COPA AMERICA 2019. – Pregled trećeg kola

Nakon što su se prošlo kolo u četvrtfinale plasirali Kolumbija i Čile, u ovome kolu to je napravilo još šest ekipa. Kako je izgledala borba za prolaz u četvrtfinale saznati ćete u pregledu, naime bilo je napeto do samoga kraja.

Skupina A

Brazil-Peru 5:0

Brazil je u potpunosti nadigrao Peru i tako im se osvetio za izbacivanje s prošle Cope. Tada ih je Peru u zadnjem kolu pobjedio 1:0 i ostavio na trećem mjestu. Domaćini su krenili agresivno, napadački od samog početka. Prvi je mrežu Peruanaca načeo Casemiro. To je bio njegov prvi gol za Brazil, a postigao ga je u 39. nastupu. Taj njegov udarac bio je i njegov prvi uopće na Copi u pet dosadašnjih nastupa. Drugi gol zakuhao je golman Gallese koji se zaigrao u svom šesnaestercu. Firmino je bio uporan i došao je do prilike za pogodak. Pitanje pobjednika rješeno je u 32. minuti kada Everton u sad već njemu prepoznatljivom stilu zabija gol. Četvrti gol u drugom poluvremenu zabija Dani Alves koji s 36 godina i 47 dana postaje najstariji Brazilac koji je zabio na Copi. Konačni rezultat postavio je Willian majstorskim zgoditkom u 90. minuti.

Mogao je Brazil i do šestice nekoliko minuta poslije, ali je udarac Gabriela Jesusa iz penala obranio Gallese. Brazil je prvi put od 1995. godine sačuvao mrežu netaknutom u grupnoj fazi, a zabio je i osam golova. Najviše je to zabijenih golova u ovom stoljeću u grupnoj fazi za Brazil.

Venezuela-Bolivija 1:3

Venezuela je u ovoj utakmici bila izraziti favorit i taj su status potvrdili već nakon minute i petnaest sekundi igre. Poveli su nakon odličnog ubačaja s desne strane i još boljeg pozicioniranja Machisa koji je zabio glavom. Najbrži je to gol u ovom stoljeću zabijen na Copi. Nekoliko minuta poslije Bolivija je imala svoju šansu, pogodili su stativu. Istu stvar su ponovili i pred kraj poluvremena. Prvo poluvrijeme po prilikama bilo je dosta izjednačeno, a u drugom je Venezuela dodala gas. Machis je u 55. minuti uputio udarac s ruba šesnaesterca koji završava u rašljama i priči je tu gotovo kraj. Venezuela je nastavila nizati prilike, a kad ga ne zabiješ, primiš ga. Jednu od rijetkih prilika Bolivije u drugom dijelu iskoristio je Justiniano u 82. minuti. Taj gol nije omeo Venezuelance koji su nekoliko minuta poslije zabili i treći gol te tako osigurali pobjedu i drugo mjesto.

Četvrti je ovo put da Venezuela u zadnjih pet Copa prolazi skupinu. Prošli su 2007. i 2016. kada su igrali četvrtfinale te 2011. kada su bili četvrti. Grupnu fazu jedino nisu prošli 2015. Zanimljivo je da prije 2007. nisu prošli grupnu fazu u trinaest izdanja Cope zaredom. Velika je ovo stvar za venezuelanski nogomet čiji klubovi uslijed velike ekonomsko-političke krize preživljavaju iz dana u dan.

Skupina B

Katar-Argentina 0:2

Nakon prve dvije razočaravajuće utakmice Argentina je uspjela doći do pobjede protiv Katara. Rano vodstvo do kojeg su došli golom Lautara Martineza u četvrtoj minuti pozitivno je djelovalo na njih. Tako su se već u prvom poluvremenu raspucali uputivši čak jedanaest udaraca. U prve dvije utakmice su uputili samo po jedan udarac u prvom poluvremenu. Polako napreduju.

Što se tiče igre, izgledalo je to malo bolje. Razlog možemo tražiti u otvorenijoj igri Katara kao i u napadačkoj postavci Argentine. Naime, ovog puta su zajedno zaigrali Aguero i Lautaro Martinez te je odmah to izgledalo bolje nego kad je bio samo jedan od njih dvojice u vrhu napada. Prvi i jedini udarac na gol Katar je imao u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena. Iz slobodnog udarca pogodili su stativu. Sergio Aguero mučio se s realizacijom sve do 82. minute kada je napokon uspio ugurati loptu u mrežu. To mu je bio 40. gol za reprezentaciju.

Argentinci su na kraju uputili 18 udaraca, od čega njih 8 u okvir i zasluženo su odnijeli tri boda. Gaučosi su u ovoj utakmici ostavili puno bolji dojam, ali ne i Messi kojemu je ovo sigurno bila jedna od najlošijih, ako ne i najlošija partija u reprezentativnom dresu. On tijekom cijele utakmice nije dotakao loptu unutar protivničkog šesnaesterca, a ni ono što je radio po ostatku terena nije bilo na njegovoj razini.

Dodajmo i podatak da je argentinski izbornik Scaloni postao prvi izbornik koji je dobio žuti karton na Copi. To je jedna od novosti u nogometu, novo pravilo Fife na snazi je već desetak dana.

