Search
Close this search box.

Nije sve u lovi, ima nešto i u “fudbalu”

Proljetni dio srpskog prvenstva nakon početna dva kola obilježit će „večiti derbi“ beogradskih blizanaca, Crvene zvezde i Partizana na stadionu Rajko Mitić u narodu poznatijem kao Marakana. Što se tiče događanja na terenu i tablici, aktualni prvak Crvena zvezda na prvoj je poziciji i pobjeda u derbiju značila bi veliki korak prema obrani titule. Partizan u lovu na mrskog rivala kreće s druge pozicije,a za vrat mu puše novosadska Vojvodina.

Najveća vijest koja je obilježila proljetni dio srpskog prvenstva je skandal koji se dogodio na utakmici Rada i Partizana gdje je fašistička grupa domaćih ultrasa cijeli susret rasistički vrijeđala Brazilca Ewertona koji nastupa za „crno-bele“ što je dovelo do revolta mladog igrača te verbalnog sukoba s budalama koje sebe nazivaju navijačima.

Rasizam, šovinizam i poruke mržnje na srpskim stadionima uobičajene su pojave koje u pravilu koleriraju s tragičnim stanjem u srpskom nogometu generalno. Prema podacima nogometnog sindikata „Nezavisnost“ čak 68% igrača ne prima plaće na vrijeme, a skoro pola lige, odnosno čak sedam klubova, ima blokirane račune. Najnoviji show-program s neregularnim registracijama igrača, što automatski ligu i prvenstvo čini neregularnim, postaju svakodnevica, a jedan sporan transfer, odnosno odbijanje plaćanja dok ne dođe rok za euro-licencu između najvećih klubova, beogradske Crvene zvezde i Radničkog iz Niša jasno pokazuje da i najveći klubovi nisu imuni hohštaplerske igrice. Blokirani računi klubova po tri godine zbog nagomilanih dugova, a istovremeno kupovina i registriranje novih igrača odvijaju se uz blagoslov Fudbalskog saveza Srbije. Tragikomične situacije poput one s čačanskim Borcem gdje klub krivi poštare da nisu primili odluku o suspenziji, da bi zatim poslali dopis o ukinuću suspenzije na temelju dopisa kojeg nisu primili, a po čijem je primitku na kraju FSS (Fudbalski savez Srbije) ukinuo odluku. Ili situacija s FK Novim Pazarom gdje se dogodio isti slučaj kao s Borcem, međutim prema riječima nogometnog sindikata „Nezavisnost“, djelatnici kluba iz Novog Pazara su umjesto dopisa o ukinuću suspenzije zamolili nadležna tijela da im prevedu s bošnjačkog na srpski kako bi mogli protumačiti odluku o suspenziji. Sve ovo samo su eklatantni primjeri u kakvom talogu se koprca srpski nogomet. Već je odavno poznato da Crvena zvezda ima dug od preko četrdeset milijuna eura, dok je Partizan u siječnju ove godine zbog financijskog fair-playa, odnosno duga od 2,5 milijuna eura izbačen iz Europe.

Koja je uloga države i politke, odnosno ministarstva pravosuđa u svemu tome? Klubovi i dalje gomilaju dugove i posluju bez problema s blokiranim računima, a u svim upravama klubova sjede političari kojima se ovisno o pripadnosti određenoj političkoj opciji garantira financijska korist, te utjecaj na poslovanje i politiku kluba. Kao uzročno-posljedična veza svega toga je i velik udio sponzoriranja klubova preko državnih poduzeća, najvećim dijelom putem Telekoma Srbije. S obzirom na popularnost, te time i politički utjecaj, oba kluba cuclaju ogromne količine državnog novca što dovodi do povlaštene financijske situacije naspram drugih (poznata situacija i kod nas, monopol zagrebačkih klubova u svim sportovima) te time manji klubovi ostaju u raskoraku između pokušaja za preživljavanje u startu već neregularnoj ligi s jedne strane, te s druge strane kao kasica-prasica lokalnih mafijaša koji koriste klub za vlastitu financijsku korist. Čak se i transferi igrača, odnosno prava od prodaje, dijele u pravilu između privatnih i pravnih osoba često s off-shore računima na egzotičnim otocima, a u klubove najčešće stiže najmanji dio transfera.

Postoji li ikakva konstruktivna opozicija od strane navijača prema ovakvom stanju? Nažalost ne. U pravilu najvatreniji navijači služe kao inkubator političkih pilića stranačkih mladeži, kriminalaca i ubojica u koordinaciji s upravama klubova ili u njihovom reketarenju kako bi svi financijski omastili brk, odnosno „nije sve u ljubavi, ima nešto i u lovi“ kako bi rekli u filmskom omnibusu „Kako je propao rokernrol“ . Primjer Partizana gdje su igrači izašli na teren u majicama podrške Saletu Mutavom, kriminalcu koji je zbog financijske koristi promijenio čak i klub za kojeg navija, pa je od ljubavi prema Zvezdi otkrio komšiju Partizana što jasno dočarava kaos u kojem se nalazi tamošnji nogomet. Neki pokušaji kritike, te stvaranja otpora, u pravilu su doveli do mnogobrojnih situacija gdje se borba za klub rješavala prijetnjama i fizičkim obračunima, a u nekoliko situacija i tragičnim smrtnim posljedicama.

Obični navijači i publika u pravilu su svjesni u kakvom stanju funkcioniraju klubovi, liga i savez. Gledanost iz sezone u sezonu sve je manja i manja, a besperspektivnost u vidu sistemske podrške razbojnicima u upravama i na tribinama, jasno naslućuju kako srpski nogomet i dalje tone u mulju politike, organiziranog kriminala i nacionalizma.

Goran Đulić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter