U Registaturi #26: Bilića i dalje hoće-neće; festival golova na Kanarima

Od patnika do pobjednika u samo šest mjeseci

Nakon neuspjeha u drugom kolu DFB Pokala i ispadanja iz kupa u produžecima od FC Kolna, 29-godišnji trener Nagelsmann nastavio je pobjednički niz u prvenstvu. Niz od 5 pobjeda momčad Hoffenheima ostvarila je u devetom kolu Bundeslige, gdje su na domaćoj Rhein-Neckar Areni savladali Herthu BSC s minimalnih 1-0.

Gosti iz Berlina
uspješno su preskočili drugu prepreku u kupu, savladavši drugoligaša St. Pauli. Trener Dardai s optimizmom je dočekao gostovanje kod Hoffenheima, znajući da su u dosadašnjem dijelu prvenstva poraženi samo od prvaka Bayerna. No pogodak mladog njemačkog reprezentativca Niklasa Sulea donio im je drugi poraz ove sezone.

Domaćini
su istrčali u već standardnoj 3-1-4-2 formaciji, sa samo jednom promjenom za razliku od utakmice s FC Kolnom, Pavel Kaderabek uskočio je umjesto Amirija. Na vratima je nezamjenjivi Oliver Baumann, ispred njega obrambena trojka Hubner, Sule, Vogt i kapetan Sebastian Rudy kao osigurač u veznoj liniji. Ostatak vezne linije činili su Kaderabek i Zuber na krilima, te Demirbay i Rupp na sredini terena. U vrhu napada zaigrali su, najbolji asistent Bundeslige s pet asistencija, Andrej Kramarić i Sandro Wagner.

Stara dama
iz Berlina nastupila je u izmiješanom sastavu od prethodnog susreta u kupu. Čuvar mreže ostao je Rune Jarstein, na stoperskim pozicijama zaigrali su Brooks i Lustenberger te Pekarik i Weiser na bekovima. Niklasu Starku pripali su defenzivni zadaci na sredini terena, a kreacija igre Allanu, Essweinu, Haraguchiju te Skjelbredu. Najbolji strijelac Herthe sa šest pogodaka, Vedad Ibišević, ostao je usamljen u vrhu napada.

Prva prilika na susretu pripala je mladom stoperu Suleu, čiji udarac glavom nakon udarca iz kuta blokira Lustenberger te izbija loptu s crte. Već u sljedećem napadu, u 14. minuti susreta, gosti opasno prijete preko mladog Brazilca Allana. 19-godišnji Allan, inače na posudbi iz Liverpoola, lukavo puca iz prve s ruba šesnaesterca ali Baumann se sjajno baca i brani udarac. Od tog trenutka kreće pritisak domaćih koji se nastavio do samog kraja prvog poluvremena. Prvo u 27. minuti Lukas Rupp izbija sam pred gostujućeg vratara, ali u pokušaju loba pogađa ga u glavu. Dvije minute kasnije Kaderabek glavom pogađa prečku nakon jedne loše reakcije obrane. Pritisak Hoffenheimu se isplatio u 31. minuti susreta kada Niklas Sule postiže svoj prvi pogodak ove sezone. Dobar ubačaj Demirbaya na drugu stativu iskoristio je Sule te glavom pogodio za 1-0. Rupp je mogao povećati vodstvo već u sljedećem napadu kada je ponovno izbio sam pred Jarsteinom, ali vratar gostiju i ovoga puta je bio uspješniji.

Drugo poluvrijeme donijelo je buđenje gostiju i prvu pravu priliku za kapetana Ibiševića. U 51. minuti reprezentativac BiH sjajno si je oslobodio prostor za udarac ali je pucao ravno u Baumanna. Dok su gosti preuzeli inicijativu na početku drugog poluvremena, desna strana Hoffenheima, Kaderabek i Rupp, bila je posebno raspoložena. Posebno inspiriran bio je češki reprezentativac Pavel Kaderabek, koji je u nekoliko navrata probijao goste na desnom krilu. U 71. minuti susreta Rupp je ponovno imao glavnu ulogu. Sjajno je prošao svog čuvara i poslao povratnu loptu za Wagnera, čiji niski udarac golman jedva zaustavlja. Nekoliko minuta nakon Kramarić bježi gostujućoj obrani i izlazi sam pred vratara, ali iz kuta puca ravno u njega. U 88. minuti Kramarić je imao možda i najbolju priliku na susretu. U situaciji 2 na 1 Nadiem Amiri, koji je zamijenio Demirbaya, dodaje Kramariću koji puca iz prve, ali Jarstein nevjerojatnom paradom spašava svoju mrežu. U posljednjoj minuti susreta Wagner je imao priliku povisiti rezultat ali katastrofalnim udarcem upropaštava kontranapad svoje momčadi.

Hoffenheim
je dominacijom na cijelom terenu sasvim zasluženo osvojio sva tri boda i uspon na treće mjesto tablice, dok su gosti iz Berlina bili neprepoznatljivi. Mogu biti zadovoljni s primljenim samo jednim pogotkom, jer u nekoliko navrata su dobre reakcije vratara Jarsteina spriječile goste da povećaju vodstvo. Igračima Herthe jedino što je pošlo za rukom na ovom susretu je zarađivanje nekoliko žutih kartona zbog oštrih startova. Pravi ispit za Hoffenheim dolazi u sljedećem kolu, kada gostuju kod vodećeg Bayerna. Hertha će priliku za novu pobjedu čekati na domaćem terenu protiv Borussije Monchengladbach.

Hrvoje Radeljak

Utakmica kola na Kanarima

Utakmica dviju momčadi koje ove sezone igraju odličan nogomet opravdala je očekivanja. Susret Las Palmasa i Celte iz Viga pružio nam je čak šest pogodaka i to pravilno raspoređenih, svakome po tri u mreži. Uz to, svakoj momčadi pripalo je po jedno poluvrijeme. Nakon 45 odigranih minuta gostujuća momčad je imala visoku prednost od tri pogotka prednosti te su vjerojatno već vidjeli tri upisana boda na svome ligaškom kontu. Međutim u drugom poluvremenu (koje su doduše dobrim dijelom igrali s igračem više u polju) Las Palmas uzvraća isto mjerom te utakmica završava pravednom podjelom bodova.

Celta Vigo
je kao i prethodnih godina dominantna ofenzivnom trojkom, ali ove godine je također vrlo interesantan veznjak Daniel Wass. Tu je također odlični desni bočni Hugo Mallo, već dulje vrijeme na meti jačih klubova. Las Palmas nakon odličnog ulaska u prvenstvo ipak je pao u formi, ali i dalje na više nego zadovoljavajućem mjestu u sredini tablice.

Kao što smo ranije spomenuli, prvi su poveli gosti i to iz slobodnog udaraca. Snažan udarac iz prekida Wassa, ali s obzirom na to da je udarac bio po sredini vrata, velike zasluge za gol pripadaju i vrataru Raulu odnosno njegovoj lošoj reakciji. U 13. minuti već je 0:2, kombiniraju dvojica ponajboljih igrača Celte ove sezone – Sista koji je u ovoj utakmici prijetio s lijeve strane, te posebno Iago Aspas, on se pronašao u Celti te igra bolje no ikad. Treći gol pada na sličan način, ponovno ide lopta u prostor, i ponovno Iago Aspas zabija sa stilom ostavljajući vratara bez prave reakcije, samo je ovom prilikom asistent Wass. Izgledalo je u tim trenutcima da se domaćinu sprema potop, a s obzirom na to da su braniči ispraćali I. Aspasa i družinu samo pogledom – više nisu niti zaslužili. Veliki minus u nastavku utakmice zasigurno je bio izostanak ozlijeđenog Orellane, već niz godina najupečatljiviji igrač Celte.

Drugo poluvrijeme, druga priča. Stoper Bigas zabija prvi pogodak za domaćine nakon prekida, a vratar Alvarez leti u prazno. Nakon toga, za Las Palmas ulazi nama posebno interesantan centarfor Marko Livaja. Njegov ulazak imao je znatan utjecaj na daljnji rasplet zbivanja na terenu. Odmah po ulasku prima jednu loptu, sjajno se gradi na rubu 16-terca te ga po ulasku u kazneni prostor protivnički branič ruši, što je najstroža kazna za Las Palmas te ubrzani put u svlačionicu za Sergi Gomeza. To znači osim pogotka za 2:3, također i igrač manje za preostalih pola sata utakmice, što je bila velika prednost za domaćina koji lovi rezultat. Ali zadnji pogodak nema prevelike veze s tim nedostatkom odnosno prednosti, sjajnu loptu veznjaka između stopera i lijevog braniča natrčali Michel ubacuje pred vrata gdje se uz dozu atrakcije (što mu priliči) upisuje K. P. Boateng u strijelce. Las Palmas je do kraja utakmice sakupio čak 17 udaraca prema protivničkim vratima, ali nedovoljno za potpuni preokret.

Od ostalih utakmica vrijedi spomenuti pobjedu Reala na gostovanju u Alavesu. Domaća momčad je prva povela, da bi Real do preokreta došao nesvakidašnjim pogocima Ronalda, te potvrdio pobjedu tek u završnici utakmice, dugu loptu Marcela u pogodak pretvara Morata, treba naglasiti kako je potonji itekako zaslužio prednost pred Benzemom, što zbog lošije forme Benzeme, što zbog odlične forme Morate koji se isprofilirao u prvoklasnog napadača u Juventusu.

Drugu utakmicu koju vrijedi spomenuti je pobjeda Barcelone protiv Granade, može se reći neuvjerljivije nego što je bilo očekivano. Tek jedan pogodak u mreži teško da je zadovoljio apetite navijača Blaugrane, što znači da su u igri držali Granadu do posljednje minute da nekim zalutalim metkom ili okomitim dodavanjem (čega nije nedostajalo) uzme ponuđeni bod. No, ipak su prednjači promašaji Barcelone, inače ubitačni trio MSN nije zabio ono što inače zabijaju.

Igor Žuraj

Prekid crnog/pozitivnog niza

Preseljenje na novi stadion je bilo turbulentnije nego su očekivali u West Hamu, rezultatski i van terena, prije svega misleći na probleme s izgredima navijača. Nakon užasnog starta u sezonu momčad Slavena Bilića je u posljednje četiri utakmice pokazala da još uvijek u njoj ima života. Povratak velikog broja ozlijeđenih igrača će biti novi impuls u pravom startu u sezonu i vraćanja kluba na uspješni kolosijek. S druge strane, Everton je prošao dijametralno suprotni put. Nakon odličnog početka sezone vezali su pet utakmica bez pobjede, uključujući i ispadanje iz kupa od strane drugoligaša. U posljednji tren domaćinu je otpao vratar Stekelenburg zbog lakše ozljede, dok je Ronald Koeman odlučio odmoriti kapetana Jagielku. West Ham očekivano, za što nije bilo ni razloga, nije promijenio dobitnu formulu tako da je sustav s tri braniča, koji se vrlo često pretvori u onaj s pet, bio određen za pariranje Evertonu.

Koemanova
nakana je bila iskoristiti prazne prostore, ponajviše one između bekova i stopera, za što je imao idealno oružje, Mirallasa i Bolasiea. Nakana koju igrači u prvom dijelu nisu uspjeli izvršiti. Puno bolji ulazak gostiju u utakmicu mogao je i trebao iskoristiti Obiang u dvanaestoj minuti, nakon lijepe minijature i potencijalne asistencije Lanzinija, ali klizećim startom Founes Mori i Williams u krucijalnom trenutku ometaju gostujućeg veznjaka koji loptu šalje preko gola. Deset minuta kasnije novo poigravanje Lanzinija s protivničkim igračima i nova neprecizna završnica. U dvadeset i šestoj minuti umalo stiže kazna gostima, Oviedo je pronašao prostor za ubačaj kojim pronalazi Barkleya, ali odličnom obranom desnom rukom Adrian ostavlja nulu na semaforu. Prividna kontrola i vidljiva neefikasnost je morala biti kažnjena prije ili kasnije, Everton je odlučio da je bolje čim prije. Energičniji izlazak iz svlačionice nakon poluvremena se isplatio u pedesetoj minuti, Coleman nakon prodora po desnoj strani i ulaska u sredinu puca u lijevi donji kut, Adrian brani i kratko odbija loptu, na koju klizećim startom nalijeće Bolasie i Lukaku je imao najlakši zadatak u karijeri.

West Hamova
jalova inicijativa iz prvog dijela se nastavila i dalje, dok je Everton visokim tempom pokušavao zadati probleme Nobleu i Obiangu u sredini terena, gdje su gosti konstantno imali jednog igrača premalo. Noble je u šezdeset i šestoj minuti imao priliku za izjednačenje, Robles ga nije dozvolio. Ulaskom Ayewa i Zaze Bilić baca sve karte u napad i traženje gola, što je za posljedicu imalo brzu kontru Evertona i rješavanje pitanja pobjednika. Barkley opet radi većinu posla, prvo izbacuje Lukakua na desnom krilu, a zatim i efektnim volejom na precizan ubačaj završava utakmicu. Koeman prekida niz bez pobjede, a Bilić usprkos porazu, neće dugo razbijati glavu.

Pregled ostataka kola

Manchester Unitedu
ni trideset sedam udaraca prema golu Burnleya nije bilo dovoljno za postizanje pogotka. Fenomenalna večer Tom Heatona, još fenomenalniji festival nepreciznosti i nekoncentracije i vodeće momčadi na tablici polako i sigurno odmiču. Da bi se upotpunila frustrirajuća večer, Herrera i Mourinho su dobili crvene kartone i završili na tribini. Iako je Sunderland uspio izjednačiti sredinom drugog poluvremena, veselje nije dugo trajalo. Ulaskom Girouda Arsenal prelama susret i nastavlja svoj pozitivan niz, dok Sunderland izgleda kao sinonim za jad i tugu. Manchester City je lakoćom preskočio WBA, a njihov putokaz je slijedio i Chelsea u Southamptonu. Liverpool je u run and gun nogometu uspio napraviti manje grešaka od Crystal Palacea u obrani i odnijeti bodove iz Londona. Novi kiks, ukoliko se bod protiv aktualnih prvaka može tako okarakterizirati, je priredio Tottenham svojim navijačima. Nastavak iščekivanja Harry Kanea i dalje je omiljeni hobi navijača Spursa. Middlesbrough i Stoke su ostvarili vrlo teške i vrijedne domaće pobjede u borbi za ostanak, dok je Watford pobjedom skočio na sedmo mjesto i uključio se u borbu za Europu.