nadajmo se za seniorke. Što se tiče financija, uvijek se može bolje, međutim ako klubovi ne stvaraju svoje igračice bez obzira na bilo kakvu financijsku pomoć nema prosperiteta klubovima.

Osim novca iz proračuna gradova i sredstva koja daje Hrvatski nogometni savez, potencijalni prihodi su i od sponzora, no tu je situacija daleko od bajne:

– Najveći problem ženskog nogometa je praćenje medija pa je samim time teško pronaći sponzore-donatore. Mislim da je praćenje ženskog nogometa u Hrvatskoj blago rečeno katastrofalno, naročito nacionalne televizije koja ima četiri programa, ali nažalost ne prati ni hrvatski muški nogomet. Naravno da bi veća prisutnost u medijima popularizirala ženski nogomet bilo bi lakše doći do sredstava, sponzora, ali i do nogometašica. Mislim da uspjeh popularnosti u nekim zemljama poput Francuske ili SAD-a leži u većem ulaganju svih struktura društva u ženski nogomet. Polako se to i kod nas mijenja. Što se pak UEFA-e tiče i oni su shvatili da bez ulaganja neće biti napretka, no i to tek treba početi provoditi na širokoj bazi.

Bacinger ističe da ih Grad Čakovec i Međimurska županija prate, a možda je najveći doprinos u infrastrukturi, odnosno igralištu kojeg koriste:

– Igramo u Mihovljanu, to je mjesto koje se naslanja na Čakovec. Infrastruktura je skromna, sa održavanjem terena nemamo problema. Koristimo dvije svlačionice, gošće i mi, tako da kad su utakmice nemamo problema. No, nadamo se da će ubuduće i to biti na višoj razini.

Veljko Tomić

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.”


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter