Australska A-Liga: Odigran je Sydney Derby, a Australci također muku muče s bakljama (VIDEO)

Treće kolo A-Lige donijelo nam je novi gradski derbi, ovoga puta su se u Sydneyju sastali Sydney FC i Western Sydney Wanderers. U prva dva kola domaćini su pobijedili Newcastle Jets te remizirali kod kuće u prvom kolu protiv Melbourne Cityja, dok su gosti osvojili tek jedan bod na gostovanju kod Adelaidea. U odnosu na prošlo kolo, kod domaćih nema Naumoffa čiju poziciju popunjava Holosko, a gostujući stoper Hamill preselio je na klupu te je umjesto njega od prve minute na terenu bio Alberto.

Sydney FC (4-3-3): Janjetovic; Ryall, Jurman, Faty, Grant; Ninkovic, O’Neill, Dimitrijevic (Tavares 61′); Brosque, Smeltz (Simon 73′), Holosko (Hoole 61′)
Western Sydney Wanderers (4-3-3): Redmayne; Jamieson, Topor-Stanley, Alberto, Neville (Hamill 54′); Andreu, Nichols (Bridge 83′), Dimas Delgado; Sotirio, Piovaccari, Castelen (Vidosić 12′)

Allianz stadion popunilo je nešto više od 40 tisuća gledatelja, baš kao i gradski derbi u Melbourneu prošlo kolo, uzavrela atmosfera na tribinama je nešto što je nedostajalo u prva dva kola ove sezone, izuzmemo li domaće utakmice Wellington Phoenixa čiji su navijači vjerojatno najglasniji u ligi. Za razliku od utakmice u Melbourneu, stanovnici Sydneyja mogli su uživati u utakmici, ali ne i golovima. Puno atraktivniju igri prikazali su igrači Sydneyja i Western Sydney Wandarersa od one prikazane u derbiju prošlog kola, dapače može se reći kako je ova utakmica bila jedna od najboljih u tri ovosezonska kola, a jedino je nedostajalo nešto više pogodaka.

Prvo poluvrijeme obilježila je igra s mnoštvo grešaka u završnom dodavanju, nedostajala je lopta koja će pronaći jednoga od napadača koji bi trebao postići pogodak, međutim, igralo se lijepo, bez pretjeranog preskakanja igre s puno okomitih prizemnih lopti. Izlaskom Castelena u 12. minuti, domaći su preuzeli inicijativu na terenu, ali silnim napadima nisu uspjeli konkretnije zaprijetiti. U sudačkoj nadoknadi, gosti karakterističnim brzim kontranapadom koriste pad koncentracije i postižu pogodak koji je opravdano poništen zbog zaleđa. U drugi dio utakmice gosti ponovno ulaze nešto angažiranije i igraju jako visoko, baš kao i u prošla dva kola. Kako to obično biva, pogotovo kad su Wanderersi u pitanju, od silnih napada i visokog presinga nije bilo ništa, dapače, igrala se 88. minuta susreta, Sydneyjevi igrači loše su izveli slobodni udarac, a nova lopta u prazan prostor i loša reakcija gostujuće obrane rezultiraju pogotkom Ninkovića.

I prije nego li je utakmica počela, moglo se pretpostaviti u kojem će smjeru ići obzirom da se zna da je Sydneyjeva obrana možda i najbolja u ligi, dok u napadu trebaju puno prilika kako bi ih iskoristili, s druge strane, Western Sydney Wanderers je izrazito ofenzivna momčad koja je u stanju agresivno igrati veći dio utakmice, ali obrambeni dio nije na razini, pogotovo suradnja veznog reda i obrane u obrambenim kretnjama. Kako je utakmica počela, odmah se vidjelo da će ovo biti jedna od uzbudljivijih utakmica obzirom da se sastaju kvalitetan napad s jedne i sigurna obrana s druge strane. Wanderersi su odmah krenuli visokim presingom tjerati obranu Sydneyja na pogreške, ali nisu bili uspješni u tome.

Prilikom jednog prekršaja gostiju u napadu, uslijedila je duga lopta na njihovu obrambenu liniju i trenutno se uočava problem suradnje vezne linije i obrane, a domaći ne iskorištavaju prvi poklon gostiju. Na drugi poklon nije trebalo puno čekati, ponovno je obrambeno loša vezna linija gostiju zakazala, ali Ninković krivo predaje loptu. U 12. minuti teren je zbog ozljede napustio dotad najaktivniji igrač Castelen i to je promijenilo planove gostiju koji su u prvim minutama igrali prepoznatljiv visoki presing, upravo s Castelenom kao najjačim adutom u takvoj igri. Samo dvije minute od ulaska u igru, Vidosić pogađa gredu, ali je signalizirano zaleđe. Od tog trena uglavnom su domaćini ti koji su u posjedu lopte, ali bez konkretnih prilika. Kako se bliži kraj prvog dijela, snaga domaćina opada i imaju problema s elementarnom tehnikom, dodavanjem i smirivanjem lopte, posebice u posljednjoj trećini, tj. pred vratima gostiju. Desetak minuta prije kraja prvog dijela, Wanderersi preuzimaju inicijativu na terenu koja im se skoro isplatila u sudačkoj nadoknadi, ali Vidosićev gol poništen je zbog nedozvoljene situacije.

