25. kolo – analiza suđenja: Hrvatski dragovoljac-Rijeka 0:2

Kontrolor: Branko Bajić (Split)

Ocjene suca:

Novi list mdash; 7

Prvi dojam
Suci su imali relativno laganu utakmicu za suđenje. Dosta im je pomoglo ponašanje igrača i “klupa” te kretanje rezultata. Ipak je utakmica bila riješena na samom početku. Jesu li bili na visina zadatka pokazat će nam analiza detalja, a pogotovo situacije kod 2. gola Rijeke i poništenog gola na kraju 1. poluvremena.

Seciranje detalja
9.min mdash; Dosuđen alibi prekršaj Moisesa na Jazviću. Jazvić je pao više zbog toga jer nije imao snage za duel nego zbog Moisesa. Napad prije, Jazvić je imao dugi sprint i ponestalo mu je snage za ovaj duel.

12. min mdash; Igrač Rijeke namjerno rukom (laktom) prekida napad Dragovoljca. Ljubičić dosuđuje prekršaj, ali ne kažnjava igranje rukom žutim kartonom. Namjera je bila očita.

15.min mdash; Gol Rijeke. Obrambeni igrač visoko nogom ide na loptu koju Moises puca glavom. Sudac ispravno pušta prednost i Rijeka postiže gol. Da je Ljubičić prekinuo igru dosudio bi neizravni slobodni udarac za Rijeku jer nije bilo kontakta između obrambenog igrača i Moisesa, pa samim tim nema elemenata za kazneni udarac.

16. min mdash; Aut je ispravno izveden (igrač je s obje noga na tlu i loptu pravilno zabacuje iza glave) ali ne s mjesta gdje je lopta prešla granice igrališta nego 7mdash;8 metara naprijed. Pretpostavljam da je to razlog zašto je Ljubičić dosudio krivo izvođenje auta.

17. min mdash; čisto igranje rukom Kramarića. Ljubičić kasni za akcijom, ali je pitanje što radi 2. dps Lovrić?! Upravo zbog ovakvih situacija su uvedeni dopunski suci iza gola. Ovom odlukom suci odvode utakmicu u mirne vode. Ne mislim da im je to bila namjera, ali je greška evidentna.

20. min mdash; Aut za Rijeku. Mršić ne da loptu i još je baca malo dalje od mjesta izvođenja. S obzirom na 2:0 i relativnu frustriranost igrača Dragovoljca negativnim rezultatom sudac ne treba dizati tenzije dodjeljivanjem opomene. Ali je trebao dotrčati do Mršića i upozoriti ga. Ljubičić je prilično daleko od mjesta događaja.

43. min mdash; Ispravno puštena prednost za Dragovoljac. Obrambeni igrač Rijeke nalazi se van kaznenog prostora i iskosa pa slobodni udarac ne bi bio bolja situacija nego prilika u kojoj se našao Sivonjić.

45+1 mdash; Poništen gol Rijeke zbog nepostojećeg zaleđa. Pogreška Bergera. Kramarić nije bio u zaleđu u trenutku kad igrača Rijeke puca glavom.

Ovdje bih naglasio komentar Blažička na početku 2. poluvremena. Naime, sportski komentator s dugogodišnjim iskustvom kaže kako su pregledavali snimke gola Kramarića u 17. minuti i da nisu sigurni je li igrao rukom ili ne. Taj dio izjave je u redu. Potom kaže da je poništen gol Rijeke trebalo priznati. I taj dio izjave je u redu. Zatim slijedi skandalozan dio kad kaže kako je sve u redu jer ako i jest bila ruka u 17. minuti, nema veze jer je Rijeka oštećena za gol u 45.+1 minuti. Na taj način je sve “sjelo” na svoje mjesto. To što su suci napravili DVIJE ogromne pogreške je u redu jer u konačnici nitko nije oštećen!?
Ovakav stav je samo jedan od razloga zašto gledamo loš nogomet i zašto su nam tribine prazne. Ne bih širio temu na to što sponzor lige želi ponuditi potencijalnim gledateljima i kako mu komentatori reklamiraju proizvod.

46. min mdash; još jedan alibi prekršaj. Takve prekršaje naši suci jednostavno obožavaju. Ipak smo mi na tribinama kako bi uživali u što više prekida.

54. min mdash; Ljubičić pušta prednost Dragovoljcu u njihovom kaznenom prostoru!? Nema prednosti 90m od protivničkog gola.

60. min mdash; Ispravno puštena prednost ali je greška što nije opomenut igrač Rijeke u idućem prekidu zbog starta s leđa.

63. min mdash; Opasna igra nogom. Neizravan slobodan udarac za Dragovoljac. Ispravna odluka.

64. min. mdash; Povlačenje Bačelićmdash;Grgića nije sankcionirano opomenom. Pretpostavljam da Ljubičić smatra da utakmicu ima pod kontrolom (i u pravu je) pa drži nešto blaži kriterij. Ova odluka u tom slučaju nije pogrešna.

77. min mdash; ista situacija kao i u 64. minuti.

82. min mdash; Ispravna odluka jer je start Bertoše ipak preoštar i ispred klupa. Naime, prekršaji koji se dogode kod klupa za rezervne igrače su pod posebnim povećalom pa suci posebno sankcioniraju takve situacije.

83. min mdash; Nema kaznenog udarca za Dragovoljac. Ispravna odluka iako lopta pogađa igrača Rijeke u ruku. Igrač štiti tijelo i ruka mu je uz tijelo tako da nema govora o kaznenom udarcu.

89. min mdash; prekršaj Jazvića je za žuti karton kad bi prekršaj izvadili iz konteksta. Ljubičić je ispravno odlučio da ga ne kazni 2. žutim kartonom, odnosno isključenjem s obzirom da je kraj utakmice, 2 razlike i cijela utakmice je protekla dosta mirno.

Završna ocjena mdash; 6

Suci će dobiti prolaznu ocjenu iako su imali dvije krupne greške. Ipak nema dovoljno elemenata za negativnu ocjenu. S obzirom na rezultat od 2 razlike, službeno nisu utjecali na isti. Nisu bili na visini zadatka iako je utakmica bila mirna i lagana. Čak i da nisu imali navedene dvije greške ne bi mogli dobiti visoku ocjenu jer nisu imali težak zadatak.