U Registaturi #28: Vikend velikih derbija (VIDEO)

U novom broju saznajte tko je Mosie Kean, Roger East i Aymen Barkok. Također vam donosimo sve o derbijima koji su se igrali u Ligama petice ovaj vikend.

Derby della Madonnina – Perišić spasio Inter
Dijametralno suprotna bila su raspoloženja milanskih rivala uoči prvog ovosezonskog obračuna. Milan je nakon dugo vremena ponovno u vrhu Serie A i pod Vicenzom Montellom napokon djeluju kao momčad. Optimisti se nadaju da su “Rossoneri” u popularnom Aeroplaninu napokon našli dugoročno rješenje na klupi, nakon što su u protekle tri godine promijenili čak četvoricu trenera. Vrlo kratko su se na klupi zadržali Seedorf, Inzaghi, Mihajlović i Brocchi. Oni manje optimistični poklonici Milana kazat će da se Montella u svojoj kratkoj trenerskoj karijeri osim Fiorentine nigdje nije zadržao duže od jedne sezone i da još tek treba ispeći zanat. Milan je Montelli inače peti klub kojeg vodi. Dok su se na terenu kockice donekle posložile, u upravljačkoj strukturi još je uvijek dosta nepoznanica. Eventualna kineska kupovina kluba rastegla se u pravu sapunicu kojoj se kraj ne nazire. Talijanski mediji pričaju da je Silviju Berlusconiju ovo posljednji gradski derbi na čelu europskog velikana pa su ga Milanovi ultrasi na početku derbija počastili koreografijom u kojoj mu zahvaljuju na 20 godina vođenja kluba. Berlusconijev lik prikazan je sa mnoštvom osvojenih trofeja u posljednja dva desetljeća. Inter je već prošao kroz promjenu vlasništva, ali tu promjenu još uvijek ne prate adekvatni rezultati na travnjaku te su se uoči susreta nalazili na skromnom 9. mjestu. Rastrošnog Roberta Mancinija na početku sezone zamijenio je nizozemac Frank de Boer. Ajaxova legenda na klupi “Nerazzurra” zadržala se samo 84 dana, a njegov kratki mandat obilježen je nedispiclinom u ekipi i čestim lutanjem u sastavljanju početne jedanaestorice. Usprkos otkazu dobar dio javnosti smatra da se de Boeru trebalo dati više vremena za konsolidaciju momačadi. Njega je na klupi zamijenio Stefano Pioli, trener sa trinaestogodišnjim iskustvom vođenja klubova po Italiji, od Salernitane do posljednje postaje, rimskog Lazija.

Obojici trenera
ovo je bio debi u milanskom derbiju. Montella uoči susreta nije mogao računati na mladu zvijezdu Alessija Romagnolija koji se ozlijedio u prijateljskoj utakmici reprezentacije Italije protiv Njemačke. Milan se zadnjih godina ponovno okrenuo talijanskim igračima što je dovelo do pojave niza zanimljivih mladih igrača, među kojima se uz spomenutog Romagnolija ističu vratar Donnarumma i veznjak Locatelli. Inter se s druge strane još uvijek uglavnom oslanja na legiju stranaca. Montella preferira taktiku 4-3-3, ali ono što je Milan u nedjelju prikazao, pogotovo u prvom dijelu, bilo je daleko od te formacije i više sličilo na 4-3-2-1 ili u jeku pritiska Intera u čak 4-5-1, gdje je samo Bacca ostajao naprijed. Umjesto ozlijeđenog Romagnolija susret je započeo Gomez te zajedno s kapetanom Abateom, Palettom i De Scigliom činio posljednju četvorku. U sredini su mjesto našli Locatelli, Kucka i jedan od nositelja igre – Bonaventura. Napadački tercet činili su krilni napadači Suso i Niang te kao centralni napadač kolumbijac Bacca. Pioli se pak više držao 4-3-3 formacije. Ispred Handanovića mjesto su našli D’Ambrosio, Medel, Miranda i Ansaldi. Vezu su sačinjavali Kondogbia, Brozović i Joao Mario, a Candreva i Perišić krilni napadački par, dok je u vrhu napada bio kapetan Icardi.

Velike probleme u prvih 40 minuta Milanu su zadavali krilni ofenzivci Perišić i Candreva zbog čega su Suso i Niang često bili primorani vraćati se na vlastitu polovicu i pomagati svojim defanzivcima. Isto tako Interovci su pritiskali zadnju Milanovu liniju, koja pod Montellom pokušava iznijeti loptu bez nepotrebnog nabijanja. Pristisak je u nekoliko navrata natjerao mladog vratara Milana da nekontrolirano ispuca loptu u aut. Perišić je bio najagilniji igrač na terenu i u nekoliko navrata je propustio dovesti Inter u vodstvo što je kaznio Suso. Španjolac je u 42. minuti sjajno okončao jednu od rijetkih polukontri svoje momčadi u prvom poluvremenu. Suso se ove sezone vratio s posudbe iz Genoe i trenutno je jedan od bitnijih igrača u Montellinoj koncepciji. Usprkos boljoj igri i posjedu od preko 60 posto, Inter je na poluvrijeme otišao s minusom. Uoči Milanovog pogotka ozlijeđenog Medela je u obrani zamijenio Murillo. Nastavak je donio nešto odlučniji Milan, ali fantastičan udarac Candreve u 53. minuti doveo je utakmicu u novi egal. Obrana crveno-crnih neoprezno je dopustila da Perišić asistira strijelcu iz auta. Samo pet minuta trebalo je Milanu da ponovno vrati prednost. Kao i kod prvog pogotka ispala je lijeva strana Interove obrane. Bacca je asistirao Susu koji se lagano oslobađa Mirande i zabija svoj drugi gol na utakmici. Pioli je u 65. minuti odlučio riskirati izvadivši indisponiranog Ansaldija, kojega je Suso propisno izvozao, a uvevši Nagatoma. Inter je u tom trenutku prešao u igru sa tri igrača u zadnjoj liniji, a Japanac je pojačao sredinu. Montella je odgovorio u 71. minuti pojačavanjem sredine, zamijenivši Baccu veznjakom Matiasom Fernandesom, igračem s posudbe iz Fiorentine. Nedugo zatim posljednju kartu Pioli je bacio uvevši Jovetića umjesto Brozovića. Kod Milana su do kraja ušli Lapadula i naš Pašalić. Milan se zadnjih desetak minuta previše povukao i ušao vlastitom vrataru u krilo, a igra se svela na nekontrolirana ispucavanja naprijed. Čekanje posljednjeg sudačkog zvižduka obilo se milanistima o glavu u drugoj minuti sudačke nadoknadi kada je Perišić sjajno ispratio Murillov prebačaj glavom na drugu stativu nakon kornera i zabio za konačnih 2-2.

Milanski rivali odigrali su vrlo zanimljiv susret, a rezultat je na kraju realan. Inter je možda imao više od igre, ali ponovno je pokazao defanzivne boljke iz većeg dijela dosadašnje sezone. Usprkos primljenom pogotku u posljednjim sekundama Milan može biti zadovoljan jer je došao na diobu drugog mjesta s Romom, sedam bodova manje od vodećeg Juventusa.

