3. HNL Jug: Kamen razbio prvaka

Nakon subotnjih utakmica 32. kola ne nazire se rješenje na dnu tablice, a pitanje ostanka u ligi biti će očito neizvjesno do posljednjeg kola. Jedna od ugroženih momčadi, Kamen deklasirao je prvaka Šibenika na svom terenu. Šibenčani su bijesni na suđenje Zukića, no primiti 4 pogotka od ekipe u borbi za ostanak definitivno otvara pitanja za šibensku struku.

Zmaj M.mdash;Hrvace 4:0 (Kožul, Zebić, Gojak, Bencun)
U utakmici koja život znači Makarani su nadigrali goste iz Hrvaca i zasluženo osvojili tri boda. Pobjeda je mogla biti izražena i većom razlikom. Bez posebnog motiva i umorni od kup utakmice koju su igrali preko tjedna igrači Hrvaca nisu bili težak protivnik raspoloženim Makaranima. Marko Kožul je načeo Hrvace u 19. minuti, a u nastavku susreta još tri gola za uvjerljivu pobjedu Zmaja i bijeg s dna.

Jadran LPmdash;Croatia 0:0

U Pločama su gosti ostvarili zacrtani plan, nisu izgubili od Jadrana, osvojili su bod koji ih maksimalno približava konačnoj potvrdi ostanka u ligi. U ne pretjerano lijepoj utakmici najvažnije je bilo ne izgubiti.

Neretvanacmdash;Mosor 3:0 (Bubalo, Vasilj 11m, Marić)
U Opuzenu je odigran derbi vrha. Neretvanac je htio pokazati da je bolja momčad i krenuli su plavi bolje u susret. Bubalo je najprije pogodio prečku u 10. minuti, a onda u 17. prebacio Leticu udarcem iz prve s nekih tridesetak metara. U susretu za prestiž nepotrebna nervoza gostiju kulminirala je pred kraj prvog dijela. U 43. minuti nakon prekršaja u napadu, igrač Mosora Koštić kreće u obračun, a sudac Grčić ga opravdano isključuje. U 70. minuti Letica ruši Mihaljevića, a Vasilj pogađa s bijele točke za 2:0. Veliku šansu za goste propušta Brazilac Renato u 80. minuti. U nadoknadi susreta mladi Mario Marić ulazi u kazneni prostor i sjajnim udarcem postavlja konačnih 3:0 za potvrdu slavlja Plave Makinje.

Solinmdash;Primorac 2:2 (Medak, Guć / Vladović, Barač)
Gosti su poveli preko Vladovića u 18. minuti koji je pogodio iz slobodnog udarca. Medak donosi izjednačenje za Solin pogotkom iz blizine. U 45. minuti Barač dovodi goste u vodstvo i kad se već očekivala pobjeda gostiju iskusni Guć na kraju utakmice pogađa za 2:2 što je i najrealniji ishod ovog susjedskog derbija.

Kamenmdash;Šibenik 4:1 (Gudelj 3x, Jonjić / Marina)
Rezultatski uvjerljiva pobjeda Kamena, nakon koje se priča o suđenju. Šibenčani su bijesni na suce, koji su se možda i umiješali u borbu za ostanak. Šibenčani se bune na očigledno zaleđe kod prvog pogotka Kamena, dok je drugi postignut iz više nego dvojbenog kaznenog udarca. Za 3:0 pogađa Jonjić, a narančasti ponovno traže zaleđe. Do kraja susreta bilježimo i isključenje domaćeg igrača, Šibenik uspijeva smanjiti, no ne i nešto više. Nervoza je bila prevelika, morali su intervenirati sa gostujuće klupe. Sudac Zukić definitivno neće biti previše omiljen u Šibeniku. Kamen je ubilježio tri super važna boda i izbjegao posljednju poziciju uoči zadnja dva kola.

BŠK Zmajmdash;Zagora 3:2 (Balić 2x, Tarle / D.Šarić, Šamija 11m)
Utakmica nije dobro počela za domaće, naime već u 8. minuti Domagoj Šarić na asistenciju Šamije pogađa za 0:1. Stvari na početak vraća izvrsni Balić svojim pogotkom u 25. minuti. Na početku drugog poluvremena potez utakmice izveo je mladi Roko Tarle koji je s ruba kaznenog prostora iz trka pogodio lijeve rašlje i doveo Zmaj u vodstvo. Nakon prekršaja nad Ercegovićem u 52. minuti Ante Barać zaradio je drugi žuti karton. U 69. minuti Balić još jednom pogađa mrežu svog bivšeg kluba. Nakon igranja rukom Didovića Zagora je preko Šamije u 85. minuti smanjila iz jedanaesterca. Zagora i peti put odlazi s otoka poražena, a u tekućem prvenstvu već 6 kola ne zna za pobjedu te je pala na 10. mjesto na tablici.

Junakmdash;Neretva 4:3 (Sablić 3x, Jelić / Brečić 2x, Batinović)
Najljepša utakmica dana odigrana je u Sinju. Neretva je krenula bolje u susret i povela preko Brečića, a taman kad se Junak počeo buditi Batinović je ušao iza leđa obrane i iskosa s lijeve strane pogodio za 0:2 i veliku prednost svoje momčadi. Junak je smanjio prije odlaska na odmor preko Sablića, koji se otresao svojih čuvara i pogodio za 1:2.
Već u 48. minuti nova kontra Junaka, ovaj put je povukao Josip Buljan, a na pravom mjestu u pravo vrijeme ponovno se našao Sablić i novim golom stvari vratio na početak (2:2). Junak je na vodstvo morao čekati do 80. minute. Ponovno Sablić u glavnoj ulozi, ovaj put asistira za neometanog Jelića na drugoj vratnici kojem nije bilo teško zabiti za 3:2. Nakon svega tri minute igre i treća kontra Junaka završila je u nogama Sablića koji i treći put pogađa, drugi put na asistenciju J. Buljana. Još jedan hatmdash;trick najboljeg strijelca lige. Neretva smanjuje u nadoknadi susreta, vremena za preokret nije bilo. Vrijedi zabilježiti i povratak Maligana na tribine sinjskog stadiona.

Omišmdash;Val 2:1 (Vučemil, Žaja / Škopoljanac)
Omišani su ostvarili zacrtano i pobijedili goste iz Kaštela. Val je poveo preko Škopljanca, ali Omiš u nastavku preokreće pogocima Vučemila i Žaje. Valja napomenuti da je Kuvačić promašio kazneni udarac za domaćine.

Hajduk B mdash; GOŠK 3:2 (Demir, Llanos, Bašić/Torbarina, Gavrić)

U posljednjoj utakmici kola i jedinoj odigranoj u nedjelju mladi Hajdukovci su dokazali da “stručnjaci i poznavatelji prilika” nisu bili u pravu. Pobijedili su posljednju momčad lige unatoč glasinama. Poveo je GOŠK, iskoristivši poklone pogreškama sklone obrane. Torbarina i Gavrić su šokirali okupljene gledatelje, ali i dobar dio makarske nogometne javnosti. Ipak do poluvremena Llanos i Bašić vraćaju stvari na početak. Pred kraj susreta Demir, koji je ušao s klupe lijepim pogotkom donosi pobjedu Hajduku. Dubrovčani su ostali na zadnjem mjestu i stvari će se rješavati u posljednja dva kola.

Do kraja su ostala dva kola, a raspored najugroženijih klubova je sljedeći :

GOŠK kod kuće čeka Omiš, te u posljednjem kolu ide na noge Kamenu iz Ivanbegovine u po svemu sudeći odlučujućih 90 minuta ovog prvenstva. Kamen će prije tog susreta imati gostovanje kod Vala. Makarski Zmaj ide u goste Junaku i dočekuje Croatiju iz Zmijavaca. Borba za prvaka je riješena no borba za ostanak ponudit će očito dramatičnu borbu doslovno do posljednjeg zvižduka.