N+ u Lisabonu: Slavlje Benfice nad Feirenseom pred 45 tisuća gledatelja

Donosimo vam, nadamo se samo zasad, prvu portugalsku avanturu na nogometplusu, a nije bilo boljeg načina nego započeti je utakmicom najtrofejnijeg kluba te države.

Benfica je sinonim za nogometni socios svijet, a utakmica protiv Feirensea, kluba koji se nalazi na rubu zone ispadanja, bila je još jedan dokaz o povezanosti navijača i lisabonske institucije. Ali o tome nešto kasnije…

Avantura kodnog imena „akreditacija“ započela je prije desetak dana i pokušajem kontaktiranja njihova odjela za medije. S obzirom na to da je stranica s obrascem za akreditacije isključivo na portugalskom jeziku, odlučili smo popuniti opći kontaktni obrazac i živjeti u nadi da ćemo dobiti odgovor do utakmice. Nismo ga dobili. Nakon tih, već spomenutih, desetak dana iščekivanja, u petak navečer odlučili smo se zaputiti prema fan shopu na stadionu te se opremiti raznolikim i ne baš jeftinim rekvizitima te suvenirima.

Tada nam je sinula i ideja da bismo mogli provjeriti status našeg zahtjeva za akreditacije. Na opće iznenađenje, prodavačica nas je uputila na recepciju stadiona gdje smo trebali postaviti pitanje vrijedno 50-ak eura, koliko bi stajale dvije najjeftinije karte za utakmicu. Petak navečer, u Hrvatskoj bi to vjerojatno značio produženi vikend, ali u ovom slučaju značila je još jedna intervencija klupskih zaposlenika.

Na razumljivom i škrtom engleskom (Portugalci nisu spretni s engleskim, nap. a.) recepcionarka nas je obavijestila da će telefonom kontaktirati osobu koja bi nam mogla pomoći. Poslije nekoliko njezinih rečenica na portugalskom, gdje objašnjava da smo novinari iz Hrvatske, daje nam telefon i rješavanje problema počinje. Gospođica s druge strane telefona rekla nam da je smo ispunili krivi obrazac, ali nam je odlučila učiniti uslugu jer smo iz Hrvatske. Imena su zapisana na papirić, a dan utakmice željno se iščekivao.

Rečeno nam je da dođemo sat i pol prije početka susreta, a tada nam je iznenađenje priredio zaštitar koji je rekao da nas nema na popisu, ali odlučio nas je pustiti zbog novinarskih iskaznica. U prostoriji gdje se preuzimaju akreditacije bili su upoznati s „novinarima iz Hrvatske“, ali i dalje nisu imali akreditacije za nas pa smo dobili prazne i neoznačene te u „šoku i nevjerici“ promatrali kako dežurna gospođica „simbolično“ precrtava polje ZM (Zona Mista). Uz akreditaciju, svaki novinar dobije i ulaznicu za utakmicu bez koje ne može ući na tribine jer mora proći kroz skener.

Nakon kombinacije stuba, dizala i brojnih upita, napokon smo se našli na tribanama Luza, ogromnog stadiona sa strmim stubama i redarima koji ne pričaju engleski, izuzev jednog jedinog. Isti taj preporučio nam je da kupone za hranu i piće, koje smo dobili kao novinari, iskoristimo prije početka utakmice jer je na poluvremenu ogromna gužva. Hvala mu na tome, bio je u pravu.

Opskrbljeni ićem i pićem sjedamo na svoje pozicije i čekamo početak utakmice. U tom razdoblju, sa stadionskog razglasa čak se dva puta mogla čuti Eminemova pjesma Lose Yourself, ali jedini koji su se u narednih 90 minuta izgubili bili su gosti. Zanimljivo, tijekom predstvljanja domaće momčadi, domaći trener Rui Vitoria dobio je i pljesak i zvižduke.

Prvo poluvrijeme utakmice bilo je vrlo dosadno i monotono bez ikakvih izglednih prilika s obje strane, izuzev Pizzijeva slobodnog udarca nakon pola sata igre. Do toga trenutka tribine su mirovale, a onda su se po prvi puta začuli No Name Boysi koji su podigli atmosferu na višu razinu. Ipak, na odmor se otišlo bez pogodaka, a domaći igrači ispraćeni su jakim zvižducima u svlačionicu.

Drugo poluvrijeme ekspresnim je pogotkom otvorio Jonas i tako zapalio tribine Luza. Bio je to, definitivno, trenutak koji je preokrenuo utakmicu jer domaća momčad nije imala rješenja za ispodprosječnu gostujuću obranu. Nakon nekoliko velikih prilika i promašenih praznih vratiju, tribine su slavile i u 55. minuti, ali to veselje uskratio im je pomoćni sudac koji je podignuo zastavicu i poništio drugi Jonasov pogodak.

Nakon sat vremena igre, udvostručilo se vodstvo domaće momčadi kada je Nascimento pogodio vlastitu mrežu, da bi se minutu kasnije iz sektora NNB-a začuo zvuk topovskog udara koji su gledatelji nagradili zviždukom. Vjerojatno najljepši trenutak utakmice zbio se u 68. minuti kada je kombinaciju Živkovića, Pizzija i Jonasa pogotkom okrunio Silva.

U 89. minuti, na teren je ušao i naš Filip Krovinović koji je zamijenio Pizzija, a u istoj toj minuti postignut je i posljednji pogodak. Seferović je iskoristio vrlo lošu reakciju gostujućeg vratara i pogodio za konačnih 4:0 i slavlje na Luzu.

Ulazak Krovinovića

Kao što smo i obećali, moramo se vratiti na temu povezanosti navijača i kluba, pa je u početnim minutama utakmice pala i oklada o broju gledatelja na stadionu. Luz ima 65 tisuća mjesta, a domaći navijači ispunili su gotovo 70% kapacatiteta, odnosno 45 tisuća mjesta. O rezultatu oklade pričat ćemo neki drugi put… ipak, broj praznih sjedalica učinio nam se gotovo dvostruko većim

Konferenciji za medije nismo sudjelovali jer nam akreditacije nisu dozvoljavale posjetu toj zoni stadiona, ali i da jesmo, vjerojatno bismo istu odradili u japankama i kratkim hlačama jer ovdje je temperatura još uvijek vrlo ugodna.