Search
Close this search box.

U registaturi #4 – preporod Bologne, prvi poraz Bayerna i remi na Mestalli

Kad šok terapija uspije

Delio Rossi u Italiji ne pripada grupi najomiljenijih trenera. Kako među navijačima, tako i igračima. Najviše o toj temi mogao bi ispričati srpski ofenzivac Adem Ljajić, danas ponajbolji igrač prvoplasirane momčadi Serie A, milanskog Intera. Za vrijeme njihove suradnje u Fiorentini (sezona 2011./2012.), trener je podigao ruku na igrača za vrijeme utakmice. Sjetimo se, ljubičasti su gubili 0-2 od otpisane Novare nakon pola sata igre, pa je revoltirani Delio odlučio izvesti iz igre indisponiranog Adema. Mlado krilo mu potom upućuje sarkastičan aplauz da bi iskusni trener posve izgubio kompas i fizički nasrnuo na mladića. Epilog nije bio iznenađujuć – klub iz Firenze otpušta Rossija koji uz otkaz dobiva i tromjesečnu zabranu bavljenja nogometom u Italiji.

Početkom svibnja ove godine preuzima Bolognu u službi stabilizacije tima u najelitnijem talijanskom nogometnom razredu. Da je to bio krivi potez bilo je jasno već do kraja rujna. Bologna, koja po snazi igračkog rostera pripada zlatnoj sredini Serie A, izgledala je igrom, a posebno rezulatski, katastrofalno. Rossi nije uspio složiti kohezivan tim iako materijal za takvo što postoji: obranu predvode iskusni internacionalci Gastaldello i Rossettini, vezni red okupiraju poznata imena na Apeninima poput Taidera, Crisetiga i Rizza, dok se za kreaciju i realizaciju brinu Giaccherini, Mounier, Brienza i Destro.

Roberto Donadoni – strunjak koji je preporodio Bolognu

Novo loše izdanje krajem listopada (domaći poraz od Intera 0-1 s igračem više) donosi i odlazak nepopularnog Delija i ustoličenje jednog od najtalentiranijih talijanskih trenera, Roberta Donadonija. Nekadašnji izbornik reprezentacije Italije posljednji posao imao je u Parmi s kojom je, kao pravi romantik, ostao do kraja, odnosno njenog ispadanja u Serie D. Najmanje je on bio kriv, konkretno, njegovo vođenje tima bila je jedina pozitivna referenca u tom klubu u posljednje dvije godine.

Današnja Bologna sjela mu je savršeno. On je trener kojeg igrači slušaju i prate, također je i trener koji ima ideju igre (za razliku od Rossija čiji timovi to nisu imali) stvorenu kroz harmoniju unutar momčadi. Naravno, osnovni preduvjet je posjedovanje igračke kvalitete, a ako imena poput Taidera, Giaccherinija, Mouniera i Destra ne garantiraju miran san (izbjegavanje borbe za opstanak), onda su slabije ekipe od Bologne poput Carpija, Frosinonea i Verone totalno otpisani.

Start nekadašnjeg prvotimca Rossonera na klupi Rossoblua bio je kao iz bajke. Tri komada Atalanti na Dall’Ari, potom pobjeda u gostima (0-2) na Bentegodiju kod Verone. Te dvije pobjede iskazale su pristojnu kvalitetu dobro selekcioniranog kadra jer su oba protivnika njihov kvalitativni rang. Remi protiv Rome (2-2) te pobjeda nad Napolijem (3-2, iako su vodili 3-0 nakon 60 minuta igre) oslikavaju stabilnost igre i rezultata što je svakako najveća zasluga novog trenera Roberta Donadonija.

Pomalo podsjećaju na priču iz Leicestera gdje se iz klasičnog davljenika pretvaraju u posve neočekivanog kandidata za više pozicije. No, njihov put oporavka tek je počeo, dok je put prema vrhu ipak trenutno dalek. Svakako, pozitivne naznake postoje.

U ovom trenutku najvažnije je naglasiti dvije činjenice: Bologna je vrlo zanimljiva momčad, Donadoni je dokazano kvalitetan stručnjak što potvrđuje minula šok terapija s njim u glavnoj ulozi. Svi temelji za lijepu priču postoje, pa će vrijeme, kao i uvijek, odraditi svoje.

Prvi korak kroz novi test slijedi protiv Genoe koja ničim ne oduševljava u posljednje vrijeme. U najavi, trebao bi to biti vrlo zanimljiv i sadržajan meč, što zbog razbuđene Bologne, što zbog vrlo ofenzivne Genoe koja na domaćem terenu, atipično za talijanske prosječne momčadi, napada u formaciji 3-4-3 gdje šestorica igrača imaju čisto napadačke zadaće. Iskusni kladioničari već razmišljaju o opciji 3+ golova.. (D.L)


Uskrsli Monchengladbach iliti prvi poraz Bayerna

Borussia Monchengladbach je nakon prvih pet kola pod trenerom Favreom upisala svih pet poraza. Redom su ih pobjeđivali Dortmund, Mainz, Werder, HSV te Koln. Iako je imao podršku uprave, švicarski stručnjak je odlučio podnijeti ostavku koja će donijeti pozitivni šok na Borussia-Parku. Momčad koja je bila zakovana na dnu Bundeslige preuzeo je Andre Schubert. Bivši trener Paderborna i St.Paulija uzeti će stvari u svoje ruke te će započeti pozitivan niz koji traje od 23. rujna.

U deset utakmica Monchengladbach je upisao dva neriješena rezultata (Inglostadt i Hoffenhaim), te osam pobjeda. Dok su pobjede protiv Stuttgarta, Herthe, Hannovera i drugih bile čak i očekivane, ova zadnja protiv Bayerna iznenadila je mnoge.

Andr Schubert sa Mnchengladbachom porazio Bayern prvi put u sezoni

Trener Schubert je za razliku od prethodnih utakmica postavio defenzivniji sustav, što je i očekivano s obzirom na protivnika. Guardiolinoj 4-3-3 postavi, suprostavio je sustav 5-4-1 s trojicom stopera. Stindl je bio najistureniji igrač, dok je Raffael, inače njegov kolega u napadu ovog puta premješten na na desno krilo. Razvoj događanja u prvom dijelu tekao je kako se i očekivalo, Bayern je vodio konce igre ali nije uspio slomiti otpor dobro postavljenih domaćina. Udarce Lewandowskog i Mullera zaustavljao je vratar Yann Sommer, dok se Comanu ispriječila stativa. Kako to inače biva u nogometu, kad ne iskoristiš svoje šanse, budeš kažnjen.

Igrači Monchengladbacha pokušavali su doći do svojih prilika brzom tranzicijom, što su u konačnici u nastavku susreta i uspjeli. Do prvog pogotka su došli nakon jedne polukontre po lijevoj strani. Kombinaciju kratkih dodavanja završio je plasiranim udarcem u gol švedski lijevi bek Wendt u devetoj minuti nastavka. Gosti iz Munchena bili su potpuno potopljeni desetak minuta poslije. Manuel Neuer je morao dvaput vaditi loptu iz svoje mreže u razmaku od samo tri minute, a ponovno je kobna bila brza tranzicija koju su ovog puta završavali Stindl i Johnson.

Bayernu nije uspio pomoći ni povratnik Franck Ribery koji je odigrao prvu utakmicu nakon devet mjeseci pauze. Ozlijeda gležnja je iza njega, a njegov povratak na teren obilježen je i pogotkom, u ovom slučaju, počasnim.

Monchengladbach je nastavio tamo gdje je stao prošle sezone, barem kad su utakmice s Bayernom u pitanju. Naime, lani su ih porazili 2:0 na Alianz areni, dok su kod kuće odigrali bez pogodaka.

Lider prvenstva Bayern, koji je u prvih 14. kola ispustio samo dva boda, došao je na Borussia-Park kao apsolutni favorit. No, ne pobjeđuju uvijek papirnato bolji pa se Bayern vratio u Munchen praznih ruku, upisavši prvi poraz ove sezone. Momci Andrea Schuberta tako su ušutkali umirovljenog vratara Jensa Lehmana koji je prije utakmice izjavio da bi igrači Bayerna mogli završiti sezonu bez poraza. (J.L)


Podjela bodova na Mestalli

Sjajno prvo poluvrijeme Barcelone na Mestalli, nezasluženo vodstvo nakon gola iz jednoipolmetarskog zaleđa pa totalni pad, i na koncu – remi. Tako bi se u kratkim crtama dao opisati derbi kola La Lige.

U Neymarovoj igri lei moda i najvei razlog Barceloninog procvata

Prvo poluvrijeme gledali smo Barcinu rapsodiju u režiji sličnoj kao protiv Real Madrida i Rome, u kojoj su Katalonci mogli, uz samo prosječno raspoložene strijelce, voditi četiri razlike. Messijevi ulasci s krila u sredinu i visoko dizanje Alvesa da pokrije njegovu krilnu poziciju i pomogne raširiti obranu značilo je kako Barcelona ima i brojčanu kontrolu u sredini terena. U onim trenucima kada bi se Valencia skupila u centrali i krenula u presing, Barcelona je imala spreman izlaz – povratna lopta ka stoperima i brza dijagonala ili kraća paralela, prema Neymaru i Dani Alvesu. Upravo u Neymarovoj igri leži možda i najveći razlog Barceloninog procvata – ne sili dribling ni igru, čeka najbolju situaciju i rješenje, povlači se i radi bez lopte (hrpu puta omogućio Albi protrčavanje na Messijeve dijagonale nakon što bi za sobom povukao suparničkog beka) i samom racionalizacojom igre još je dvostruko opasniji i efikasniji nego što je bio dosad, kada mu je potez viška samo kvario opcije u igri i privlačio hrpu grubih startova na njega. Čini se kao da puno više i češće napada obranu “iz trka” – nije stvar u tome, stvar je da je počeo puno bolje razmišljati gdje doći bez lopte, umjesto izolacija daleko izvan i ispred cijele vezne linije suparnika, pa se i prostor kojeg onda ima priliku osvojiti činio mnogo manjim a njegov dribling iritantnijim.

Aymen Abdennour – jako podcijenjeni igra Valencije

Valencia nije bila uopće tako loša, bez obzira na Barcelonine šanse. Zapravo, po njihovim reakcijama u trenutku kada bi osvojili loptu vidi se razlika između Primere i ostalih (osim Bundeslige), nogometno mnogo regresivnijih liga. Svaki put su pametnim postavljanjem i igrom veznjaka (u vidu otkrivanja kuta tijela, kombinacije, tehničkih sposobnosti i oštrih pasova) uspijevali zaobići Barcelonin gegenpresing, jedno od najjačih oružja i stalno su u dva-tri pasa izlazili iz te napučene zone. Posebno bitnu ulogu je odigrao Alcacer, koji je pokazao da je ipak dosta više od lika za odigrati na tiketu i napadača koji lešinari u 16 metara – strahovito puno radi za ekipu, služi kao mantinela i uvijek se povuče i otvori za okomit pas kad veznoj liniji treba oduška, a asistencija kod izjednačujućeg gola možda je savršen primjer tehničke potkovanosti. Izuzev njega, Valencia ima strašno podcjenjenog igrača u Abdennouru – 26-godišnji tuniški stoper osim iznimnih fizikalija posjeduje zavidan repertoar ostalih vrlina, a ističe se inteligencijom u postavljanju, prepoznavanju kada je situacija za povući se, a kada za osvojiti loptu, i sasvim pristojnom igrom s loptom u nogama. Tipa sam snimio na pret-pretprošlom Afričkom Kupu nacija, i otada je još mnogo bolji. Ne bi me čudilo da za koju godinu ode i stepenicu više od Valencije.

Iako je prvo poluvrijeme bilo igrački zanimljivije, u drugom se događalo više samog “mesa” igre – golova. Suarezov gol iz solidno debelog ofsajda Valencia je pretkraj poništila pogotkom Mine. Valja zabilježiti i kako Luis Enrique nije napravio niti jednu izmjenu na utakmici; Barceloni se to posljednji put dogodilo prije 16 godina. Tada je momentalno omraženi Van Gaal ostavio istih 11 od početka do kraja susreta (između ostalih, baš i Enriquea) protiv Extramadure. “Baj d vej”, gdje je nestao taj kultni klub?

Valencijin preobržaja na 4-4-2 s man to man markingom i agresivnim visokim pritiskom dodatno je umarao Barcelonu te su i prije samog gola dvije velike tehničke greške prilikom iznošenja lopte mogle završiti golom . Sjajna promjenaSalvadora lsquo;Vororsquo; Gonzaacute;leza unutar same utakmice, a diljem svijeta mu vjerojatno mnogi zahvaljuju – jer od ove subote, Primera je malo interesantnija liga nego je bila prošli tjedan. Pet bodova do Lige prvaka i možebitni večerašnji prolazak u iduću fazu bitno mijenjaju dojam sezone, dok se Barceloni, opet iz trećeg plana, na samo dva boda zaostatka približio Atletico. (V.K)

Dejan Lovrić, Joško Listeš, Vice Karin


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter