U Registaturi #25: Razmontirani Mourinho

Probuđeni Džeko U devetom kolu Serie A glavna vijest je pobjeda Milana nad Juventusom od 1:0, a kiks Stare dame najbolje je iskoristila Roma. Roma je dočekala Palermo s klasičnih Spallettijevih 4-2-3-1 gdje je zadnju liniju činio kvartet Emerson, Manolas, Fazio i Juan Jesus – ispred njih bio je dvojac Parades i De Rossi – dok su Salah, Nainggolan i El Shaarawy držali sredinu. Edin Džeko bio je najistureniji igrač u sastavu Rome. Neuvjerljiva igra je boljka Rome zadnjih nekoliko sezona tako da je Spalletti i u ovoj utakmici odlučio do rezultata doći individualnom kvalitetom. Prvu pravu priliku imao je El Shaarawy u 14. minuti, no nakon izbjegnutog zaleđa nije se najbolje snašao pred golmanom Posavcom. Isti igrač je dobro pucao nekoliko minuta kasnije, no Posavec je i dalje siguran. U trideset i prvoj minuti Salah nakon Džekinog dodavanja puca snažno u Posavca kojem lopta nespretno prolazi između nogu za 1:0. Sedam minuta kasnije, Juan Jesus ruši Diamantija nakon nepotrebnog poigravanja u obrani na rubu kaznenog prostora, a prvu priliku za Palermo Diamanti šalje metar iznad grede. Na poluvremenu Juana Jesusa mijenja Florenzi, što je omogućilo prebacivanje Emersona na prirodnu poziciju lijevoga beka. U pedeset i prvoj minuti je 2:0, a pitanje je što je Paredes htio s tom loptom, no Posavec opet katastrofalno reagira i lopta završava u mreži. Od rijetkih Palermovih prilika valja izdvojiti pokušaj Siniše Anđelkovića kojeg brani Szczesny. Kad već Palermo ne može zabiti, zato može Roma – Džeko je siguran u 61. minuti i pogađa za 3:0 milimetarski preciznim udarcem nakon dodavanja Florenzija. Nakon toga Palermo se predao, a najopasnijeg igrača gostiju Diamantija je zamijenio Jajalo. Ipak ni to nije spriječilo Romu da primi pogodak. Nakon serije izgubljenih lopti u sredini terena, Quaison dalekometnim udarcem uz pomoć bloka vara Szczesnya i rezultat je 3:1, a na teren umjesto Džeke ulazi Francesco Totti. On dvije minute kasnije šalje loptu Salahu koji nesebično asistira El Shaarawyu za 4:1. Pred sam kraj susreta Totti izbacuje Strootmana u situaciju 1 na 1, no nespretnom reakcijom akcija ne završava niti udarcem. Valja svakako istaknuti Džeku. Igrač od kojeg se puno očekivalo u Rimu da bi nakon niza katastrofalnih utakmica postao predmet sprdnje među navijačima. Baš kada su i najžešći fanovi digli ruke od njega, Džeko je nanizao nekoliko odličnih utakmica i definitivno je bio prvo ime susreta protiv Palerma. Osim asistencije Salahu za 1:0 i gola za 3:0, svakako valja izdvojiti njegovu vrhunsku asistenciju za veliki promašaj El Shaarawya. Spomenimo još da je Palermova Curva Nord bojkotirala utakmicu iz solidarnosti prema rimskoj Curvi Sud. Ultrasi Rome su u bojkotu domaćih utakmica zbog neslaganja s politikom američkih vlasnika, a kap koja je prelila čašu su najave o izgradnji novog stadiona na kojem bi navijačka tribina bila rascjepkana u više dijelova.