Kolumbija-Paragvaj 1:0

Kolumbija je već u prošlom kolu osigurala prvo mjesto i plasman u četvrtfinale. S obzirom da su bili rasterećeni izbornik Queiroz je potpuno promijenio sastav u odnosu na prve dvije utakmice. Odmarao je čak desetoricu igrača iz prvih jedanaest (svih osim Cuadrada). On je tako u prva tri kola koristio 22 od 23 igrača koja ima na raspolaganju. Samo treći golman Camilo Vargas nije zaigrao. Paragvaj je bolje otvorio susret, ali nije uspio iskoristiti početni zamah. Priliku u trećoj minuti nije iskoristio Derlis Gonzalez. Pokazat će se to kao najbolja prilika za Paragvaj u cijeloj utakmici. Kolumbija je povela preko Cuellara nakon pola sata igre. Loptu je provukao protivničkom golmanu kroz noge. Debitant u reperezentativnom dresu zabio je gol u svom prvom nastupu na Copi, pri prvom udarcu i dodiru lopte uopće u protivničkom šesnaestercu.

U drugom poluvremenu u igru su ušli Wilmar Barrios, Duvan Zapata i James Rodriguez, a upravo je potonji asistirao za drugi gol koji će VAR poništiti. Pobjedom nad Paragvajem, Kolumbija je pogurala Peru u četvrtfinale.

Kolumbija je tako došla do treće pobjede u nizu. Zadnji put su to uspjeli 2001. godine te su na kraju osvojili Copu. Njihovi navijači nadaju se da će se povijest ponoviti. Uz već gore spomenuti Brazil, Kolumbija je jedina reprezentacija koja je u grupnoj fazi sačuvala mrežu netaknutom. Za razliku od njih Paragvaj nije pobjedio već deset utakmica na Copi zaredom.

Skupina C

Čile-Urugvaj 0:1

Čile i Urugvaj su osigurali prolaz dalje, ali ne i prvu poziciju. Zbog toga je ova utakmica bila itekako važna za obje ekipe. Urugvaju je za prvo mjesto igrala samo pobjeda. U prvom poluvremenu nismo vidjeli puno toga, po nekoliko udaraca i samo jedan u okvir. Aranguiz je iskušao Musleru koji je bio spreman. S druge strane i čileanski vratar je dobro reagirao kod najbolje prilike za Urugvaj. Obranio je udarac Suarezu koji je od suca tražio igranje rukom i penal. Ne znamo je li Suarez zaboravio da golmani u svom šesnaestercu smiju igrati rukom? Svakako, komična, ako ne i jadna reakcija Suareza.

U drugom poluvremenu vidjeli smo nešto više prilika nego u prvom. Mreže su mirovale sve do 82. minute kada nakon jedne akcije Urugvaj postiže gol. Lagani trzaj glave Cavanija bio je dovoljan da lopta završi u mreži.

Ovom pobjedom Urugvaj je zasjeo na prvo mjesto i u četvrtfinalu idu na lakšeg protivnika, na Peru. Drugoplasirani Čile kojem je ovo bio tek treći poraz na tri posljednja izdanja Cope ide na Kolumbiju. Urugvajcima je ovo bila 200. utakmica u Copi. Prvi su koji su došli do te brojke. 200. utakmica je bila i urugvajskom izborniku Óscaru Tabárezu koji je tako postao prvi trener koji je postigao ovu brojku kao glavni trener jedne reprezentacije (W99 D48 L53) – uključujući i one utakmice u kojima nije sjedio na klupi (zbog zdravstvenih razloga), ali je bio pod ugovorom saveza.

Ekvador-Japan

Utakmica je ovo koja je odlučivala sudbinu čak tri reprezentacije. Pobjednik ovog susreta išao bi dalje dok bi neriješeni rezultat najviše koristio Paragvaju. Oni bi kao druga najbolja trećeplasirana reprezentacija išli dalje. U susret su bolje ušli Japanci koji su nakon jednog odbijanca došli do vodstva. Precizan je bio Nakajima u 15. minuti.

Nakon njihovog gola cijeli Paragvaj je počeo navijati za Ekvador koji je izjednačio u 35. minuti. Gol su zabili na sličan način kao Japanci, iz odbijanca.

U tom trenutku Paragvaj je išao dalje i otišao je jer se do kraja rezultat nije mijenjao. Imao je u nastavku Japan nekoliko dobrih prilika, čak su i zabili gol u sudačkoj nadoknadi koji je poništen zbog zaleđa. Japan se s ovim bodom izjednačio na tablici trećeplasiranih s Paragvajem. Obje reprezentacije su skupile dva boda, ali je Japan ostao kratak na gol razlici. Poraz od 4:0 na startu natjecanja protiv Čilea koštao ih je prolaza.

Parovi četvrtfinala:

1. Brazil-Paragvaj
2. Argentina-Venezuela
3. Kolumbija-Čile
4. Urugvaj-Peru

Pobjednik 1 će u polufinalu igrati protiv pobjednika 2, dok će drugi polufinalni par činiti pobjednik 3 i 4. Svi već polako priželjkuju polufinale Brazila i Argentine, al o tom potom.