Unatoč porazu Cibalia ima razloga za optimizam

U svom 900. službenom nastupu otkako je Hrvatske nogometne lige Cibalia je na svom stadionu dočekala Hajduk i upisala poraz. Iako rezultatom niti jedan navijač ne može biti zadovoljan, u Vinkovcima je ipak dosta razloga za optimizam.

Koliko se toga promjenilo u prvoligašu s Bosuta dovoljno govori činjenica da je samo u početnih jedanaest koje je Stanko Mršić poslao na teren bilo pet igrača koji su prvi put zaigrali u Prvoj Hrvatskoj nogometnoj ligi. Pribrojimo li tome i igrače koji su svoju priliku dobili u nastavku susreta, Brazilca Tiaga i Mateja Karačića, dolazimo do brojke od ukupno sedam imena. U prijevodu, pola momčadi Cibalije u nedjelju je protiv Hajduka upisalo svoj debi u Prvoj HNL.

U uvodnim minutama susreta Cibalia je igrala s određenim psihološkim pritiskom. On je trajao zapravo prvih pola sata utakmice, a na žalost domaćih navijača, Hajduk je, iako uz određenu dozu sreće, u 18. minuti stigao do vodstva. Tek tada su nebeskoplavi počeli otpuštati svoje kočnice, a dvije velike prigode propustili su u 31. i 39. minuti. Udarac Edija Baše prošao je tek tik uz vratnicu, dok će svoj promašaj još dugo pamtiti Sandro Ugrina. Neriješen rezultat na odmoru definitivno bi nam ponudio drugačiju predstavu u nastavku.

Početkom drugog poluvremena gledala se zapravo ista situacija kao i u uvodnim minutama susreta. I ponovno je Hajduk prvi zaprijetio, a onda se od 65. minute igra potpuno prebacila na polovicu Hajduka. Bio je to, zapravo, period za kojim će Vinkovčani najviše žaliti. Gosti su bili u potpuno podređenom položaju, Cibalia je diktirala igru i u narednih dvadesetak minuta bila najbliže toliko željenom izjednačujućem pogotku do kojeg na kraju ipak nisu stigli. Dvaput su gosti loptu izbijali s gol-linije, zbog minimalnog zaleđa poništen je i pogodak Vlatka Šimunca, da bi u prvoj minuti sudačke nadoknade svaku dvojbu otklonio Kožulj koji postavlja konačnih 0:2.

Iako su nakon protekle drugoligaške sezone ostali bez stopera Jakova Filipovića koji je postao novi igrač zaprešičkog Intera, jednako kao i u pripremnom periodu, Jure Jerbić je odgovorio kako će mu biti i više nego dostojna zamjena i zajedno s Ivanom Zgrablićem, koji je opet bio jedan od najboljih Cibalijinih pojedinaca, trebao bi ove sezone činiti odličan stoperski par. Na lijevoj strani je bio također novopridošli Perica Šare koji je, pak, pokazao da se ne bi trebao osjetiti odlazak Darija Rugaševića.

Kako je i sam trener Mršić rekao nakon utakmice, Cibalia i dalje ima problem realizacije, kao što je slučaj bio i u pripremnom periodu, ali i tijekom prošle sezone kada je najbolji strijelac bio kapetan Vitaić. Prvu i drugu od ukupno tri prvoligaške sezone, koliko je Cibalia izbivala iz društva najboljih, napadači Hrvoje Tokić i Jakov Puljić završavali su s 16 postignutih pogodaka. Taj problem pokušava se riješiti dolaskom Ivana Prskala, no on je svoju priliku dobio možda malo prekasno. Ipak, pomalo i razumljivo s obzirom da nije niti odradio većinu ljetnih priprema s Cibalijom.

Prvoligaški nogomet se, dakle, vratio u Vinkovce. To je ono što su pune tri godine sanjali svi navijači Cibalije i, unatoč porazu, bili su zadovoljni onim što su na terenu pokazali njihovi ljubimci. Kraj Bosuta je gostovao veliki Hajduk, tribine su nakon dugo vremena ponovno bile ugodno ispunjene. Izostao je jedino rezultat koji bi upotpunio ljetnu večer u Vinkovcima, no pljesak i pozdrav igračima nakon 90 minuta rekao je puno. S ovakvim pristupom Vinkovce bi rijetki trebali napuštati kao Hajduk, s punim plijenom.