Juniorska Liga prvaka: Porto premijerni pobjednik šestog izdanja (VIDEO)

Izvor: UEFA Youth League

Na stadionu Colovray u Nyonu odigrano je finale šeste sezone juniorske nogometne Lige prvaka (UEFA Youth League) između Porta i Chelseja.

Bluesi su već dva puta osvajali naslov pobjednika tako da su ovom prilikom bili u pohodu na titulu kojom bi postali najtrofejniji klub ovog natjecanja. Engleskom predstavniku ovo je bilo četvrto finale, drugo zaredom. S druge strane, Porto se prvi put našao u finalu te je lovio premijerni trofej. Inače, Porto je drugi portugalski klub, koji je izborio završnu stepenicu. Prije njega to je bila Benfica, koja je u dva navrata bila sudionik finala.

Zanimljivo, Porto je s Chelsejem igrao prošle sezone u 1/2 finalu ovog natjecanja. Na kraju bolji je bio engleski sastav nakon izvođenja jedanaesteraca.

Šesto izdanje UEFA Youth League ove je godine ipak pripalo Portugalcima. Porto je slavio rezultatom 3-1 (1-0) i došao do prvog, povijesnog naslova.

Nakon prvog poluvremena portugalska momčad imala je vodstvo od 1:0. U nastavku su Plavi uspjeli doći do izjednačenja, ali Zmajevi s još dva pogotka stižu do velikog slavlja i trijumfalnog okončanja sezone iz snova.

U 17. minuti Fabio Vieira je nakon prizemnog dodavanja Mora Ndiayjea neometan pogodio mrežu i doveo Portugalce u vodstvo od 1:0. U 53. minuti Englezi su se vratili u igru. Daishawn Redan je nakon centaršuta Juana FamiliaCastilla iskosa s desne strane glavom naciljao sredinu gola za 1:1. Slavlje Chelseja bilo je kratkog vijeka jer je samo dvije minute kasnije Porto ponovno došao u prednost. Strijelac za 2:1 bio je kapetan Diogo Queirós. Konačnih 3:1 postavio je Afonso Sousa u 75. minuti. Hrvatski vratar Karlo Žiger branio je svih 90 minuta za momčad iz Londona.

Porto se izjednačio s Red Bull Salzburgom po broju naslova, što znači da i jedan i drugi sastav imaju jedan osvojeni trofej. Po dva naslova imaju Barcelona i Chelsea.

Vrijedi podsjetiti da je zagrebački Dinamo ove sezone došao do 1/4 finala, gdje ga je zaustavio upravo Chelsea.

Rezultat finala juniorske nogometne Lige prvaka: Porto – Chelsea 3:1 (Vieira 17, Diogo Queirós 55, Afonso Sousa 75/Redan 53)