Čudesna Atalanta “skinula” i Romu

Momčad Atalante pod vodstvom Gian Piera Gasperinija i dalje oduševaljava svojim igrama. U nedjelju su na stadionu Atleti Azzuri d’Italia dočekali drugoplasiranu Romu. Uvertira u utakmicu za ekipu iz Bergama nije mogla biti bolja. Već dva mjeseca su neporaženi i napadaju pozicije koje vode u europska natjecanja, stoga se s nestrpljenjem čekao dolazak Spallettijevih trupa. Gasperini sve više potvrđuje da je idealan trener za momčadi iz tzv. talijanske srednje klase. Sličan stil igre koji je gajio u Genoi prenio je i na Atalantu. U formaciji 3-4-1-2 posebno se ističe njezin ofenzivni dio Kurtić Gomez Petagna, a njima se često preko desnog boka pridodaje i Kessie. Romini defanzivci dobro su ih zatvorili u prvom poluvremenu, a Rimljani su svoju bolju igru okrunili pogotkom Perottija s bijele točke u 40. minuti. U nastavak susreta izlazi neka druga Atalanta. Visoki presing i pritisak na protivničke igrače odmah nakon izgubljene lopte doveli su Atalantu u poziciju da u potpunosti kontrolira utakmicu. Mattia Caldara postigao je na asistenciju Francka Kessieja izjednačujući pogodak u 62. minuti i ujedno svoj treći gol u sezoni, čime je trenutno postao najefikasniji defanzivac u ovogodišnjoj sezoni Serie A. Gol odluke, iznudivši jedanaesterac na samom ulasku u 90. minutu, režirao je Alejandro Dario Gomez. Usprkos tome što je Kessie pogotkom za trijumf postao statistički najbolji igrač utakmice, veliki dio Atalantine igre vrti se upravo oko Gomeza. Spomenuti Argentinac već u kontinuitetu igra jako dobro, a prošle jeseni bio je u uskom krugu najboljih igrača lige. Igra poziciju koju Talijani popularno nazivaju “trequartista”, a posebno ga odlikuje nisko težiste što mu daje na eksplozivnosti prilikom driblinga. Upravo je na taj način izborio jedanaesterac, natjeravši Rominog igrača Paredesa na prekršaj nakon što ga je prošao u malom prostoru. Gomez je od 2014. godine u Bergamu, a u ranijoj karijeri nosio je dres argentinskih klubova Arsenal Sarandi i San Lorenzo, današnjeg talijanskog niželigaša Catanije i ukrajinskog Metalista iz Harkova. Atalanta je trenutno peta na tablici i u zadnjih 7 utakmica ostvarila je 6 pobjeda, a ovom pobjedom došli su i do rekordnog broja ostvarenih bodova (25) u Serie A nakon prvih 13. kola. Momčad koju se svakako isplati pogledati.

,, by ReplayFootCom

Zanimljivosti kola

Juventusov tinejdžer Moise Kean postao je u subotu prvi igrač koji je zaigrao u Serie A, a da je rođen nakon devedesetih. U pobjedi protiv Pescare (3:0) ušao je u 84. minuti umjesto našeg Marija Mandžukića. Kean je rođen 28. veljače 2000. u Vercelliju, a podrijetlom je iz Obale Bjelokosti. Trenutno nastupa u Primaveri, gdje je za Staru damu protekle sezone postigao 25 golova u 30 utakmica. Nastupa i za talijansku reprezentaciju u mlađim dobnim kategorijama. Napadaču za kojeg će se u budućnosti češće čuti talijanski mediji već su dodijelili nadimak “novi Balotelli”.

Rijetko viđenu utakmicu u nedjeljnoj matineji odigrali su Sampdoria i Sassuolo. Sve do 64. minute nije bilo golova, a onda su Ricci i Ragusa doveli Sassuolo u činilo se nedostižnu prednost. Rezultat od 0-2 stajao je na semaforu sve do 84. minute, a onda je Quagliarella najprije smanjio, a zatim Muriel dvama pogotcima u razmaku od četiri minute u potpunosti dovršio preokret. Sassuolu je ovo već četvrti poraz u nizu, a to im je već drugi put u kratkom vremenu da ispuštaju prednost u zadnjim minutama. Bečki Rapid im je u prošlom kolu Europske lige uspio izjednačiti nakon što je do 85. minute gubio 0-2. Slučajno ili ne, pred Eusebim Di Francescom je puno posla kako bi vratio Sassuolo u formu od protekle dvije sezone, kada su slovili za hit lige. Trenutno se nalaze tek na 16. mjestu, 6 bodova iznad zone ispadanja.

,,, by ReplayFootCom

Josip Buljan

Derbiji nisu razočarali
Pogotkom u zadnjoj minuti regularnog dijela utakmice Olivier Giroud je spasio bod Arsenalu i produžio njihov niz nepobjedivosti na jedanaest utakmica. Ovisno o perspektivi, navijači Uniteda će završni rezultat okarakterizirat kao razočaranje i nezasluženi epilog derbija, dok će navijači Arsenala slaviti tvrdu borbu i duh momčadi koji nije posustao do samog kraja, nešto što je nedostajalo u prijašnjim borbama na Old Traffordu.

Jose Mourinho
je poslao na teren očekivan sastav s obzirom na sve probleme s ozljedama i suspenzijama, Rashford je zauzeo Ibrahimovićevu poziciju u vrhu napada dok je Martial pokrio lijevo krilo, Herrera se vratio u momčad nakon suspenzije protiv Swanseja, a ostatak momčadi je ostao identičan kao i na gostovanju u Walesu. Arsene Wenger je s druge strane odlučio biti pragmatičniji i oprezniji, Coquelin i Elneny su imali za zadatak davati čvrstoću u sredini, Ramsey je trebao biti dodatni osigurač sa lijeve strane dok je ostatak napadačke linije bio standardan sa Walcottom, Ouml;zilom i Sanchezom.

Očekivano oprezniji start, trebao je pola sata da se utakmica razbukta, ali nakon početnog odmjeravanja snaga nije razočarala. Osim velikog promašaja Sancheza na samom početku iz izgledne pozicije nije bilo opasnosti za vratare, sve do isteka trećine utakmice i dvojbenog starta Monreala nad Valencijom. Nakon nedosuđenog jedanaesterca sa Unitedovog gledišta i čiste simulacije sa Arsenalovog, domaćin preuzima kontrolu utakmice. Do kraja poluvremena Mata i Martial opasno prijete Cechu, a nastavak utakmice nudi još jednosmjerniji derbi. Unitedovu totalnu dominaciju zasluženo okrunjuje Mata nakon lijepe akcije Pogbe i Herrere. Mourinho u završnim trenucima utakmice vuče konzervativne poteze i pokušava zatvorit utakmicu, dok Wenger i nije imao drugog izbora od uvođenja napadačko orijentiranih igrača, što se na kraju pokazalo kao vješto izazivanje sreće. Arsenal u protekla dva kola nije oduševio i pokazao da je konačno materijal za naslov, ali ono što je pozitivan znak za njih, ovakve utakmice su u prijašnjim godinama gubili.

U drugom derbiju kola, onom u Londonu, ljuti gradski rivali Tottenham i West Ham su odigrali ljepoticu kola. West Ham je vodio dva puta, bio u kontroli utakmice i u trenucima kada su ih minute dijelile od velike pobjede i bijega iz opasne zone na prilično ugodnu dvanaestu poziciju, ukazali su se Son i Harry Kane. Vrlo sličan scenarij kao u Manchesteru odigrao se u kasnijim subotnim satima u Londonu, konzervativno zatvaranje utakmice Biliću se obilo o glavu na najokrutniji mogući način. Son je sa dvije minijature, prvo uposlivši Kanea za pogodak, a minutu kasnije izborivši jedanaesterac, poništio pogotke Antonia i Manuela Lanzinija te donio preko potrebnu dozu samopouzdanja prije vrlo važnog gostovanja u Monte Carlu u Ligi prvaka.

Chelsea
je iskoristio remi Liverpoola u Southamptonu te je preuzeo vrh ljestvice. Nije to bila nezaboravna igra, ali jedna vješta i munjevita reakcija Diega Coste u petercu Middlesrougha je bila dovoljna za tri boda.

Veliki povratak razmetnog sina u sastav Manchester Citya je mogao imati samo jedan epilog. Yaya Toure je sa dva pogotka apsolvirao neugodno gostovanje kod Crystal Palacea i pokazao Guardioli da još nije za staro željezo. Ili Kinu.

Leicester
nastavlja sa toplo-hladnim predstavama, ovaj put prikazavši onu svoju ledenu. Brza dva gola Watforda bila su dovoljna za pobjedu. Leicester neće dugo plakati, puno bitnije stvari po njih se događaju u tjednu u Ligi Prvaka.

Everton
se spasio u posljednim trenucima pogotkom Colemana za jedan, ali vrijedan bod s obzirom na prikazanu igru, Bob Bradley i dalje čeka na svoju prvu pobjedu u najvišem engleskom rangu.

Sunderland
je u situaciji gdje mu je domaća utakmica protiv Hulla bila biti ili ne biti uspio pokazati znake života. Neuništivi Defoe i Anichebe su iskoristili ozljedama devastiranu momčad Mike Phelana i priključili se ostatku ekipa u borbi za ostanak. I dalje su glavni favorit za posljednje mjesto, ali barem se trude.

Bournemouth nastavlja marljivo skupljati bodove i u ovom trenutku se nalaze u gornjem dijelu ljestvice. Stoke je bio nedovoljno snažan domaćin, ali najupečatljiviji momenat utakmice odnosi sudac Roger East sa najkomičnijom odlukom u posljednjih nekoliko godina kada ne sudi jedanaesterac za goste iako su se njim pomirili svi na stadionu. Engleski suci, nikad se nemojte promijeniti.

Nikola Slonja

Isco – prevaga u madridskom derbiju

Pobjeda Reala
protiv Atletica za mnoge je bila neobično laka i uvjerljiva. Mora se reći kako su Cholovi ratnici potpuno podbacili, završili su utakmicu sa tri pogotka u mreži bez da su stvorili poštenu opasnost pred protivničkim golom. Većinu utakmice je Keylor Navas mogao graditi kule od pijeska u petercu bez opasnosti da će netko ugroziti njegova vrata.

Mora se posebno podcrtati ime Cristiana Ronalda, iako niti jedan od zabijenih pogodaka nije plod neke velike kvalitete, samo postizanje hattricka u ovakvoj utakmici je veliko postignuće. Prvi pogodak postigao je iz slobodnog udarca nakon što se lopta odbila od živog zida i promijenila stranu, drugi pogodak uslijedio je nakon jedanaesterca kojeg je doduše samo isforsirao, baš isforsirao, a za treći je bilo dovoljno pravilno postaviti nogu kako bi pospremio asistenciju Balea. Ronaldo je imao slobodniju rolu u igri nešto više no inače, budući da se kao centralni napadač ne snalazi najbolje, a krila su imala nešto zahtjevniju defanzivnu ulogu.

Prava prevaga
bio je Isco, on je bio igrač na kojeg vezni igrači i braniči Atletica nisu imali odgovor. Zbog većeg broja izostanka i ozljeda, Zidane je morao presložiti svoju momčad. Kao što smo i predvidjeli u najavi, što u nedostatku opcija i nije bio osobiti podvig, u srce veznog reda postavio je Modrića i Kovačića u liniji, no imponira hrabrost da na klupu smjesti nespremnog Ramosa i uvrsti Nacha kao startera. Benzema je također dobio mjesto na klupi, a utakmicu je započeo L. Vasquez.

Potonji jednostavno ne zna podbaciti, a Zidane to zna iskoristiti. Svjestan opasnosti Atletica u tranziciji, te bekovskog “overlapa” iskoristio je Lucasa kako bi osigurao svoju desnu stranu u paru sa Carvajalom i mora se reći da je Atletico bio jako pasivan po toj strani, a S. Niguez gotovo neprimjetan. Na drugom krilu igrao je Bale, na poziciji na kojoj se osjeća najprirodnije, ali još jedno pokazao kako se ne snalazi baš najbolje protiv ekipe koji mu ne ostavlja veliki prostor za trk i niti vremena na lopti (kao što je bio slučaj kod trećeg gola). No kao što smo rekli, presudan utjecaj imao je Isco koji se sa pozicije “desetke” izvlačio na lijevo krilo, ali se pojavljivao i u međuprostorima kako bi se ponudio Kovačiću i Modriću kao dodatna opcija za dodavanje. Inače u tom središnjem dijelu dominiraju Gabi i Koke u zgusnutom rasporedu, ali nisu stizali zaustavljati brze izmjene dodavanja i razbijati ritam igre. To je bio plan Reala uostalom, koristiti lijevu stranu preko nepredvidivog Marcela i Balea, te izvlačenja Isca na suradnju i naravno računati na individualnu kvalitetu Ronalda koji uvijek može zabiti.

No, usprkos pobjedi ne može se izdvojiti samo plusevi u igri. Prostor između stopera i veznih igrača je stalna opasnost, pogotovo kad ne igraju niti Pepe niti Ramos koji imaju naviku agresivno napadati taj prostor, ali izgleda da je i Griezmann bio podosta nespreman za utakmicu. Drugi veliki minus jest igra bez klasičnog napadača – nije za Real. Atletico jest odustao (ili je bio izrazito neuspješan) od visokog presinga i dozvoljavao Realu da lako dolazi u do zadnje trećine terena, no bez napadača koji se nudi na odigravanje, primanje lopte ili napada prvu stativu nisu znali gdje bi lopta trebala ići. Ronaldo je taj koji napada iz drugog plana, koga je teško predvidjeti, a koristiti ga kao klasičnog centarfora je promašaj i to se vidjelo već i lani pod vodstvom Rafe Beniteza.