Jakov Aničić

Defanzivno samouništenje Uniteda

Jose Mourinho
nije dolazio prvi put na Stamford Bridge kao gost, s Interom je uostalom izbacio Chelsea u svom pohodu na treble, ali situacija je ovog puta bila bitno drugačija nego 2010. godine. U pitanju je mrski Manchester United i derbi domaćeg prvenstva, a kad se na to doda i kontekst drugog mandata u Londonu, novog naslova i kasnije implozije, jasno je zašto je fokus bio usmjeren na Portugalca. I bez zajedničke povijesti Mourinho je pojava, sa svim dobrim i lošim stvarima koje donosi. Nakon uvjerljive pobjede u tjednu u Europa ligi i produljenja niza nepobjedivosti samopouzdanje je naraslo, ekipa koja se suvereno nosila s Liverpoolom je odabrana i za novi derbi s iznimkom zamjene Ashley Younga za Jesse Lingarda. S druge strane, Antonio Conte nije imao problema s radom u sjeni proteklog tjedna, mirna priprema i konsolidacija ekipe u novi sistem koji pokušava implementirati su bili glavni prioriteti. S obzirom na smrt majke te put u Brazil i natrag, Willian je ostavljen na klupi i njegovo mjesto je zauzeo Pedro. Odluka koja će se pokazati veoma efikasnom. Ni trideset sekundi nije bilo potrebno za prvi poklon obrane Uniteda. Jednu dubinsku loptu kroz sredinu terena naizgled nikome šalje Alonso, Smalling umjesto zaustavljanja lopte, izbivanja iste na tribinu ili u obližnju ulicu odlučuje zagrađivati prostor. U naumu je djelomično uspješan jer uspijeva zagraditi Blinda koji je na početku akcije zaspao iza obrambene linije i tako omogućio Pedru da se ubaci, pokupi loptu i baci tribine u ekstazu. Ne smije se zaboraviti zabilježiti ni izlijetanje Davida De Gea-e u ništa, što je dodatno olakšalo zadatak Španjolcu. Idealan početak za Chelsea i nevjerica na licu Mourinha. Sljedećih dvadeset minuta United ima loptu u nogama, s Herrerom na holderu, a Pogbom i Fellainijem ispred njega, uspjeli su donekle u kontroli sredine, ali osim prilike Ibrahimovića nakon centrašuta Valencije posjed je ostao neiskorišten. Što se ne može reći i za domaćina, koji u sljedećem opasnijem izlasku na suparničku polovicu povećava vodstvo. Ponovna serija nespretnih i izgubljenih reakcija u šesnaestercu nakon kornera znači lopta na voleju Cahilla, koji se lakoćom oslobodio Smallinga, što znači nova erupcija veselja na tribinama. Ukoliko je United relativno dobro reagirao nakon prvog gola, nakon drugog definitivno nije, naznaka raspada sistema stiže u sljedećim minutama, prvo se Pedro opet poigrava s Blindom, a zatim Costa promašuje gol. Prvo poluvrijeme je bilo najdalje moguće udaljeno od ideala Mourinhove momčadi, počevši od amaterskih grešaka u obrani, pa do nepostojeće tranzicije. Stvar se pokušala spasiti uvođenjem Mate umjesto Fellainija i prelaskom na 4-4-2, s Rashfordom u potpori Ibrahimoviću, ali ukoliko je gostujući korpus još uvijek gajio nadu ona je nestala nakon šesnaest minuta drugog poluvremena. Kratki podsjetnik zašto Mata nije najveći miljenik Mourinha možemo vidjeti u začetku akcije kada Španjolac u potpunosti ignorira obrambeno praćenje igrača, a užasna večer Smallinga nastavlja se neuspješnim pokušajem blokiranja Hazarda. Lopta prolazi i pokraj engleskog braniča i pokraj španjolskog vratara u mrežu. Točku na i sramotne predstave jednog profesionalnog nogometaša Smalling stavlja u sedamdesetoj minuti vrtnjom na ringišpilu u vlasništvu Kantea. Da se zaokruži užas u Londonu, Bailly je ozljedio koljeno i usprkos kataklizmičnim prvim prognoza, ozljeda ipak nije toliko teška – izbivat će s terena mjesec i pol.
Pregled ostatka kola

