Alain Traore “golčinom” odveo Pastuhe do 3. mjesta na Afričkom kupu nacija (VIDEO)

Burkina Faso pobijedila je Ganu rezultatom 1-0 u utakmici za treće mjesto na Afričkom kupu nacija u Gabonu.

Susret u Port Gentilu puno kvalitetnije otvorila je Gana. Prvo poluvrijeme u potpunosti je pripalo Crnim zvijezdama koje su preko Ayewa i 19-godišnjeg Tekpeteyja opasno prijetili Koffiju. U tim trenucima Burkina se mučila s izlaskom iz vlastite polovice, što je posebno iritiralo Bancea koji se nerijetko trošio velikom trkom, bez prave podrške suigrača. Tek pred kraj poluvremena Pastusi su malo prodisali. Preko Nakoulme su stvorili dvije opasne situacije po vrata Oforija, no glavna uzdanica Burkine nije uspjela kapitalizirati prilike koje si je sama stvorila.

U nastavku ponovno prva prijeti Gana. Ayew je iz dva “slobodnjaka” pokušao savladati Koffija, no mladi vratar Burkine prvi je udarac spriječio paradom, a kod drugog nije bilo potrebe za intervencijom jer je udarac Ayewa otišao malo iznad vrata. Velika prilika Gane u 60. minuti posljednje je opasno što smo vidjeli od Grantove momčadi u drugom dijelu (osim dodanog vremena). Na još jedan ubačaj iz slobodnog udarca sam na pet metara ostaje Tekpetey no njegov udarac glavom umjesto u mreži završava iznad vrata.

I tada Burkina počinje loviti pogodak za pobjedu. Napad za napadom pokušavali su doći do mreže Gane, otvoreno i s izraženom željom da utakmicu zaključe u regularnom dijelu te izbjegnu izvođenje jedanaesteraca (na utakmicama za 3. mjesto nema produžetaka). Iako su stvarali opasne situacije, pravih stopostotnih prilika bilo je malo. Crne zvijezde kao da fizički više nisu mogle pratiti tempo koji su nametnuli Pastusi. Osim nekoliko pokušaja Bancea i Nakoulme, najizglednija prilika za Burkinu bila je ona Bayale u 79. minuti susreta. No njegov vrlo dobro plasiran udarac, odličnim izlaskom i smanjenjem kuta, brani Ofori. Ipak, vratar Gane u 89. minuti nije mogao ništa. Slobodan udarac iskosa s vrha šesnaesterca izvodi Alain Traore i fantastično pogađa suprotni kut Oforijevih vrata za 1-0 Burkine. Udarac je zaista bio snažan, te bi ga u suprotnom Ofori vjerojatno i uspio obraniti, ovako je moglo početi veliko slavlje među navijačima Burkine na tribinama Port Gentila.

No završnica nije prošla bez stresa po njih. Tri velike prilike u 92. minuti susreta kreirali su Ganci. Prvo nitko od Crnih zvijezda nije stigao spremiti odličan ubačaj s pet metara u mrežu, u nastavku Mensah puca no Koffi odlično brani te odbija loptu u korner. Na ubačaj iz kornera Armatey ostaje sam u petercu, no promašuje glavom cijela vrata. Bilo je to sve od Gane koja se kasno probudila u nastavku.

Igrač utakmice: Ibrahim Blati Toure (Burkina Faso)

Burkina
je tako do 3. mjesta na 31. izdanju Afričkog kupa nacija stigla bez poraza u regularnom dijelu susreta. U polufinalu su ispali na jedanaesterce od Egipta nakon što je regularni dio završio 1-1. Pastusima je ovo drugi najbolji rezultat u povijesti. Onaj najslavniji je titula viceprvaka ostvarena na prošlom izdanju Afričkog kupa nacija.

Sutra nas u Librevilleu u 20 sati očekuje finalni okršaj između Egipta i Kameruna.