Igor Žuraj

Kovač gazi prema Europi

Kada je u ožujku ove godine naš bivši izbornik Niko Kovač preuzeo klupu Frankfurta mnogi su mu predviđali ispadanje iz prve lige. No, u dvije utakmice doigravanja za prvu ligu pobijedio je Nurnberg s ukupnih 2-1 i osigurao svojoj novoj momčadi ostanak u ligi. Sličan scenarij doživio je i kao izbornik Hrvatske čiju klupu je preuzeo netom prije dodatnih kvalifikacija i utakmica s Islandom, te se nakraju i uspješno plasirao na svjetsko prvenstvo u Brazilu. Dok je prošle sezone Eintracht Frankfurt završio na 16. poziciji s ukupnih 36 bodova, ove sezone nakon 11 kola imaju 21 bod kao i trećeplasirana Borussia Dortmund. Činjenica da je ovog ljeta potrošeno samo dva milijuna eura na pojačanja, govori u prilog tome da Kovač radi sjajan posao u Njemačkoj. Klub je pojačalo čak devet mladih igrača, većinom kao posudbe iz matičnih klubova, od kojih je najzvučnije ime Ante Rebić – koji je na posudbi iz Fiorentine, te mladi dvojac iz Real Madrida Omar Mascarell i Jesus Vallejo. Česte rotacije u sastavu i taktičke promjene pokazali su se kao odlika Orlova jer u posljednjih pet susreta startali su s pet različitih formacija i upisali tri pobjede i dva remija. Upravo je posljednja pobjeda stigla iz Bremena kada su rezultatom 1-2 porazili Werder.

Werder
je upravo protiv Frankfurta u posljednjem kolu prošle sezone pobjedom od 1-0 osigurao ostanak u ligi. Dok su ovog ljeta ostali bez ponajboljih igrača Vestergaarda i Ujaha, dovedeni su igrači poput Gnarbya, Krusea i Moisandera kako bi ove sezone klub ostvario što bolji plasman. Ni smjena trenera Skripnika nakon tri uzastopna poraza na početku sezone nije pomogla, jer novi trener Nouri zabilježio je četiri poraza u posljednja četiri susreta. Tako da nakon 11 kola Werder drži 16. mjesto na tablici sa samo sedam bodova. Debitant u njemačkoj reprezentaciji i strijelac tri pogotka protiv San Marina, Serge Gnarby iz utakmice u utakmicu se iskazuje kao najraspoloženiji pojedinac u redovima Zelenobijelih. Strijelac 4 pogotka ove sezone pokazao se kao igrač možda i prekvalitetan za momčad Werdera, a Arsene Wenger sigurno će žaliti što je ovog 21-godišnjaka pustio iz redova Arsenala za samo pet milijuna eura.

Susret protiv gostiju iz Frankfurta počeo je dobro za domaćine. Krajem prvog poluvremena poveli su pogotkom Grillitscha, koji je sjajno reagirao na jednu dugu loptu Moisandera, no Frankfurt se u drugom dijelu susreta pokazao kao ozbiljnija i bolja momčad. Prvo je Alexander Meier savladao domaćeg golmana za izjednačenje, da bi potom mladi Barkok u svom prvom nastupu ove sezone postigao pobjednički zgoditak u 90. minuti susreta, sjajnim udarcem s ruba šesnaesterca.

U sljedećem kolu Frankfurtu stiže Borussia Dortmund u izravnom dvoboju za treće mjesto, dok Werder gostuje kod posljednjeg Hamburga.

Od ostalih susreta vrijedi spomenuti Der Klassiker, utakmicu između Borussie Dortmund i Bayern Munchena, koja je završila pobjedom Borussie 1-0. Na prepunom Signal Iduna Parku Aubameyang je postigao pobjednički pogodak već u 11. minuti susreta, svoj dvanaesti u Bundesligi, i time pomogao RB Leipzigu da zauzme vrh tablice. Ranije je Leipzig na teškom gostovanju kod Leverkusena ostvario vrlo vrijednu pobjedu 2-3 te sada bježi tri boda drugoplasiranom Bayernu.