Tottenham
drugo kolo zaredom ostaje bez punog plijena, obrana Bournemoutha je bila prevelik zalogaj za napadačke valove gostiju koji su i dalje bez Harry Kanea. Iako su još uvijek jedina neporažena momčad lige, neuspješna kapitalizacija velike pobjede protiv Manchester Citya bi mogla biti problem u bližoj budućnosti, imajući na umu seriju teških okršaja u narednim kolima. Da uspjeh protiv Citya možda nije bio najbolji pokazatelj pravog stanja stvari, odlučio je demonstrirati Southampton nadahnutom predstavom protiv Građana i zasluženim remijem u gostima. Ovim remijem Pep Guardiola je nanizao pet utakmica zaredom bez pobjede, najveći takav niz u njegovoj karijeri. I kako onda tvrditi da Premier liga nije nešto posebno? Spuštanje na zemlju je moralo doći prije ili kasnije, stoga je najbolje da je došlo prije Arsenal je u ravnopravnom meču s Middlesbroughom propustio preuzeti vrh ljestvice za duže od par sati, za neutalne gledatelje bila je to odlična utakmica s šansama koje su sijevale s obje strane. West Ham je iščupao više sretno nego spretno pobjedu na samom isteku sudačke nadoknade udarcem Reida lijevom nogom sa dvadeset metara. Bilo je to još jedno frustrirajuće popodne za Bilića i njegovu momčad koja nikako nije uspjela zabiti pogodak, usprkos odličnom ulasku u utakmicu. Posljednje sekunde su ipak donijele golemo olakšanje, barem za Bilića. Za Moyesa je ovo bio novi udarac u seriji udaraca i ukoliko se po jutro dan poznaje, bit će ovo maglovit i turoban dan. Liverpool je očekivano slomio WBA, Stoke nije imao problema s Hullom, dok je Everton itekako imao s Burnleyem koji ima još jedan veliki skalp u svojoj kolekciji. Leicester City nastavlja promjenjivu formu, ovog vikenda probudili su se na desnu nogu i otpuhali Crystal Palace te tako usmjerili Alan Pardewa na poznat put neuspjeha.

Nikola Slonja

Nezaustavljivi Bikovi Debitant u Bundesligi, RB Leipzig nastavlja pružati odlične partije u prvenstvu, te nakon osam odigranih kola drži visoko drugo mjesto na tablici – samo dva boda iza vodećeg Bayerna. Nakon ispadanja u prvom kolu DFB Pokal kupa, trener Hasenhuttl je sve karte stavio na što bolji plasman u prvenstvu. Trenutno su neporaženi u Red Bull Areni, gdje je pred više od 40 tisuća gledatelja pao i Werder Bremen. Nakon lošeg starta u prvenstvu i četiri uzastopna poraza, gosti iz Bremena nanizali su dvije pobjede i neriješen rezultat do dolaska u Leipzig. Tamo ih je dočekao raspoloženi Naby Keita, koji je s dva pogotka predvodio pobjedu domaćina od 3-1. Bikovi su započeli susret s već standardnom formacijom 4-4-2 koja im je donijela pobjedu na gostovanju kod Wolfsburga u prošlom kolu. Dominik Kaiser uskočio je u prvi sastav umjesto ozlijeđenog Sabitzera, dok je Keita zamijenio Ilsankera u sredini terena. Ostatak sastava ostao je nepromijenjen, Gulasci na vratima a ispred njega standardna obrambena četvorka Bernardo, Commper, Halstenberg i Orban. Uz već spomenute Kaisera i Keitu, sredinu terena držali su još Forsberg i Demme, dok su u vrhu napada ostali istureni Poulsen i Werner. Zeleno-bijeli su krenuli s istim sastavom kao i prošlo kolo, kada su savladali Bayer Leverkusen na domaćem terenu. Prvi čuvar mreže ostao je Wiedwald, ispred njega u obrani su zaigrali Garcia, Gebre Selassie, Moisander i Sane. Petorka u veznoj liniji ostala je nepromijenjena, defanzivni zadaci pripali su Grillitschu, a ispred njega zaigrali su Gnarby, Fritz, Hajrović i Junuzović. Usamljen u napadu ostao je mladi Gambijac Ousman Manneh, koji je prije dvije godine stigao u Njemačku kao izbjeglica iz Gambije. Susret je započeo silovito, već u petoj minuti Poulsen između dva gostujuća braniča dolazi u priliku za udarac, ali Wiedwald obranom sprječava njegov pokušaj. Crveni Bikovi su dominirali terenom i natjerali goste da se brane na svojoj polovici, ali bez pravih prilika za gol. Igra im se bazirala na ubačajima sa strane, koje su gostujući braniči s lakoćom izbacivali. Susret je obilježila nekolicina grubih startova u prvih pola sata igre zbog kojih je sudac tri puta posegnuo za prednjim džepom. Druga ozbiljnija prilika na utakmici bila je u 42. minuti susreta, kada je individualna kvaliteta novog pojačanja Keite dovela do vodstva Leipziga. Na sredini terena Keita je primio loptu, zaletio se u prodor kroz trojicu gostujućih igrača, te uz pomoć njihove nespretnosti izbio sam pred vratara kojeg je na kraju i zaobišao za vodstvo od 1-0. Drugo poluvrijeme obećavalo je bolju igru i više posla za vratare. U 50. Minuti Gebre Selassie šalje sjajnu nisku loptu na drugu stativu, no Commper izbija loptu ispred nadolazećeg Gnarbya. Već u sljedećem napadu Gnarby ima opet glavnu ulogu, ali njegov volej završava ravno u rukama domaćeg vratara. Nakon početnog pritiska gostiju, Leipzig opet uspostavlja dominaciju na sredini terena te tjera gostujuću momčad na njihovu polovicu. U 64. minuti Forsberg sjajno puca s ruba šesnaesterca ali Wiedwald brani njegov pokušaj, te udarac glavom Poulsena na odbijenu loptu. U 75. minuti prepuna Red Bull Arena opet slavi raspoloženog Keitu. David Selke, koji je netom prije ušao umjesto Wernera, sjajno ubacuje loptu na drugu stativu gdje ju glavom posprema Keita za vodstvo od 2-0. Slavlje nije ni završilo, a već u sljedećem napadu gosti šokiraju i smanjuju rezultat na 2-1. Nepažnja domaće obrane dovela je u priliku Bartelsa, koji je u igru ušao umjesto Hajrovića, te njegovo točno dodavanje na drugu stativu pronalazi Gnarbya koji postiže svoj treći zgoditak u dresu Werdera. Ostatak susreta protekao je u pokušajima gostiju da postignu izjednačujući pogodak, što je ostavljalo prostora Leipzigu za kontranapade. U petoj minuti sudačke nadoknade postigli su i treći zgoditak iz jednog takvog napada. Cijela momčad Werdera otišla je u protivnički šesnaesterac, skupa s vratarom, kako bi dočekala jedan ubačaj, no domaći igrači uspješno izbijaju loptu. Oliver Burke, koji je nekoliko minuta prije ušao umjesto Poulsena, šalje dugu loptu do Selkea koji lagano zabija pogodak u praznu mrežu. Vrlo bitna tri boda osigurali su igrači RB Leipziga, a priliku za nastavak pobjedničkog niza imaju u sljedećem kolu kada gostuju kod Darmstadta. Werder Bremen dočekuje Freiburg, u nadi da će se pozitivnim rezultatom primaknuti sredini tablice.

Hrvoje Radeljak

Real usamljen na vrhu tablice Athletic Bilbao
je bio blizu boda na Santiago Bernabeu, iako su imali prilike i za sva tri (naročito preko desnokrilnog napadača Inaki Williamsa), ali na kraju je domaćin bio taj koji je slavio. Utakmica bi se mogla nazvati festivalom promašaja, u kojoj su se napadači trudili upropastiti čim više šansi. Real je među startere uvrstio ono najbolje što nominalno ima, u napadu, naravno predvođeni udarnim BBC trojcem. Međutim Benzema, Bale i Ronaldo definitivno pamte i bolja izdanja, daleko su od prave forme, prije svega pucačke, što bi značilo kako bi prije svih Morata i Lucas Vasquez trebali imati značajniju ulogu od ulaska s klupe u završnici utakmice. U promašajima je prednjačio Ronaldo, koji bi prošlih sezona u ovakvim situacijama redovito pospremao lopte u mrežu. Obrana je bila strandardna, izuzev izostanka kapetana Ramosa, kojega je zamjenio Varane. Marcelo je napokon povezao nekoliko utakmica u nizu bez ozljede što je ipak dalo momčadi širinu, ali i kombinatoriku koju nisu mogli pružiti Nacho i Danilo, iako je interesantno kako Danilo više pruža na lijevoj strani, nego na sebi prirodnijem desnom boku, ali se ne može reći da je ispunio očekivanja u proteklih godinu dana. Na dnu trokuta u sredini terena bio je Kroos, koji tu ulogu odrađuje zbog izostanka Casemira. Modrića također nema, a njega redovito mijenja Kovačić, ali se itekako da primjetiti kako Real u izostanku Casemira i Modrića nema pravi ritam i razinu igre, odnosno osjeti se njihov izostanak, pa se većina posla u sredini prelama preko leđa uvijek prisutnog Kroosa. Isco već dugo hvata pravu formu (usprkos asistenciji), što objašnjava nerazumjevanje navijača za njegova blijeda izdanja. Ove sezone može se očekivati ponovno jaki Bilbao, Sabin u vrhu napada je neugodan za čuvanje, Raul Garcia igrač je velikog iskustva ali i prgavog karaktera, a o drugome krilu smo već pisali. Visoko podignuta obrana bila je za očekivati, što jest rizik protiv momčadi kojoj je udarni forte okomitost, ali taj rizik su bili spremni preuzeti. Prva “žrtva” presinga gostiju bio je Ronaldo, čija je izgubljena lopta na vlastitoj polovici umalo rezultirala pogotkom već u prvim minutama utakmice. Zato minutu poslije Real koristi visoko postavljenu obranu Athletica, Marcelo dugom lopom upošljava Isca koji nakon neopreznosti braniča asistira za Benzemu koji je samo trebao pospremiti loptu u mrežu. Marcelo je imao velikih problema na svojoj lijevoj strani, “curili” su centaršuti Lekue, a jedan takav nakon nekoliko nespretnosti u mrežu posprema centarfor Athletica Sabin. Real je i nakon primljenog pogotka nastavio na isti način prijetiti, okomite lopte u dubinu na Ronalda i Balea, ali uvijek je nedostajao taj pravi zadnji pass ili prava reakcija na njega. Pred kraj poluvremena Bale poput metka prolazi po lijevom krilu i zabija se u šesnaesterac, ali Ronaldo ne uspjeva ono što je Benzemi ranije pošlo za nogom. Minutu kasnije, ista priča, Ronaldo sam pred vratarom, ali umjesto da asistira Benzemi ili Baleu, odlučuje se sam za udarac iz ne baš najbolje pozicije i naravno rezultat ostaje isti. U drugom poluvremenu, Ronaldo i Bale su zamjenili pozicije, ali prvi prijeti Williams koji je iskoristio uspavanost obrane, loptu ipak šalje preko gola. U nastavku se ništa značajno nije promjenilo do ulaska Lucasa V. i Morate koji “kraljevskom klubu” toliko vrijede svojom energijom koju unose, popravljajući neefikasnost startera. U 72. minuti mogao se i Kovačić upisati u strijelce, ali njegov udarac glavom (iz zavidne udaljenosti za pokušaj glavom) odlazi pored vratnice. Tek u završnici utakmice, nakon jednog centaršuta Balea, Morata uspjeva doslovno ugurati loptu u mrežu. Nakon vodstva, Real se našao u velikim problemima, Varane ponovno griješi, ali i Williams ponovno promašuje te ne uspjeva donijeti svojoj momčadi bod. Utakmica je završila još jednim sebičnim promašajem Ronalda, koji je za nagradu drugi put na utakmici isfućkan od strane vlastite publike. S obzirom da je Atletico Madrid minimalnim rezultatom poražen na gostovanju u Sevilli, Real Madrid je ostao usamljen na vrhu tablice.