Bayern osigurao naslov jesenskog prvaka (VIDEO)

Dva kola prije zimske stanke Bavarci su osigurali naslov jesenskog prvaka, zahvaljujući pogotku Vidala u Frankfurtu. Prve pratnje, Leipzig i Schalke, 15. kolo završile su remijima, Rudari kod Gladbacha, dok je Leipzig prosuo bodove protiv Mainza. Momčad Hoffa, porazom kod Hannovera prepustila je peto mjesto Leverkusenu, koji je u Stuttgartu došao do bitne pobjede. Zgoditkom protiv Werdera, Pierre-Emerick Aubameyang postao je najbolji afrički strijelac u Bundesligi s 97 pogodaka – preskočivši Tony Yeboaha, bivšeg napadača Frankfurta i Hamburga, za jedan zgoditak. Usprkos pogotku gabonskog napadača, Werder je došao do prve ovosezonske pobjede u gostima i presudio Peteru Boszu na klupi Dortmunda. Nakon niza od osam susreta bez prvenstvene pobjede i ispadanja iz Lige prvaka, 54-godišnji nizozemski strateg smijenjen je nakon samo šest mjeseci – kada je u lipnju ove godine uprava Dortmunda za njegove usluge platila Ajaxu skoro pet milijuna eura. Njega je zamijenio donedavni trener Kolna, Peter Stöger, koji je na burzi rada ostao samo tjedan dana. Njegov bivši klub, pod novim trenerom Ruthenbeckom, upisao je još jedan poraz – nakon što u 30. minuti susreta vodili 3-0 protiv Freiburga. Od preostalih utakmica bodove su podijelili Hamburg i Wolfsburg u susretu bez pogodaka, te Augsburg i Hertha.

Apotekari još uvijek neporaženi

Momčad Heiko Herrlicha neporažena je u posljednjih deset susreta, od kraja rujna i poraza u Berlinu. Iako se Mercedes-Benz Arena pokazala kao neosvojiva utvrda za sve njemačke momčadi do sada, Leverkusen je uspio prekinuti niz neporaženosti Stuttgarta na domaćem terenu u 2017.godini. Na krilima raspoloženog Leona Baileya, čije su asistencije osigurale zgoditke Havertza i Bendera, Bayer je došao do zaslužene pobjede i petog mjesta – na samo tri boda udaljenosti od drugoplasiranog Leipziga.

Stuttgart – Leverkusen 0:2 (Havertz 20, Bender 80)

Leipzig ispustio sigurnu pobjedu

Nakon teškog poraza od Hoffenheima i ispadanja iz Lige prvaka, kriza Leipziga nastavila se i protiv Mainza. Izabranici Ralpha Hasenhuttla u dva su navrata ispustili vodstvo i tako poklonili bod slabašnom Mainzu. Susret je počeo idealno za Bikove, lijepu akciju uspješno je završio Kampl i tako doveo Leipzig u vodstvo, svojim prvijencem za novi klub. Do kraja poluvremena mreže su se tresle u još dva navrata. Prvo je Robin Quaison spretno pogodio za izjednačenje, da bi potom na asistenciju VAR-a, Timo Werner iz jedanaesterca doveo domaćina u novo vodstvo. Konačan rezultat djelo je Emila Berggreena, koji je utišao Red Bull Arenu pogotkom u posljednjim minutama susreta.

Leipzig – Mainz 2:2 (Kampl 29, Werner (pk) 45+3 / Quaison 39, Berggreen 87)

Tri jedanaesterca i veliki preokret u snježnoj idili Kolna

Momčad Kolna uvjerljivo drži začelje tablice, a 11 bodova zaostatka za Bremenom pokazuje da je odlazak u niži rang sve realnija opcija za Jarce. Ni smjena dugogodišnjeg trenera Stögera nije pomogla Kolnu, koji i nakon petnaest odigranih kola ne zna za pobjedu. Najbliže tome došli su u nedjelju protiv Freiburga, no ni tri zgoditka prednosti nisu bila dovoljna za prva tri boda ove sezone. Na snježnom terenu RheinEnergie stadiona domaćini su poveli već u osmoj minuti, pogotkom Lukasa Kluntera. Do tridesete minute na semaforu je stajalo 3-0, nakon uspješno realiziranog jedanaesterca Guirassya i nesretnog autogola gostujućeg braniča Caleba Stankoa. Onda na scenu stupa Nils Petersen, koji lijepim pogotkom iz voleja nagovješćuje veliki preokret Freiburga. Prvo je Haberer pogodio glavom sredinom drugog poluvremena, a potom u 90. minuti Petersen s bijele točke doveo goste do nevjerojatnog izjednačenja. Za konačni preokret pobrinuo se mladi Guirassy u sudačkoj nadoknadi, kada nepotrebnim igranjem rukom poklanja novi jedanaesterac gostima – uspješno realiziran za hattrick Petersena.

Koln – Freiburg 3:4 (Klunter 8, Guirassy (pk) 16, Stanko (ag) 29 / Petersen 39, 90, 90+5, Haberer 65)