COPA AMERICA 2019. – Pregled četvrtfinala

U četvrtfinalnim utakmicama gledali smo tri puta raspucavanja s jedanaest metara. Vidjeli smo samo dva gola i to na utakmici na kojoj su svi mislili da ih neće uopće biti. Ostale utakmice na kojima su se priželjkivali golovi ostale su 0:0. Jedan od razloga tome su dobri vratari s jedne strane, loši realizatori s druge kao i VAR koji je poništio dosta zgoditaka.

Brazil-Paragvaj 0:0 (penali 4:3)

Prvu priliku imao je Brazil odmah na početku, Firminov udarac brani golman Fernandez. Brazil je dominirao, a Paragvaj sitnim faulovima pokušavao umrtviti njihov ritam. Vidjeli smo čak 22 faula u prvom poluvremenu te tri žuta kartona, sva tri dodijeljena su paragvajcima. Brazil si je sam zakuhao situaciju nakon kojeg su Paragvajci zaprijetili u toj 28. minuti. Prvu i najbolju priliku na utakmici za Paragvaj nije iskoristio Derlis Gonzalez. Alisson je bio na visini zadatka. Nakon prvih 45. minuta bilo je 1:1 u izglednim situacijama. Brazil je cijelu utakmicu pokušavao probiti dobro postavljeni paragvajski blok. Branili su se u formaciji 5-4-1 te su strpljivo čekali na pogrešku Brazila i prilike iz kontranapada.

Nakon što je Balbuena pocrvenio to im je išlo malo teže. Brazilci su nakon njegovog starta tražili i penal, ali je VAR pokazao da nema ništa od toga. Prekršaj se dogodio van šesnaesterca. Nekoliko odličnih prilika Brazila poskidao je Fernandez. On je skupio ukupno osam obrana i najzaslužniji je što Paragvaj nije primio gol.

Nakon devedeset minuta bilo je 0:0 i odmah su se prema pravilima Cope pucali jedanaesterci. Golman Paragvaja koji je u devedeset minuta skidao sve živo, kod udaraca s bijele točke nije imao sreće. Unatoč tome proglašen je igračem utakmice.

Brazilu je ovo bilo deveti put u povijesti prvenstva da pucaju penale i peti put da su prošli dalje. Prvi put od 2007. godine plasirali su se u polufinale Cope.

Venezuela-Argentina 0:2

Baš kao i protiv Katara Lautaro Martinez zabio je prvi gol na utakmici. Najbolje se snašao u šesnaestercu, uguravši loptu u mrežu petom pokraj Farineza koji je mogao samo nemoćno gledati kako lopta ulazi u gol.

Argentina je u prvom poluvremenu bila opasnija i mnogo konkretnija od svojih protivnika. Imali su jedanaest udaraca, od čega tri u okvir, dok je s druge strane Venezuela uputila skromna dva udarca i to van okvira gola.

Nastavak je donio dominaciju Venezuele na terenu koja je pokušavala izjednačiti. U 71. minuti Venezuela ne iskorištava jedan na jedan s golmanom Argentine i to će im se obit u glavu tri minute poslije. Lo Celso će tom prilikom iskoristiti pogrešku Farineza i poentirati za 2:0.

Deset minuta poslije Rondon je imao priliku smanjiti vodstvo i vratiti nadu Venecueli ali golman Armani i ovog puta odlično reagira.

Na utakmici se četiri puta koristio VAR, dva puta se gledalo je li penal za Argentinu, a druga dva puta je li za Venezuelu. Sva četiri puta sudac je dosudio da nema penala. Messi je opet bio nevidljiv kao i protiv Katra.

Argentina je ovom pobjedom peti put u zadnjih šest izdanja Cope prošla u polufinale. Jedini put kad su zaustavljeni u četvrtfinalu bilo je 2011. na domaćem terenu protiv Urugvaja.

Kolumbija-Čile 0:0 (penali 4:5)

Kolumbija i Čile su u prvom poluvremenu uputili svaki po četiri udarca. Kolumbija je ta četiri udarca uputila u prvih 25 minuta, dok je Čile svoja četiri uputio u zadnjih 20 minuta prvog poluvremena. Od tih osam udaraca samo je jedan išao u okvir gola. Ni u nastavku nismo vidjeli puno izglednih prilika. Dva udarca Čilea na gol i dva poništena gola od strane VAR-a bile su jedine zanimljive situacije. Veoma dosadna utakmica na kraju je otišla u raspucavanje s jedanaest metara. Prva četiri pokušaja zabili su igrači na obje strane, a onda je za Kolumbiju zadnji penal promašio Tesillo. Gol za veliko slavlje Čilea zabio je Sanchez.

Kolumbija je tako ispala, a da nije primila niti jedan gol na prvenstvu. Odlično izdanje iz grupne faze nisu prikazali kad je to bilo najbitnije. Čileu je ovo treći plasman u polufinale u zadnja tri izdanja Cope.

Urugvaj -Peru 0:0 (penali 4:5)

Oscar Tabarez poslao je na teren svih jedanaest dešnjaka. Prvu veliku priliku na utakmici imao je Cavani u 23. minuti kada s pet metara prebacuje cijeli gol. Da je bio u pitanju Ragbi gol bio bi to lijep pogodak. Urugvaj je zatresao mrežu prvi put u 28. minuti, no linijski sudac signalizira zaleđe i pogodak nije priznat. Peru svoj prvi udarac i to prvi od tri koja su išla van okvira gola upućuje tek u 43. minuti utakmice. Na cijeloj utakmici nijednom nisu uspjeli zapucati prema okviru gola.

U drugom poluvremenu veliku priliku imao je Godin. On je odlučio baciti rukavicu u lice Cavaniju i zabiti još lijepši Ragbi gol. Ipak, ovdje se ne igra Ragbi, a promašaji s pet metara skupo će koštati Urugvaj. Napad nakon toga peruanska mreža se trese po drugi puta. Cavani je ovog puta precizan, ali ipak VAR poništava gol. Ova odluka suca naići će na velike kritike urugvajaca koji smatraju da se Cavani nije nalazio u zaleđu.

Desetak minuta poslije VAR poništava gol i Suarezu. Urugvaj je napadao, stvarao šanse, ali nije imao sreće.

Tako smo i treći put u četvrtfinalnim utakmicama Cope mogli gledati odluku o pobjedniku s jedanaest metara.

Peruanski golman Gallese obranio je prvi urugvajski udarac s jedanaest metara i to Suarezu. Nakon toga svi ostali izvođači bili su precizni i Peru je prošao dalje. Suarezu nije dobro sjelo ispadaje pa je kraj utakmice dočekao u suzama.

Peru je prvi puta u svojoj povijesti na Copi pobjedio u raspucavanju s jedanaest metara. Prije toga su gubili od Meksika (1999.) i Kolumbije (2016.). Peru se tako plasirao u polufinale po treći puta u posljednje četiri Cope.