CAN 2017, skupina D: Egipat pobjedom osigurao četvrtfinale, Mali i Uganda remijem napustili turnir (VIDEO)

Jučer su u Port Gentilu i (potopljenom)Oyemu odigrane posljednje utakmice grupne faze Afričkog kupa nacija.

Egipat – Gana 1:0
Gana
je svoje mjesto u četvrtfinalu osigrala dvjema minimalnim pobjedama u prva dva kola, dok je Faraonima trebala pobjeda kako bi neovisno o rezultatu druge utakmice ušli među najboljih osam.

Avram Grant na teren je poslao jaku momčad, iako je prolazak u sljedeću fazu bio gotova stvar za njega i Crne zvijezde. Izjednačenu utakmicu, u kojoj je Gana ipak dominirala posjedom, a kasnije i prilikama, odličnim pogotkom iz slobodnog udarca u 11. minuti odlučio je napadač AS RomeMohamed Salah.

Do kraja susreta Gana je tražila pogodak, te se u nekoliko situacija odličnim obranama istaknuo legendarni vratar Egipta, i vlasnik titule najstarijeg igrača u povijesti Kupa nacija – El Hadary. Osim vratara, iskazao se i stoperski par HegazyGabr, koji je pravovremenim reakcijama spriječio gotovo sve pokušaje ganskih veznjaka i napadača da opasnije dođu do vrata Egipta.

Grantov fair-play možda se pokaže greškom, ukoliko stožer Gane ne uspije sanirati ozljedu zbog koje je teren u Port Gentilu u 41. minuti susreta napustiokapetan – Gyan Asamoah. Poslije utakmice Grant je izjavio da ozljeda bedra izgleda ozbiljno, no i dalje polaže nadu da će do četvrfinalnog sraza glavni napadač biti spreman.

Igrač utakmice: Ahmed Hegazy (Egipat)

Uganda – Mali 1:1
Mali
je za prolazak u četvrtfinale,uz poraz Egipta od Gane, trebao pobjedu nad Ugandom u posljednjem kolu. Stvari za Orlove sa zapada Afrike nikako nisu išle u željenom smjeru. Egipat je ranim pogotkom dao do znanja da poraz teško dolazi u obzir, a Uganda je, na očajnom travnjaku u Oyemu, pružala odličan otpor, te se bez većih problema obračunavala s napadima Malija.

Lošoj prezentaciji zaista je dosta kumovao natopljen teren, no usprkos tome vidjeli smo dva prelijepa pogotka. Strijelac prvog gola na utakmici, za 1-0 Ugande, bio je 19-godišnji igrač St. LiegeaFarouk Miya. U 70. minuti utakmcie, s desne strane vrha šesnaesterca fantastično je pogodio suprotni kut nemoćnog Sissokoa.

Mali je nakon samo tri minute stigao do izjednačenja. Bombom s više od 25 metara, mrežu Odongkara pronašao je 20-godišnji napadač francuskog Lillea – Yves Bissouma. Iako je brzo stigao do izjednačenja, do kraja susreta Mali nije uspio stvoriti čiste situacije pred vratima Ugande, te je na kraju utakmica završila, poštenim, remijem.

Igrač utakmice: Farouk Miya (Uganda)

Kada sve sumiramo, Uganda i Mali zaista imaju za čim žaliti na ovom turniru. Vodeće reprezentacije (Egipat i Gana) do četvrtfinala su stigle postigavši po pogodak u dvjema utakmicama, što je najmanje od svih četvrtfinalista. I Mali, i Uganda pružili su odličan otpor, realnim favoritima skupine, no dobre predstave na turniru ono su s čim će se morati zadovoljiti.

Nakon završetka grupne faze natjecanja kompletirali su se i četvrtfinalni parovi. Čast otvoriti drugi dio tunrira pripala je pobjedniku skupine A – Burkini Faso, i drugoplasiranom iz skupine B – Tunisu. Susret je na rasporedu 28. siječnja u 17 sati, u glavnom gradu Gabona, Librevilleu. Posljednjeg polufinalista saznat ćemo nakon sjevernoafričkog obračuna Egipta i Maroka, koji je na rasporedu 29. siječnja (Port Gentil) u 20 sati.