Naši vani: Hrvati zabijali od Luksemburga, preko Albanije do Kazahstana (VIDEO)

Golgetersku formu naši vani nastavili su i u nedjelju, a u strijelce su se upisivali Filip Bojić, Ivo Iličević, Pero Pejić, Stipe Perica, Ivan Rakitić te Mario Mandžukić.

Posebno ubojit bio je Pero Pejić s dva pogotka, dok su reprezentativci Perica, Rakitić i Mandžukić uz zgoditak dodali i po asistenciju.

>> Perica ‘golčinom’ doprinio pobjedi Udinesea (VIDEO)

>> Mandžukić sjajnim potezom prekinuo golgeterski post (VIDEO)

>> Fantastičan gol Rakitića donio vodstvo Barceloni (VIDEO)

Hrvatski stratezi na klupama svojih klubova nisu imali dobar dan, Igor Tudor pokleknuo je protiv ljutog rivala Fenerbahcea, dok je Ivan Jurić u svom drugom susretu na klupi Genoe teško poražen u Torinu. Ni hrvatski vratari nisu imali previše razloga za veselje. Osim Danijela Subašića, koji je ostvario novu pobjedu na vratima Monaca, Matej Delač i Josip Posavec čak su šest puta vadili loptu iz svoje mreže. Lošu večer imao je i napadač Las Palmasa, Marko Livaja, kojem su tri minute protiv Alavesa bile dovoljne da zaradi izravno isključenje.

Od ostalih Hrvata treba istaknuti Jozu Šimunovića, koji je sa svojim Celticom ušao u finale škotskog FA kupa – porazivši gradskog rivala Rangers. Također zapaženu ulogu odigrao je i Mario Pašalić, koji ni uz izboreni jedanaesterac, nije uspio pomoći Milanu da izbjegne poraz od Empolija.

Filip Bojić (Petange) – Luksemburg
Drugu uzastopnu pobjedu upisala je momčad Petangea, zahvaljujući pogotku Filipa Bojića. S igračem manje i pri rezultatu 1-1, Bojić je u 82. minuti susreta postigao svoj četvrti prvenstveni zgoditak – za pobjedu 2-1 protiv Mondorfa. Ovom pobjedom momčad Petangea, kojoj je ovo prva prvoligaška sezona nakon one 2012/2013, popela se na peto mjesto ljestvice, te zagarintarno i u idućoj sezoni ostaje prvoligaš.

Pejić i Dvorneković za nastavak Kukesijevog sna o prvoj tituli prvaka Albanije
Strašnu golgetersku formu nastavio je Pero Pejić i protiv Tirane. U 4-1 pobjedi, Pejić je postigao dva zgoditka – od kojih jedan iz kaznenog udarca (kojeg je sam izborio), asistirao za prvi pogodak domaćina, a jedan mu je (pri rezultatu 0-0 neopravdano poništen zbog nepostojećeg zaleđa). Pogoci koji su Kukesiju donijeli prvo mjesto na tablici, a Pejiću 20. prvenstveni pogodak i uvjerljivi vrh liste najboljih strijelaca lige. Osim Pejića, cijeli susret odigrao je Matija Dvorneković koji je jučer upisao dvije asistencije.

Šest kola prije kraja Kukesi i Partizani Tirana vode izjednačenu borbu za naslov prvaka države, a klubu u kojem igra hrvatski dvojac ovo bi bila prva titula prvaka države u povijesti. Podsjetimo, u prvoligaško društvo su došli u sezoni 2012/2013, te odmah završili kao viceprvaci s 6 bodova zaostatka za Skenderbeuom. Dva puta su još bili blizu naslovu prvaka, no s ‘kraljem albanskog nogometa’ Perom Pejićem njihove šanse za povijesnu titulu nikada nisu bile realnije.

Ivo Iličević (Kairat Almaty) – Kazahstan
Sjajne predstave u Kazahstanu nastavio je pružati Ivo Iličević, zabivši novi pogodak – četvrti je ovo susret uzastopno na kojemu se upisao u strijelce. U 3-3 podjeli bodova Pavlodara i Almatya, Iličević je postigao drugi zgoditak za goste, svoj ukupno peti ove sezone.

Šimunović sa Celticom u finalu FA kupa
22-godišnji hrvatski stoper Jozo Šimunović odigrao je svih 90+ minuta u 2-0 pobjedi Celtica nad Rangersima. Veliki rivali sastali su se na Hampden Parku u okviru polufinala FA kupa. Šimunović je ove sezone, isključujuć ozljede i period ‘trzavica’ u vrijeme prijelaznog roka, standardan prvotimac. Do sada je upisao 23 nastupa te postigao jedan pogodak. Na ovom je susretu u 78. minuti kartoniran, a njegov Celtic u finalu će se za titulu boriti s Aberdeenom, 27. svibnja.

Vratari

Od vratarskih predstava za početak ćemo izdvojiti pobjedu Subašićevog Monaca koji je s 1-2 bio bolji na gostovanju u Lyonu. U važnoj pobjedi za klub iz Kneževine reprezentativna jedinica nije imala puno posla. Svega dvije obrane koje su iziskivale iskazivanje kvalitete u prvom poluvremenu, ostale opasnosti po svoja vrata rješavao je mirno i u skladu s renomeom. Kod pogotka domaćina nije mogao previše, s obzirom da je udarac Tousarta postignut nakon kornera iz čiste gol pozicije.

Monaco ovom pobjedom i dalje drži prvo mjesto u Ligue 1 s jednakim brojem bodova kao PSG (80), no s utakmicom manje. Do kraja prvenstva ostala su još četiri kola.

21-godišnji hrvatski vratar Josip Posavec imao je katastrofalan dan na gostovanju kod Lazija. Njegov Palermo poražen je s visokih 6-2 u utakmici 33. kola talijanske Serie A. Od šest primljenih pogodaka Posavec je vjerojatno mogao bolje reagirati kod dva, malo je nedostajalo i da obrani kazneni udarac, no u suštini od sedam upućenih udaraca u okvir šest je završilo iza njegovih leđa što nikako nije ohrabrujuće za mladog vratara.

Pet kola do kraja prvenstva Palermo je na predzadnjem mjestu, 13 bodova udaljen od 17. mjesta koje znači ostanak u društvu najboljih, a drži ga Empoli.

Šest komada završilo je jučer i u mreži Mateja Delača. 24-godišnji Hrvat imao je neloše izdanje u 6-0 porazu svog Mouscrona kod Genka. Zahvaljujuć našem vrataru u prvom se poluvremenu na odmor otišlo s pristojnih 2-0, no u drugom dijelu s obranom kakvu je igrao Mouscron pomoći nije bilo.

Treneri

U derbiju 28. kola turske Super lige Tudorov Galatasaray upisao je bolan 0-1 poraz od Fenerbahcea na domaćem travnjaku. Četvrti poraz u 8 susreta koliko ih je vodio Igor Tudor, Galatasarayu je nanio Souza pogotkom u 91. minuti utakmice. Ovim porazom, pet kola prije kraja, Galata se vjerojatno oprostila od drugog mjesta koje vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka. Četvrti su na ljestvici s 49 osvojenih bodova, dok trećeplasirani Fenerbahce na kontu ima 53, a druga momčad prvenstva Basaksehir s 57 bodova još uvijek sanja borbu za naslov prvaka s Besiktasom koji ima 61 bod i utakmicu manje.