Search
Close this search box.

Za što se točno terete Slaven Žužul, Nenad Pralija i RNK Split?

Koncem prošlog mjeseca splitsko Općinsko državno odvjetništvo je podiglo optužnicu protiv Slavena Žužula, Nenada Pralije, Špirka Barbarića, Snježane Blažević i RNK Split. Optužnica se odnosi na razdoblje od 24. lipnja 2008. godine do 14. svibnja 2011. godine. Slaven Žužul je prema optužnici u navedenom razdoblju prvo bio stvarni voditelj poslova dok je klub bio u stečaju, a potom i predsjednik RNK Split kad se klub preoblikovao u sportsko dioničko društvo. Nenad Pralija je obavljao posao sportskog direktora, Špiro Barbarić je radio kao tajnik omladinske škole, a Snježana Blažević je bila zadužena za vođenje knjigovodstva u RNK Split. Optužnica tereti Slavena Žužula da je zatražio od Pralije, Barbarića i Blažević da protivno propisima isplaćuju dio naknada zaposlenim djelatnicima, igračima i trenerima u gotovini bez evidentiranja tih isplata u poslovnim knjigama RNK Split i bez plaćanja pripadajućih poreza i doprinosa u proračun Republike Hrvatske. Prema optužnici radi se o iznosu od 9.025.710,00 kuna koje je Slaven Žužul predao svojim podređenima i koji nije evidentiran u poslovnim knjigama, a služio je za plaće, honorare, hranarinu, nagradu za sportska ostvarenja i naknade za prijelaz u klub s Parka mladeži. Time je za 1.917.618,57 kuna oštećen proračun i fondovi Republike Hrvatske, a RNK Splitu je pripala nepripadajuća imovinska korist.

Prvookrivljeni Slaven Žužul se tereti da je počinio kazneno djelo protiv gospodarstva, utajom poreza ili carine dok se Pralija, Barbarić i Blažević terete da su mu u tome pomagali. RNK Split je pak kao pravna osoba odgovoran jer je ostvario imovinsku korist počinjenim kaznenim djelom odgovorne osobe te se zbog toga predlaže da sud donese odluku da je RNK Split 1.917.618,57 kuna dužan uplatiti u državni proračun Republike Hrvatske.

USKOK je prvu kaznenu prijavu u ovom slučaju državnom odvjetništvu dostavio još u prosincu 2012. godine, ali je prvu optužnicu u svibnju 2014. godine Općinski sud u Splitu vratio na doradu. Ista stvar se dogodila i sa drugom optužnicom koju je sud, ovaj put u listopadu 2015. godine, također vratio na doradu. Rješenjem iz veljače 2016. godine o dopuni istrage te provedenim aktivnostima proizašlo je da postoji osnovana sumnja da je Slaven Žužul počinio kazneno djelo i da su mu u tome pomogli Nenad Pralija, Špirko Barbarić i Snježana Blažević, a da je RNK Split pribavio imovinsku korist zbog čega proizlazi i njegova odgovornost.

Tijekom ispitivanja Slaven Žužul se branio šutnjom. Nenad Pralija je pak potvrdio da je točno da su se u RNK Split vršile gotovinske isplate zaposlenicima, igračima i trenerima koje nisu bile evidentirane u poslovnim knjigama i da je on sam jednim dijelom sudjelovao u njima. Pralija je novac dobivao od Slavena i Joze Žužula koji su s igračima dogovarali iznose koji će im se isplatiti, a nakon što bi mu braća Žužul predala novce on ih je prosljeđivao pojedinim igračima. U tu svrhu je sačinjavao i posebne potvrde koje bi potpisao on sam i igrač kojem bi predavao novac. Potvrde je pravio iz razloga kako bi zaštitio sebe, odnosno kako mu nitko ne bi mogao reći da je novac zadržao za sebe. Pralija je također potvrdio da je dio novca kojeg je dobio od braće Žužul proslijedio Špirku Barbariću i Snježani Blažević koji su potom njime isplaćivali igrače, trenere i pojedine zaposlenike kluba.

Tajnik škole Špirko Barbarić je tijekom ispitivanja porekao počinjenje kaznenih djela koje mu se stavljaju na teret.

Snježana Blažević je pak rekla da joj je poznato da je Nenad Pralija donosio u klub gotovinska sredstva koja je dobio od Slavena Žužula i kojima su mimo propisanog načina vršene isplate igračima i zaposlenicima kluba, a koje nisu bile evidentirane u poslovnim knjigama. Tom prilikom je vođena i paralelna knjigovodstvena dokumentacija, a dio iste je pronađen tijekom pretrage njenog stana te je oduzet. Blažević je također potvrdila da joj je poznato da je Špirko Barbarić vršio isplate mjesečnih naknada djelatnicima kluba te da je tom prilikom sačinjavao i isplatnice. Predstavnik RNK Splita odvjetnik Kruno Peronja iskoristio svoje zakonsko pravo te se branio šutnjom.

Tijekom pretrage kod osumnjičenika Nenada Pralije, Špirka Barbarića i Snježane Blažević policijski službenici su pronašli opsežnu dokumentaciju koja se odnosi na isplate novčanih iznosa igračima, trenerima i zaposlenicima RNK Split za razdoblje od 24. lipnja 2008. do 14. svibnja 2011. godine. Kod Nenada Pralije su pronađene potvrde o isplatama novčanih sredstava igračima i trenerima za njihov angažman u RNK Split. Kod Špirka Barbarića su pronađeni popisi igrača vezano za isplatu premija i plaća, a kod Snježane Blažević je pronađeno ukupno 596 rukom ispisanih isplatnica koje se odnose na igrače, trenere i pojedine zaposlenike RNK Split.

Vjerodostojnost potvrda i isplatnica pronađenih kod Nenada Pralije i Snježane Blažević su potvrdila i sva 64 svjedoka ispitana tijekom istrage. Radi se o igračima, trenerima i zaposlenicima kluba čija se imena nalaze na oduzetim dokumentima. Ispitani igrači i treneri su potvrdili da su im dok se klub natjecao u 2. i 3. HNL mjesečne plaće bile isplaćivane dijelom na račun i to u iznosu od 1.600,00 kuna dok bi ostatak dobili na “ruke”. Novac bi im u tom slučaju najćešće isplaćivao Špirko Barbarić, a ponekad i Snježana Blažević te su tom prilikom potpisivali i potvrde da su ga preuzeli. Nenad Pralija bi im pak isplaćivao novac na ime dolaska u klub te igranja za RNK Split u pojedinoj sezoni. I u tom slučaju su potvrdili da su potpisivali isplatnice.

Većina igrača je navela da su isplatu novčanih sredstava dogovarali s Nenadom Pralijom dok su Predrag Šimić, Petar Šimić, Joško Parać, Romano Obilinović, Ante Vitaić, Andrija Vuković, Filip Marčić, Frane Lojić, Frane Vitaić, Darko Butorović, Goran Milović, Ivica Pirić, Mile Nižetić i Ivan Katalinić izjavili da su uvjete dolaska u RNK Split i način isplate dogovarali sa Slavenom Žužulom. Svi su pak svjedoci potvrdili da su glavni financijeri i osobe koje su stvarno upravljale klubom za vrijeme dok je bio u stečaju bili Slaven i Jozo Žužul, a Nenad Pralija je bio spona između igrača i trenera te braće Žužul.

Braća Žužul su se preko tvrtke Skladgradnja u život kluba uključili krajem 2007. i početkom 2008. godine kada je RNK Split bio u stečaju, a Skladgradnja je otkupila sva potraživanja od tadašnjih vjerovnika kluba, čak i ona koja su prema tadašnjem stečajnom upravitelju Ivanu Sunari bila sporna. Time su postali jedini vjerovnik kluba. Na njihov prijedlog je potom u svibnju 2008. godine Ivan Sunara razriješen s pozicije stečajnog upravitelja, a na njegovo mjesto je imenovan Ante Mrkonjić. Dolaskom Mrkonjića na poziciju tajnika omladinske škole je imenovan Špirko Barbarić, a Nenad Pralija, koji se već najavom uključenja Skladgradnje u financiranje kluba uključio u njegov rad, je i službeno postao sportski direktor. Snježana Blažević je već ranije bila uključena u rad kluba.

U sklopu dopune istrage od strane stalne sudske vještakinje Snježene Galić provedeno je i knjigovodstveno i financijsko vještačenje radi utvrđivanja točnog iznosa neobračunatih i neuplaćenih poreza na dohodak i prireza na dohodak za razdoblje dok je stečajni upravitelj Ante Mrkonjić bio odgovorna osoba odnosno za razdoblje dok je odgovorna osoba kao predsjednik kluba bio Slaven Žužul. Prema nalazu vještakinje potvrđeno je kako je igračima, trenerima i zaposlenicima na ime plaća, honorara, hranarine, premija i naknade za prijelaz u RNK Split bez pravne osnove isplaćeno najmanje 9.025.710,00 kuna. Mišljenje je vještakinje da je državni proračun Republike Hrvatske zbog toga u razdoblju od 28. lipnja 2008. do 14. svibnja 2011. godine oštećen za 1.917.618,57 kuna.

Ostaje da vidimo sudski epilog navedene priče.

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter