Search
Close this search box.

Ukida li se ropstvo u Hrvatskoj?

Mauretanija je 1981.godine,kao posljednja država na svijetu, ukinula ropstvo. Ujedinjeni narodi su još 1948. donijeli Deklaraciju o ljudskim pravima kojom se zabranjuje ropstvo i trgovina ljudima. U hrvatskom nogometu i u 21. stoljeću robovlasništvo još postoji, smatra Ivan Brleković, bivši dopredsjednik HNSmdash;a i jedan od glavnih ljudi Štimčeve propale kampanje za predsjednika HNSmdash;a, nadovezujući se na nepravomoćnu presudu Eduarda da Silve protiv Zdravka Mamića:

Ako presuda postane pravomoćna bit će od revolucionarnog značaja za hrvatski nogomet. To će, ujedno, biti i početak kraja robovlasničkog odnosa koji u 21. stoljeću vlada u hrvatskom nogometu. I nije to samo slučaj Eduardo i Mamić mdash; postoji čitav niz nogometaša koje doslovno posjeduju kvazi menadžeri, s čijim karijerama trguju i manipuliraju doslovno kao sa stokom . Na koncu svega, mnogo nogometaša, zbog toga na kraju svoje karijere završe kao socijalni slučajevi.

Smatra kako je već ova nepravomoćna presuda pokrenula paniku među kvazi menadžerima:
Presuda, ako postane pravomoćna, bi mogla biti poticaj svim nogometašima koji su u takvom robovlasničkom odnosu da ga raskinu, jer su ugovori koje imaju nemoralni i protuzakoniti.

Brleković ističe kako bi pravomoćna presuda mogla vratiti nadu da će napokon malo poštenja, nakon dugo godina, doći i u domaći nogomet.



Ljubo Pavasović Visković
, član Nadzornog odbora Hajduka, ali i cijenjeni odvjetnik kaznenog prava kaže:
Prilično je nezahvalno i neuobičajeno komentirati nepravomoćne presude, međutim, iz onoga što mi je o ovoj odluci poznato može se razaznati da je sud zauzeo stav po kojem je ovakav način ugovaranja odnosa između agenta i igrača protivan pravnom poretku RH.

Dakle dugoročan odnos agenta i igrača i raspodjela svih prihoda kojeg igrač ostvari u karijeri po ovome bi mogao postati ništavan, smatra Pavasović.

Slijedom toga bi, ukoliko ovakva odluka opstane i u žalbenom postupku, svaki nogometaš, koji ima ovakav ili sličan ugovor sa agentom, mogao tražiti poništenje istog, pri čemu bi obje ugovorne strane mogle od druge strane tražiti povrat svega što su do tog trenutka dale.” kaže Pavasović.

Ukratko, ukoliko se raskinu ugovori između nelicenciranih FIFA agenata i igrača, sve što je agent uložio u igrača na početku karijere (npr., auto, stan, vitamine, stipendija i sl.), igrač će biti dužan vratiti, dok će agent igraču biti dužan vratiti sve isplaćene provizije.

BI


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter