U REGISTATURI #33: Predbožićno kolo

Raspucani remi u Firenci

Fiorentina i Napoli odličnim su drugim poluvremenom, punim preokreta, zaključili svoje nastupe u ovoj godini.

Napoli je u Firencu stigao u uzlaznoj formi, dobivši zadnja četiri dvoboja u Serie A i plasiravši se u osminu finala Lige prvaka s prve pozicije. Sarrijeva momčad postigla je čak 15 pogodaka u zadnjih 20 dana, pri čemu se posebno sa svojih 7 u posljednja dva nastupa istaknuo Dries Mertens. Belgijac je srušio 42 godine star rekord postigavši minimalno hattrick u dva kola prvenstva. Ozljeda Poljaka Milika primorala je Sarrija na neke preinake u igri pa je tako Mertens dobio punu slobodu prema naprijed što je rezultiralo njegovom strašnom golgeterskom formom. Sjajnu suradnju ima sa Insigneom, Callejonom i Hamšikom. Upravo su njih četvorica i večeras bili najopasniji po obranu Viola. Insigne je nesvakidašnjim pogotkom s distance u 25. minuti razbio pat poziciju na Artemio Franchiju. Napolitanci su u potpunosti diktirali tempo u prvom poluvremenu, dok je Fiorentina isuviše stidljivo pokušavala zaprijetiti iz kontri i polukontri. Oprezan ulazak u susret Toskanaca vjerovatno treba tražiti u izostanku bitnih karika Borje Valera i Iličića. Nije izgledalo kao da Sousina momčad može nešto ozbiljnije promijeniti u svojoj igri, ali u nastavku se upravo to dogodilo. Domaća nada Federico Bernardeschi udarcem iz slobodnjaka uz veliku dozu sreće (lopta pogađa Callejona u leđa, mijenja smjer i vara Reinu) u 52. minuti izjednačava. Utakmica se nakon toga potpuno otvorila, a na scenu ponovno stupa omaleni Mertens zgoditkom za 1-2. Ako će nekome biti žao što dolazi do dvotjedne blagdanske stanke u ligi to će upravo biti Belgijanac koji vjerovatno igra u životnoj formi. Nažalost po njega rođeni Toskanac Bernardeschi također je imao svoju večer. Pogotkom za 2:2, samo 60 sekundi nakon Mertensova pokazao je zašto mu predviđaju veliku budućnost. Njegova ljevica je ubojita, ima sjajan pregled igre i tehnički je jako dobro potkovan. Ono na čemu zasigurno još mora raditi je veliki broj izgubljenih lopti tokom susreta i igra prema nazad. Stigao je mladi Talijan i asistirati Zarateu za 3:2 u 82. minuti. Argentinac je igrač koji ove sezone dobiva jako malo prilika, ali zato kada igra je jako učinkovit. U samo 236. minuta ima učinak od 4 pogotka i 1 asistencije. Večer je ipak zaključio sveprisutni Mertens izborivši jedanaesterac, kojeg je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade u konačnih 3:3 pretvorio Gabbiadini.

All Goals Highlights HD – Fiorentina 3-3… by Video-Sports

Sousa bi ovim remijem mogao nakratko kupiti mir na klupi Fiorentine, koja je nakon 3 poraza u posljednjih 5 ligaških utakmica uzela bod nabujalom Napoliju. Kritike javnosti na njegov račun uglavnom se svode na česte promjene formacija koje zbunjuju njegove igrače više nego što budu iznenađenje za supraničke momčadi. Neki smatraju i to da Portugalac ima previše kredita prema nekim svojim igračima dok u isto vrijeme neke od njih neopravdano zapostavlja. Kako god bilo, Fiorentina će godinu završiti na 9. mjestu na ljestvici, daleko od pozicija koje ih zadovoljavaju i koje su držali prošle sezone. Sarri s druge strane može žaliti što njegov defanzivni dio momčadi u zadnje dvije utakmice nije bio na razini. Za razliku od susreta s Torinom u nedjelju, sinoć napadački dio ekipe nije mogao zabiti više nego što obrana može primiti. Borba za drugu poziciju s Romom se nastavlja, a Novu godinu će Partenopei dočekati na na tri boda zaostatka od željenog, novog, izravnog plasmana u Ligu prvaka.

Josip Buljan

Bayern jesenski prvak

Iako je Guardiolin Bayern prošle sezone Božić dočekao s jednim porazom i remijem u 16 susreta, ove sezone Bavarci su upisali jedan poraz i tri remija. Drugo mjesto u skupini Lige prvaka spojilo ih je s već poznatim protivnikom Arsenalom, s kojim su se u posljednje četiri sezone susretali već tri puta. Bavarce su tokom sezone mučile mnoge ozljede pa su tako duže izbivali bitni igrači poput Alabe, Coste, Martineza, Robbena i Riberya. Zbog čestih ozljeda i napornog rasporeda, trener Ancelotti bio je primoran na česte rotacije sastava, što je dovelo i do slabijih rezultata. Od važnijih prvotimaca Boateng i Coman ostali su van pogona za susret s Leipzigom pa se njihov povratak očekuje nakon zimske stanke. Udarna snaga Bavaraca ostao je Lewandowski, strijelac 12 pogodaka u prvenstvu. No, usprkos svim problemima tokom sezone Ancelottijeva momčad odlučila je prije zimske stanke sačuvati vrh i mirno dočekati nastavak prvenstva. U posljednjem kolu uvjerljivo su porazili RB Leipzig rezultatom 3:0.

Leipzig odrađuje svoju debitantsku sezonu iz snova. Nakon što su kao drugoplasirani iz 2. Bundeslige ušli u prvi rang, nanizali su 11 pobjeda, 3 remija i dva poraza. Iako je nesretno ispala već u prvom kolu DFB Pokala, momčad Ralpha Hasenhuttla nanizala je 13 utakmica bez poraza. Najveći dobitnik u redovima Bikova je Timo Werner, koji je zamijenio dres utopljenika Stuttgarta s onim Leipziga te tako i ove sezone ostao u Bundesligi i upisao devet pogodaka za novi klub. Osim njega redove Bikova pojačali su novi igrači poput Burkea, Bernarda i Keite, sve mlade nade do 21 godine starosti.

Iako se očekivao puno veći otpor gostiju iz Leipziga, Bavarci su vrlo rano postavili svoju prepoznatljivu dominantnu igru. Već nakon sedamnaest minuta igre, Thiago pogađa jedan odbijanac i dovodi Bayern u vodstvo. Na drugi pogodak nije se moralo čekati dugo, Xabi Alonso povećava vodstvo na asistenciju raspoloženog Thiaga. Za potpuni raspad gostiju pobrinuo se Forsberg, koji je nepromišljeno startao na Lahma i tako zaradio izravno isključenje. Konačni rezultat postavio je Lewandowski iz jedanaesterca, nakon što je gostujući vratar nespretno srušio Costu u samoj završnici prvog poluvremena.

All Goals Highlights HD Bayern Munich 3 0 RB… by footgoals1

Nakon pauze od mjesec dana prvenstvo se nastavlja krajem siječnja, kada Bayern gostuje kod Freiburga, a Leipzig dočekuje Frankfurt.

Hrvoje Radeljak

To je to od Ligue 1 za ovu godinu

Odigrano je i posljednje kolo Ligue 1 u 2016. godini te sada predstoji pauza od tri tjedna. Utakmice su na rasporedu bile u srijedu što nije karakteristično za Francuze, ali momčadima to nije predstavljalo veliki problem. Poredak na vrhu tablice je i dalje isti, a vodećem trojcu se polako priključuje i Lyon zahvaljujući sjajnim partijama u posljednjih nekoliko kola.

PSG je nakon tri uzastopne utakmice bez pobjede sve frustracije izbacio na sirotom Lorientu i poslao ga kući sa pet komada. Gosti su dolaskom novog trenera Bernarda Casonija u posljednjih nekoliko kola prikazali igre puno bolje nego one sa samog početka sezone. Zanimljivo će biti za vidjeti hoće li uspjeti napraviti korak više pa pobjeći iz zone za ispadanje. No, ovo kolo nisu bili ni blizu bodovima koji bi im pomogli pri bijegu s dna, PSG je ipak bio presnažan protivnik te je pogocima Meuniera, Silve, Cavanija, Lucasa i autogolom Tourea uspio smanjiti zaostatak za prvoplasiranom Niceom na 5 bodova.

Bijesnili su za vikend u Monacu na suca za kojeg su smatrali da im je uzeo bodove sa nekoliko svojih pogrešnih odluka u utakmici sa Lyonom, ali isto tako bi trebali sada reagirati iz Caena. Falcao je lagano pao u petercu gostiju iz Normandije i sam realizirao nepostojeći kazneni udarac. Do tog trenutka je Caen bio možemo čak reći bolja momčad, no samo koju minutu poslije su još ostali sa igračem manje jer je Da Silva dobio drugi žuti karton i spas se više nije nazirao. Povisio je Monaco i na 2-0 preko Bakayoka kojem je puno pomogao vratar Dreyer svojom užasnom intervencijom. Gosti su uspjeli smanjiti na 2-1 u trećoj minuti sudačke nadoknade pogotkom Bazilea nakon asistencije Santinija. Caen u određenim trenucima svakog susreta pokaže da nikako nije zalutao u Ligue 1, ali uvijek malo nedostaje da ostvare svoje ciljeve koji definitivno nisu trenutna pozicija na tablici.

Pauza – nekima dobra, drugima loša

Već spomenuta trotjedna pauza koja slijedi nakon ovog posljednjeg ovogodišnjeg kola za neke klubove će doći kao spas, dok će drugima zaustaviti njihovu pozitivnu seriju. Ponajviše će odmor dobro doći igračima Bordeauxa da se srede malo i izađu iz krize u koju su ušli. Trenutno se njihov klub nalazi na 10. mjestu, što je bolje od onoga na kojem su završili prošlu sezonu, ali u posljednje četiri utakmice su postigli ravno nula pogodaka. Posljednji put su takav neslavan niz imali već daleke 1983. godine. Njihov poprilično neloš ulazak u sezonu sa 12 bodova iz šest utakmica i 4. mjesto na tablici su pokazatelj da momčad Jocelyna Gourvenneca ima snagu prebroditi i ovu krizu. Ipak, možemo zaključiti da je Bordeaux ovo kolo odigrao puno bolje nego prijašnja jer je remizirao sa prvoplasiranom Niceom 0-0 kod kuće, a obje momčadi su imale prilike doći do pogotka. Cardinale je više puta sjajnim intervencijama zaustavio ponajviše pokušaje Diega Rolana čiji je jedan vrlo efektan udarac petom pogodio i vratnicu, uistinu bi sjajan pogodak bio da je ušlo u mrežu. Za razliku od svog vratara koji je briljirao, inače izvrsni Plea jednostavno nije mogao ništa pogoditi. Prilike koje u pravilu zatvorenih očiju pretvori u pogodak ovaj put je potratio jako lošim udarcima. Da bude gore po goste susret su završili sa dva igrača manje, Balotelli i Belhanda su dobili izravne crvene kartone, prvi više zaslužen nego drugi.

Za razliku od Bordeauxa, nekima će zimska pauza zaustaviti njihov veći ili manji niz pozitivnih rezultata. Najimpresivniji je onaj Lyona koji je upisao sedam pobjeda u posljednjih osam susreta (ne računajući onaj sa Metzom koji je prekinut) i na taj način se priključio u borbu za vrh. Napadački trio Valbuena, Ghezzal i Lacazette svojim golovima i asistencijama guraju klub naprijed, a mnogi se nadaju da će to nastaviti činiti i u novoj godini. Nova žrtva je bio slabašni Angers koji je poražen sa 2-0 pogocima Lacazettea i Fekira.

Niz od četiri uzastopne pobjede je upisao Marseille, najviše zahvaljujući svom preporoditelju, treneru Rudiju Garciji. Preuzeo je klub na 12. poziciji i doveo ga do 6. mjesta na kojem se trenutno nalazi. Oživio je čudesnog Thauvina koji pogađa odakle poželi, a pantera Gomis se vratio u formu i u svakoj od posljednje četiri utakmice je pronašao put do mreže. Ovu srijedu je Marseille pobijedio 1-2 Bastiju u gostima golom N’Jiea u 91. minuti, igrača koji je u igru ušao svega dvije minute ranije. Pravi ispit za Garciju i njegovu momčad će biti prva utakmica nakon stanke kada mu u goste dolazi Monaco.

All Goals Highlights HD – Bastia 1-2… by esprit-foot

Posljednja momčad kojoj zimska pauza dolazi u loše vrijeme je Nantes. Portugalski stručnjak Sergio Conceicao je svojim dolaskom probudio momčad i trenutno ima stopostotni učinak, tri utakmice, tri pobjede (jedna je kup utakmica). Nije puno mijenjao jer veliku širinu nema, ali maksimalno je iskoristio ono što ga je dočekalo. Dvaput je porazio Montpellier, s tim da je debitirao pobjedom 3-1 u kupu te ove srijede 1-0 pogotkom Lime iz kaznenog udarca. Do tri boda je došao i za vikend na gostovanju kod Angersa. Priliku da svoj mini niz nastavi Conceicao će imati 11.siječnja protiv Nancya.