Učinak Hrvata u uzvratnim utakmicama trećeg pretkola Europske lige (VIDEO)

U uzvratnim utakmicama trećeg pretkola Europske lige hrvatski nogometaši u svojim su se klubovima diljem Europe borili za mjesto u posljednjoj kvalifikacijskoj rundi.

Tomislav Šarić s Rigom izbacio HJK Helsinki

Latvijska Riga je na gostovanju kod HJK-a odigrala neriješenih 2-2 (1-0) i tako s ukupnih 3-3 prvi put u kratkoj klupskoj povijesti izborila posljednje pretkolo kvalifikacija za Europsku ligu.

Pogotke za finskog predstavnika postigli su Petteri Forsell (5.) i Tim Vayrynen (69). dok je povijesni uspjeh gostima donio 26-godišnji Ukrajinac Roman Debelko.

Za Rigu je od prve minute utakmicu započeo 29-godišnji hrvatski veznjak Tomislav Šarić, koji je igru napustio 56. minuti. Bivši veznjak zaprešićkog Intera, Osijeka i Splita tako će s klubom u koji je stigao iz Zaprešića u srpnju 2018. godine, za tjedan dana preko Kopenhagena pokušati izboriti grupnu fazu Europske lige.

Prvijenac Bobana u ispadanju Zekićevog Sheriffa

Moldavski predstavnik Sheriff iz Tiraspola, kojeg s klupe vodi hrvatski trener Zoran Zekić, nije uspio nadoknaditi domaćinski 2-1 poraz u uzvratnoj utakmici protiv AIK-a. Utakmica u Švedskoj okončana je 1-1 remijem u kojem Zekićevoj momčadi dva puta zbog zaleđa nije priznat pogodak.

AIK je u vodstvo stigao pogotkom Nabila Bahouija u 61. minuti, a nadu Sheriffu pogotkom u 86. minuti donio je Gabrijel Boban. 30-godišnjem bivšem igraču Zagreba i Osijeka to je bio prvijenac u dresu kluba u koji je stigao u srpnju ove godine iz redova slavonskog prvoligaša.

Osim Bobana cijelu utakmicu u redovima gostiju odigrali su i vratar Zvonimir Mikulić i Andrej Lukić, dok je Mateo Mužek na travnjaku bio do 90. minute. Nekadašnji veznjak Sesveta, Intera i Dinama Antun Palić, susret je odgledao s klupe za pričuve.

Švrljuga strijelac, Tadić asistent u slavlju Suduve

Litavska Suduva iz Marijampolea rezultatski je uvjerljivo dovršila posao protiv Maccabija iz Tel Aviva. Latvijski predstavnik u Izraelu je slavio rezultatom 1-2, a u uzvratu, usprkos dominaciji gostiju, uspio ostvariti 2-1 pobjedu i s ukupnih 4-2 osigurati prolaz.

Suduva je u vodstvo stigla pogotkom Mihreta Topčagića u 12. minuti. BiH nogometaš u mrežu je pospremio gotovo postignuti pogodak 31-godišnjeg hrvatskog napadača Josipa Tadića.

Povećanje rezultatske prednosti litavskom prvaku sretnim pogotkom u 45. minuti donosi bivši igrač kostrenskog Pomorca, Istre 1961 i Rijeke 33-godišnji Andro Švrljuga.

Osim spomenutog hrvatskog dvojca, cijelu je utakmicu na vratima Suduve odradio nekadašnji vratar Osijeka i Slaven Belupa Ivan Kardum.

Suduva je tako treću sezonu za redom osigurala nastup u četvrtom pretkolu Europske lige. Povijesni ulazak u skupine europskog natjecanja momčad hrvatskog trojca tražit će protiv Ferencvarosa.

Tomasov dvostruki strijelac u potvrdi prolaska Astane

Kazahstanska Astana je s ukupnih 9-1 svladala maltešku Vallettu i tako izborila dvomeč s BATE-om iz Borisova koji je s ukupnih 2-1 izbacio Sarajevo.

Hrvatski veznjak Marin Tomasov u današnjoj 0-4 pobjedi Astane pogotke je postigao u 37. i 89. minuti. 22-godišnji hrvatski stoper Luka Šimunović također je odigrao cijelu utakmicu za kazahstanskog prvaka.

Od ostalih ostvarenja klubova u kojima nastupaju hrvatski nogometaši spomenimo za kraj da je grčki AEK našeg Marka Livaje s ukupnih 3-1 izbacio rumunjsku Craiovu za koju su cijelu utakmicu odigrali Renato Kelić i Ivan Martić. 25-godišnji Livaja u današnjem 1-1 remiju u Ateni je igrao do 58. minute, kada je ljutit zbog tog poteza napustio travnjak i odmah produžio u svlačionicu. Za ulazak u skupine AEK će igrati protiv Trabzonspora koji je izbacio prašku Spartu.

Eintracht Frankfurt rezultatom 1-0 i s ukupnih 6-0 prošao je lihtenštajnski Vaduz. Ante Rebić nije bio u kadru za današnju utakmicu njemačkog predstavnika koji u play off-u igra protiv francuskog Strasbourga.

Danski Brondby danas je u Portugalu poražen rezultatom 3-1 od Brage i s ukupnih 7-3 se oprostio od Europe. U redovima gostiju Josip Radošević je odigrao cijelu utakmicu, dok je Ante Erceg ušao na poluvremenu.

Rangers naših Nikole Katića i Borne Barišića bio je i u uzvratu uvjerljiv protiv danskog Midtjyllanda te uz 3-1 slavlje s ukupnih 7-3 izborio utakmice protiv varšavske Legije, čije boje brane Sandro Kulenović i Domagoj Antolić. U današnjem slavlju Rangersa na Ibroxu Katić je odigrao cijelu utakmicu, dok Barišić nije ulazio s klupe.

I u konačnici spomenimo Zrinjski, kojeg s klupe vodi Hari Vukas. Plemići u uzvratu nisu uspjeli stići zaostatak od tri pogotka protiv Malmoa, te su s ukupnih 3-1 izbačeni iz Europske lige. Za domaće su cijelu utakmicu odigrali Šovšić (koji je iz kaznenog udarca postigao jedini pogodak na utakmici), Lendrić, Barbarić i vratar Brki, dok su s klupe ulazili Bencun i Čirjak umjesto Tičinovića i Ćurjurića.