COPA AMERICA 2019. – Pregled drugog kola

Gotovo je drugo kolo na Copi, nakon kojeg znamo prve dvije reprezentacije koje su se plasirale u četvrtfinale. To su Kolumbija i Čile. Za preostalih šest mjesta u zadnjem kolu borit će se još deset reprezentacija.

Skupina A

Bolivija-Peru 1:3

Slabašna Bolivija nije imala svog Farineza na golu pa nije uspjela zaustaviti nalete Perua. U ovoj utakmici bi ionako sve osim pobjede Perua bilo iznenađenje jer je reprezentacija Bolivije najlošija na ovom turniru. Bolivija je povela u 28. minuti nakon što je VAR dosudio penal zbog igranja rukom Zambrana.

Ipak, da do iznenađenja ne bi došlo pobrinuli su se Guerrero, Farfan i Flores. Guerrero je zabio svoj 12. gol na Copi i tako se izjednačio s Čileancem Vargasom. Rekord s najviše zabijenih golova na Copi drže Mendez i Zizinho (17).

Brazil-Venezuela 0:0

Čvrsta venezuelanska obrana izdržala je sve napade domaćina koji su 90+9 minuta gotovo pa stalno napadali. Unatoč brojnim napadima uputili su samo jedan udarac u okvir vratara Farineza. Ona tri udarca koja su ušla u mrežu ne računamo jer ih je sudac, odnosno VAR, poništio. Venezuela je tako u prve dvije utakmice primila 5 golova i svih je 5 poništeno.

Treći poništeni gol Brazila na utakmici

Venezuela je po prvi puta na Copi izbjegla poraz od reprezentacije domaćina. Prethodnih 14 puta su gubili.

Peru i Brazil imaju po 4 boda i u zadnjem kolu igraju međusobno. Venezuela ima 2 boda i igra protiv Bolivije koja je na 0 bodova. U ovoj skupini je još sve veoma otvoreno. Čak i očajna Bolivija ima šanse da kao jedna od dvije najbolje trećeplasirane reprezentacije prođe dalje.

Skupina B

Kolumbija-Katar 1:0

Odmah na početku utakmice Kolumbija je zabila gol koji je poništen zbog zaleđa. Napadali su Kolumbijci, sve su pokušavali, ali nikako lopta nije htjela u gol. Dva puta su Kolumbijci tražili igranjem rukom i najstrožu kaznu ali VAR je pokazao da nema ništa od toga.

I kad su svi mislili da će Katar prirediti još jedno iznenađenje dogodila se 86. minuta i Duvan Zapata. Kao i protiv Argentine Zapata pogađa u istoj minuti. Ogromne zasluge za njegov pogodak pripadaju Jamesu Rodriguezu koji mu je asistirao. Njegov potez i gol Zapate koji nije ništa manje ljepši vrijedi pogledati. Potez prvenstva.

Argentina-Paragvaj 1:1

Ovu utakmicu bi bilo najjednostavnije opisati riječju antinogomet. Nekvalitetna, tvrda i teška utakmica za gledanje. Kakva je bila utakmica najbolje govori podatak da smo prvi udarac uopće na utakmici vidjeli u 29. minuti. Paragvaj je došao u vodstvo u 37. minuti zahvaljujući crnoj rupi na lijevoj strani argentinske obrane koja je opet popustila.

Argentince je “spasio” VAR koji je dosudio penal, da bi ga potom Messi zabio.

Nagradu za najgluplji prekršaj za penal u povijest treba dati Otamendiju. Srećom po njega što je golman Armani bio prisebniji pa je obranio udarac Derlisa Gonzaleza. Zaslužio je da mu Otamendi kupi neku bombonijeru ili nešto slično.

Koliko je loša Argentina pokazuje podatak da su uputili samo dva udarca u okvir. Jedan je Messijev udarac za gol iz penala dok je drugi onaj Lautara Martineza na početku drugog dijela kada je pogodio prečku.

Kolumbija je osigurala prvo mjesto i prva se plasirala u četvrtfinale. U utakmicu protiv Paragvaja ulaze rasterećeni. Paragvaju je to prilika da osigura drugo mjesto. Drugom mjestu se potajno nadaju i Argentinci, iako je realnije da će završiti treći ili možda čak zadnji. U zadnjem kolu dočekuju Katar koji je ovakvoj Argentini sve samo ne lagani protivnik.

Skupina C

Urugvaj-Japan 2:2

Najkvalitetnija utakmica dosadašnjeg dijela u kojoj su se dva protivnika ravnopravno nadigravala. Gledali smo “run and gun” nogomet i vidjeli ukupno 39 udaraca, 12 u okvir, dvije stative Urugvaja i četiri gola.

Japan je u odnosu na prošlu utakmicu napravio pet promjena. Miyoshi i Okazaki ovog su puta nastupili od prve minute, što se pokazalo kao pun pogodak. Povele su japanske “bebe” upravo preko Miyoshija, da bi Urugvaj izjednačio nakon što je VAR dosudio penal. Suarez je bio precizan. Na odmor se otišlo s rezultatom 1:1, a u nastavku Miyoshi svojim drugim golom opet dovodi Japan u vodstvo. Urugvaj nije bio precizan poput Čilea u prošlom kolu, a razlog tome je i iskusni golman Kawashima koji je branio zicere Cavaniju i Suarezu, ali je bio nemoćan kod Gimenezovog udarca glavom.

Koliko Urugvaj nije imao sreće govori i podatak da su uputili 29 udaraca, najviše što je neka momčad uputila na zadnje 4 Cope. Od tog broja udaraca Suarez ih je uputio njih 11.

Ekvador-Čile 1:2

Branitelji naslova iz 2015. i 2016. upisali su drugu pobjedu na turniru i osigurali prolazak u četvrtfinale. Nakon ubačaja iz kornera u 8. minuti i velike gužve u šesnaestercu lopta se odbila do Fuenzalide koji je zabio za vodstvo aktualnih prvaka. U 25. minuti golman Arias ruši protivnika u šesnaestercu i Ekvador iz penala dolazi do izjednačenja. Siguran je bio Enner Valencija. Pobjedu Čileu donosi Alexis Sanchez majstorskim pogotkom u 51. minuti. Asistirao mu je Aranguiz kojemu je to bila već treća asistencija na turniru.

Ekvador tako već 13 utakmica protiv južnoameričkih momčadi na Copi ne zna za pobjedu (3 remija i 10 poraza). Zadnju pobjedu su zabilježili 2001. godine protiv Venezuele.

U zadnjem kolu ove skupine igraju Čile-Urugvaj te Ekvador-Japan. Čile je kao što smo već rekli siguran. Urugvaj će pokušati naplatiti promašaje iz prošle utakmice u južnoameričkom derbiju, a to im neće biti nimalo lagan zadatak. Ekvador se još nada da će kao trećeplasirani ići dalje, iako su tome bliži Japanci. Bit će zanimljivo.