CAN 2017, skupina C: Branitelj naslova u problemima, Maroko do lagane pobjede nad Togom (VIDEO)

U Oyemu je jučer odrađen program 2. kola skupine C, Afričkog kupa nacija. Branitelj naslov,Obala Bjelokosti,zakomplicirao si je stvari remijem protiv DR Konga, dok si je Maroko pobjedom nad Togom osigurao pole position u borbi za četvrtfinale.

>>Afrički kup nacija, skupina C: Maroko i Togo nadaju se “kvarenju planova” favoritima skupine (VIDEO)
>>CAN 2017, skupina C: Remi branitelja naslova i minimalna pobjeda DR Konga (VIDEO)

Obala Bjelokosti – DR Kongo 2:2
Leopardi su ponovno prvim opasnim udarcem zagorčali život pritvniku. U 1. kolu skupine C pobijedili su Maroko (1-0) pogotkom iz jedinog opasnog udarca u okvir (ukupno 2). U jučerašnjem susretu poveli su odmah na početku susreta. U 9. minuti napadač kazahstanske Astane Junior Kabananga, s protivničkim braničem na leđima prima jednu loptu upućenu iz auta, te lijepo upošljava Neeskensa Kebana (Fulham) koji pogađa suprotni kut Gbohouoa za 0-1 DR Konga.

Slonovi su odmah podigli tempo utakmice, no jedino opasno što su uspjeli stvoriti u tom periodu je dalekometan ubačaj u 22. minuti kojeg je Wilfried Bony neuspješno pokušao glavom plasirati iza leđa Mandea. Ipak, tri minute poslije branitelj se vraća u utakmicu. Max Gradel (AFC Bournemouth) centrirao je iz kornera u srce kaznenog prostora Konga, gdje pravovremeno natrčava Bony te sprema loptu u mrežu Leoparda za 1-1.

U 28. Kongo ponovono vodi. Ubačaj Ndombea pogledom, ali ne i tijelom, ispratio je izgubljeni Aurier (PSG) što je iskoristio asistent za prvi pogodak Konga Kabananga, te neometan glavom spremio loptu u mrežu za 1-2 Leoparda.

Slonovi su definitvno bili konkretniji i stvarali opasnije situacije od svojih protivnika, no ozbiljnim intervencijama Mandea nismo svjedočili. Kongo je s druge strane nekoliko puta opasno izašao i došao pred vrata Gbohouoa, ali također bez većih testova za vratara branitelja naslova.

U 67. minuti Geoffroy Die (FC Basel) uzima stvari u svoje noge. Povukao je gotovo s centra igrališta, prošao jednog igrača, vidio loše čuvan prostor u obrani Konga, te udarcem s vrha šesnaesterca sretno pogodio za 2-2. Lopta je na putanji pogodila Tisseranda (Ingolsttadt), koji je zakašnjelo izašao u blok, te prevarila vratara Konga.

Do kraja susreta na travnjaku je postojala samo jedna momčad – branitelj naslova. Iako su imali nekoliko opasnih prilika, do pobjede nisu uspjeli doći. U 92. minuti postigli su i pogodak koji im je opravdano poništen zbog zaleđa.

Igrač utakmice: Geoffroy Serey Die (Obala Bjelokosti)

Ovim rezultatom DR Kongo si je lijepo složio karte za zadnje kolo u kojem igra s Togom. Četiri boda i sraz s reprezentacijom koja ima jedan bod na kontu, u slučaju neporaženosti, garantiraju im prolazak u četvrtfinale. Branitelj naslova s druge strane ima veliki problem. Dva boda na kontu i susret s Marokom. Slonovi definitivno imaju kvalitetu i znanje dovoljno za pobjedu nad sjevernoafrikancima, no ako išta vrijedi za afrički turnir, onda je to činjenica da nikada ništa nije sigurno. Pobjeda je jedino što osvajaču iz 2015. garantira prolazak u četvrtfinale.

Maroko – Togo 3:1

Učenik nadmudrio učitelja. Tako bismo mogli započeti izvještaj s utakmice Maroka i Toga, s obzirom da je Herve Renard prošao trenersku školu Claudea LeRoya. No s obzirom na ostvarene rezultate, i same momčadi na čijim klupama sjede, ta konstatacija ipak bi bila pretjerana. Maroko je jednostavno bolja momčad od Toga,iako na trenutke nije izgledalo tako u jučerašnjem ogledu, ponajviše zahvaljujuć trenerskom dodiru LeRoya, koji stvarno izvlači maksimum iz ove momčadi.

Prvi je poveo Togo. Lijepu kontru, u čiju su završnicu došli s pet igrača, lijepo je realizirao Mathieu Dossevi (Standard Liege) u 5. minuti susreta.

U 14. minuti Maroko se vraća pogotkom Aziza Bouhaddouza glavom na asistenciju Fajra iz kornera. Loša reakcija vratara Agasse, koji je neopravdano tražio prekršaj u napadu, najzaslužnija je za brzi povratak Atlaških lavova. U 21. već je 2-1 za Maroko. Lijep ubačaj igrača Deportiva Faycala Fajra, visokim skokom u mrežu sprema Ghanem Saiss (Wolverhampton). Do kraja poluvremena obje momčadi imale su izgledne prilike za postizanje pogotka. Adebayor je u nekoliko situacija dobro namučio braniče Maroka i vratara Kajouija (Numancia), ali nije uspio realizirati prilike koje si je u pravilu sam i stvarao. S druge strane Maroko je što zahvaljujuć lošem izdanju Agasse (koji je bez kluba kao i Adebayor), što manjku koncentracije, propustio do kraja poluvremena praktički riješiti pitanje pobjednika.

Osim pokušaja Adebayora glavom u 55. minuti, do pogotka Maroka za 3-1, nismo vidjeli većih prilika u drugom polvuremenu. Strijelac je u 72. minuti bio 19-godišnjiYoussef EnNesyri (Malaga), čiji je udarac s 18 metara prevario nesretnog Agassu, koji je možda mogao i bolje reagirati kod ove situacije.

Da je udarac Ayite u 82. minuti pronašao put do mreže, umjesto prošao pored vrata, možda bi smo gledali uzbudljiviju završnicu. Ovako je to bio posljednji pravi trzaj Toga na ovom susretu, te je Maroko priču o 3 boda iz 2. kola, mirno priveo kraju.

Igrač utakmice:
Faycal Fajr (Maroko)

Iako je Claude LeRoy stručnjak za prolazak skupina na Kupu nacija (u posljednjih 8 nastupa 7 puta prošao grupnu fazu) teško će Togo osjetiti čari četvrtfinala ove godine. U posljednjem kolu igraju protiv DR Konga,koji je usprkos eventualnom manjku atraktivnosti i ljepote, do sada ipak pokazao da imaju razloga nadati se ponavljanju uspjeha s posljednjeg kupa nacija, kada su završili kao treći.

Maroko
s druge strane ima težak, al prema do sada viđenom od branitelja naslova, ne i nemoguć posao. Ako misle proći u iduću fazu natjecanja potrebno je izbjeći poraz od Slonova. Uspiju li u tome, biti će to veliki uspjeh za dobru, ali ozljedama oslabljenu (Amrabat Watford, Boufal Southampton, Belhande Nice), momčad Maroka.

Posljednji dan programa 2. kola na Afričkom kupu nacija, danas zatvaraju reprezentacije iz skupineD. U Port Gentilu prvu utakmicu dana igraju lider skupineGanai Mali. U večernjem terminu sastaju se Egipat i Uganda.