Neponovljiva večer kvalifikacija, novi debitant na SP

Twitter/ #Eliminatorias‏

Mnogi prije svake reprezentativne stanke izjavljuju „ajme ne opet taj reprezentativni nogomet“. Nadamo se da su ti mnogi jučer otišli rano spavati te se jutros hvatali za glavu kada su vidjeli što su propustili.

Krenimo prvo od Južne Amerike, nećemo ići prema minute-by-minute raspletu jer bi tekst imao stotinu stranica već ukratko o svakoj utakmici ponešto.

Paragvaj ćemo odmah istaknuti kao gubitnika. Kako drugačije apostrofirati ekipu koja ne vidi Mundijal, a u gostima savlada ekipe poput Argentine, Čilea i Kolumbije, te u ključnoj utakmici kod kuće ne savlada Venezuelu. Ekvador nije uspio zaustaviti svoj katastrofalni niz te je upisao novi poraz koji je omogućio Argentini izravni plasman, bez obzira na najranije primljen gol u povijesti reprezentacije u prvoj minuti susreta.

Brazil je maksimalno ozbiljno shvatio susret sa Čileom te ih savladao s 3-0, na 2-0 Čileu je trebao gol da na temelju boljeg međusobnog omjera s Peruom izbori playoff, vratar Bravo je išao na korner na skok te su nakon istog primili i treći pogodak.

Peru i Kolumbija su s druge strane igrali utakmicu koja je objema ekipama život značila, te se igralo maksimalno oprezno. Kolumbija je u nastavku povela praktički iz ničeg preko Jamesa, da bi playoffa vrijedan gol postigao Guerrero pucavši na gol iz indirektnog slobodnog udarca. Ospina je dirao loptu te je samim tim pogoak regularan. Posljednje minute susreta se praktički nisu ni igrale jer se znao rezultat drugih susreta pa se Peru samo dodavao u posljednjoj liniji. Susreti s Novim Zelandom Peruu su na rasporedu idući mjesec.

Standings provided by Sofascore LiveScore

A što tek reći o Sjevernoj AmericiTri momčadi su se borile za jedno izravno i jedno playoff mjesto, a sve tri su na poluvremenima dvoboja gubile (SAD od T&T-a u gostima, a Panama i Honduras kod kuće od Kostarike te Meksika).

Kada je Pulišić u 47. minuti smanjio na 2-1 na Ato Boldon stadionu mnogi su mislili da je pitanje drugog gola Amerikanaca i boda vrijednog izravnog plasmana samo pitanje vremena, ali do njega nije došlo.

To je otvorilo vrata srednjoameričkim predstavnicima, Honduras je uspio preokrenuti vodstvo i slaviti s 3-2 i u konačnici izboriti playoff s Australijom, dok je Panama, reprezentacija kojoj je playoff prije 4 godine izmakao u posljednjim sekundama, ovaj puta u 88. minuti osigurala svoj prvi povijesni plasman na Mundijal, koji su posvetili njihovom pokojnom suigraču Amilcaru Henriquezu koji je ubijen ranije ove godine. Nastup u Rusiji bit će sjajan završetak reprezentativnih karijera za mnoge legende te reprezentacije koje su prešle 30 godina poput Baloya, Peneda, Gomeza, Tejade, te je lijepo vidjesti da su napokon brojne odlične nastupe na Gold Cupu konkretizirali u Hexagonalu.