Search
Close this search box.

Udruženje europskih nogometnih liga podržalo uvođenje trećeg europskog natjecanja i ravnomjerniju raspodjelu financijskih sredstava

Foto: European Leagues

Nakon ECA-e još jedno važno nogometno udruženje podržalo je uvođenje trećeg europskog natjecanja, riječ je o Europskom udruženju liga (EL) koje je jučer i danas u Frankfurtu održalo svoju glavnu skupštinu. Spomenuta organizacija okuplja 24 europske lige uključujući i pet najznačajnijih – Bundesligu, Premier ligu, LaLigu, Ligue 1, Serie A no ne i Hrvatski Telekom Prvu ligu koja ne djeluje samostalno nego je pod okriljem Hrvatskog nogometnog saveza. Treće europsko natjecanje bi trebalo krenuti od 2021. godine kada bi Liga prvaka, Europska liga i Europska liga 2 brojale po 32 kluba u skupinama odnosno ukupno 96 momčadi.

>> Skupština ECA-e u Splitu: Klubovi dali zeleno svjetlo za uvođenje trećeg europskog natjecanja

Udruženje europskih liga je ovom prilikom predložilo i ideje u načinu na koji klubovi mogu izboriti nastup u europskim natjecanjima kao i promjene u raspodjeli novčanih sredstava.

Udruženje tako predlaže:

  • pristup kluba europskim natjecanjima se uvijek mora bazirati prema posljednjem plasmanu kluba u domaćem natjecanju najvišeg ranga ili nacionalnog kupa. Izuzetak mogu biti samo osvajači europskih klupskih natjecanja.
  • najmanje 36 nacionalnih prvaka mora imati osiguran direktan plasman u grupnu fazu nekog od tri europska natjecanja.
  • većina članica podupire pravilo da iz jedne europske lige najviše tri kluba mogu imati direktan plasman u grupnu fazu europskih natjecanja dok još jedan klub može imati osiguran plasman u play-off ili kvalifikacije

Kad je u pitanju kalendar natjecanja EL predlaže ravnotežu između nacionalnih i europskih natjecanja vodeći se sljedećim primjerima:

  • ukupno 72 dana kroz 25 tjedana trebaju biti rezervirana za utakmice europskih natjecanja uključujući kvalifikacije, grupnu fazu te doigravanje kao i finale.
  • utakmice europskih natjecanja se uvijek trebaju igrati tijekom tjedna – u utorak, srijedu ili četvrtak s iznimkom finala Lige prvaka koje se igra subotom dok se finala ostalih europskih natjecanja trebaju igrati tijekom tjedna
  • kad tijekom određenog tjedna nisu predviđene utakmice europskih natjecanja ili reprezentacija on se može iskoristiti za nacionalna prvenstvena i kup natjecanja.
  • nacionalna natjecanja se primarno igraju vikendima (petak, subota, nedjelja, ponedjeljak) s iznimkom onih vikenda koji su predviđeni za utakmice reprezentacija.

Kad je pak u pitanju raspodjela financijskih sredstava njihova razmišljanja idu u idućem smjeru:

  • omjer raspodjele financijskih sredstava između tri natjecanja mora biti smanjen. Konkretno omjer raspodjele novca između Lige prvaka i Europske lige treba biti maksimalno 3,5:1 dok omjer raspodjele između Europske lige 1 i Europske lige 2 treba biti maksimalno 2,5:1.
  • unutar raspodjela novca klubovima dio novca koji se dijeli na temelju koeficijenta treba biti prebačen u dio koji se dijeli na temelju marketinga. Koncept uzimanja u obzir povijesnih rezultata treba biti zanemaren prilikom raspodjele novca jer nema pozitivan utjecaj na ravnopravnost klubova.
  • solidarna plaćanja se trebaju značajno povećati kako bi se pomoglo smanjiti financijsku razliku između klubova. Povećano solidarno plaćanje treba biti namijenjeno za klubove koji nisu sudionici grupne faze Lige prvaka. Udruženje također predlaže osnivanje posebnog fonda kojim bi se podupirao razvoj profesionalnog nogometa u manjim državama, uključujući i lige nižeg ranga. Dio novca iz novoosnovanog fonda bi bio namijenjen i za razvoj omladinskih škola, udruge navijača, sportsku infrastrukturu, borbu protiv namještanja utakmica i borbu protiv piratstva. Sredstvima fonda ne bi se mogli koristiti klubovi iz po koeficijentu pet najjačih europskih liga.

Potpredsjednik Europskog udruženja liga Claus Thomsen je ovom prilikom izjavio:

Fair i demokratski model europskih natjecanja u smislu kvalificiranja te financijske raspodjele je nešto što vjerujem svi dionici – klubovi, lige, nacionalni savezi te navijači u potpunosti podupiru. Mjere koje danas predstavljamo su prema našem mišljenju sveobuhvatne i cjelovite sa svježim pristupom i svježim idejama koje će pozitivno doprinijeti zaštiti i povećanju konkurentnosti diljem Europe. Zadržavanje ravnoteže u konkurentnosti klubova je jedan od najznačajnijih zadataka s kojim se susrećemo u današnjem europskom nogometu. Naše planove smo već predstavili UEFA-i te se nadamo konstruktivnom dijalogu u budućem razdoblju i suradnji, kako s njima tako i s ostalim dionicima u nogometu, a sve kako bismo osigurali bolju budućnost za europski nogomet na svakoj razini.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter