Guangzhou se porazom u nevjerojatnoj derbi golijadi nakon osam godina najvjerojatnije oprostio od naslova prvaka Kine (VIDEO)

U Kini se igra završnica sezone, a u derbiju 28. kola susrela su se dva izravna konkurenta za prvo mjesto. U fenomenalnoj utakmici s dva preokreta slavio je Shanghai SIPG te tako dva kola prije kraja stigao na korak do svoje prve titule prvaka.

Guangzhou Evergrande dočekao je danas Shanghai SIPG koji je imao dva boda prednosti.  Sedam sezona zaredom Guangzhou je bio kineski prvak, te su danas tražili tri boda kojima bi prestigli Shanghai te se doveli u poziciju da sami odlučuju o ovosezonskom prvaku, no to se nije dogodilo.

Već u 14. minuti Shanghai je stigao do vodstva pogotkom Lu Wenjuna. 15 minuta kasnije domaće u igru vraća Paulinho, koji se ovog ljeta iz Barcelone vratio u klub. Vratio se Paulinho u Guangzhou u osmom mjesecu, i do sada je već postigao čak 13 pogodaka, no na kraju možda ni to njegovoj momčadi ne bude dovoljno za prvo mjesto. U 40. minuti gosti opet stižu do vodstva, no domaći su u samo pet minuta uspjeli postići dva zgoditka i preokrenuti rezultat. Najprije Alan u 43., te drugi pogodak Paulinha u 45. minuti donijeli su veliki preokret domaćima.

Teško je bilo očekivati da će drugo poluvrijeme biti učinkovito i zanimljivo kao i prvo, no u drugom dijelu vidjeli smo samo gol manje. Već u 50. minuti Wu-Lei poravnava rezultat na 3:3. U 79. minuti autogol Zhang Chenlgina vraća vodstvo Shanghaiu, a Hulk pogotkom iz kaznenog udarca u 89. minuti povisuje na 3:5 te dovodi svoju momčad na korak do pobjede te na korak od titule prvaka. U petoj minuti sudačke nadoknade i Guangzhou je dobio kazneni udarac, drugi put na utakmici pogodio je Alan, no vremena za izjednačenje nije bilo.

Shanghai tako dva kola prije kraja na prvoj poziciji ima pet bodova više. S obzirom da je i u prvom susretu između ova dva tima slavio Shanghai, u posljednja dva kola potreban im je samo jedan bod kako bi osigurali titulu prvaka. Protivnik u pretposljednjem kolu je Beijing Renhe koji se nalazi na osmoj poziciji, a u posljednjem kolu Shanghai SIPG gostuje kod Tianjin Quanjiana koji je deveti.

Shanghai SIPG tako ima veliku prigodu osvojiti prvu titulu prvaka, nakon što su 2015. godine i prošle godine bili drugi. Guangzhou je osam godina u nizu bio prvak, te će kako se čini prvi put nakon 2010. godine ostati bez titule prvaka.

Također, spomenimo i Guizhou Zhicheng za koji nastupa hrvatski napadač Nikica Jelavić. Oni su posljednji sa samo 21 bodom, te će od sljedeće sezone igrati u drugoj ligi.