Drugo poluvrijeme počelo je bez izmjena, a u igračkom pogledu, gosti su se vratili na svoju ofenzivnu igru, dok su domaćini čekali lošu obrambenu reakciju gostiju. U 54. minuti igru napušta Neville, kao i Castelen, zbog ozljede, ali vjerojatno i zbog učestalih grubih nasrtaja na domaće igrače, a već je imao žuti karton. Nastavak igre donosi nam neobičan prizor jer igrači Sydneyja kreću u visoki presing, nešto što se od njih ne očekuje. Da je to s razlogom, dokazuje činjenica da su u tom razdoblju igre bili najmanje opasni za protivnički, a najviše za vlastiti gol jer su većinom kasnili u preuzimanju igrača, zaboravljali na obranu, a brzi kontranapadi Wanderersa dolaze do izražaja, jedino im nedostaje pogodak.

Posljednjih dvadesetak minuta utakmice donosi puno smireniju igru gostiju kojom uspijevaju stvarati prilike, ali bez realizacije. Umjesto da tako nastave, gosti gube kompas u zadnjih deset minuta, vraćaju se na svoju staru igru i pokušavaju brzim kontranapadima i visokim presingom doći do pogreške domaćih i sva tri boda. Da se ta ideja nije pokazala najsjajnijom potvrdio je Miloš Ninković u 88. minuti kada postiže pobjednički pogodak za Sydney. Taman kad se činilo da je obrana Wanderersa otklonila opasnost, ista radi grešku i sporo izlazi prema lopti, a O’Neill sjajnom loptom pronalazi Ninkovića koji skupo naplaćuje pogrešku gostujuće obrane.

Od gradskog derbija ništa manje od sjajne utakmice nije se očekivalo, također, nije se očekivalo da će gostujuća obrana proći bez primljenog pogotka, a time postavljaju neslavni rekord od 16 uzastopnih ligaških utakmica u kojima su primili pogodak. Od Sydneyja se nije očekivalo da će zabiti više od pogotka, a dobro je da su i to uspjeli obzirom da je to bio jedini udarac domaćih u okvir gola. Arnoldovu momčad od poraza spasila je puka sreća, a na kraju su došli do tri boda koja ih vode na vrh ljestvice. S druge strane, Popović mora krenuti raditi na obrambenoj igri svoje momčadi, u protivnom neće se odvojiti od začelja ljestvice. Problem njegove momčadi nije poraz sam po sebi, već onih, ranije spomenutih, 16 utakmica zaredom u kojima su primili pogodak. Obrana je slabo koncentrirana, a izostajanje podrške vezne linije samo je dodatan uzrok postavljanja poražavajućeg rekorda.

Za ovu sezonu, “Sidnijski derbi” donio je nešto novo, vidljiv je bio pomak u igri u odnosu na ostale utakmice, više se igralo po zemlji i to je ono što nas može veseliti. Dakako, i dalje je bilo dugih lopti, ali podosta manje nego u ostalim utakmicama ove sezone, vjerojatni razlog tomu bio je i taktički pokušaj oba trenera da umrtve igru pa pokušaju brzim i neočekivanim napadima steći prednost na terenu. U toj je situaciji momčad Wanderersa bila u prednosti, bolje su se snašli u takvoj ulozi, ali manjak koncentracije u napadu i obrani preusmjerava utakmicu u korist domaćina. Ukupno gledano, treće kolo dosad je najučinkovitije s 15 pogodaka, jednim više u odnosu na prva dva kola, a prosjek od tri gola po utakmici svakako mora privući pažnju, unatoč ne tako atraktivnom nogometu.

Za kraj, važna vijest iz navijačke perspektive dolazi upravo zbog situacije s ove utakmice – paljenja baklji. Australski nogometni savez (FFA) poslao je službeni zahtjev Vladi Novog Južnog Walesa (australska država nap. a.) da zabrani prodaju baklji u slobodnoj prodaji osobama mlađim od 18 godina, dok će punoljetne osobe baklje moći kupiti isključivo uz predočenje osobnih iskaznica. Po reakcijama vidljivo je da je taj zahtjev podijelio navijačku scenu u Australiji jer jedna skupina podržava ovaj potez, dok mu se druga protivi. Još jedna situacija s derbija koja je užasnula gotovo sve jest unošenje vijaka od strane Red and Black Bloca (RBB), navijača Western Sydney Wanderersa, a vijci su okarakterizirani kao potencijalni projektili. S utakmice je izbačeno 18 navijača, dok je jedan od njih i uhićen. Zaključak je da se ovakve stvari ne događaju samo kod nas, već da ih ima i u, kako to volimo reći, razvijenim dijelovima svijeta. Ostaje za vidjeti hoće li nogometna javnosti krenuti u osudu ovoga ili će zanemariti tamošnje događaje. Znamo kakve bi reakcije bile da su Hrvati u pitanju.

Rezultati svih utakmica:

Newcastle Jets 1:0 Melbourne Victory (Carney 75′)
Wellington Phoenix 3:2 Brisbane Roar (McGlinchey 35′, Krishna 49′, Powell 78′; Petratos 26′, North 60′)
Sydney 1:0 Western Sydney Wanderers (Ninkovic 88′)
Melbourne City 3:1 Central Coast Mariners (Kisnorbo 11′, Fornaroli 53′, 72′; Fitzgerald 13′)
Perth Glory 3:1 Adelaide United (Moraes 44′, Fernandez 60′, Castro 72′; Ferrerira (ag) 75′)