U Registaturi #23: Kolo kikseva

Statistička dominacija ne osigurava pobjedu

Nakon poraza u drugom kolu Lige prvaka od agresivnog Atletico Madrida, očekivao se nastavak pobjedničkog niza bavarskog diva u Bundesligi. Do utakmice sa Kolnom, Bayern je ostvario svih pet pobjeda u prvenstvu uz nevjerojatnu gol razliku 15-1. Čak ni podrška vatrenog navijača – popularnog Arnolda Schwarzeneggera, nije pomogla Bayernu da ostvare pobjedu, te su podijelili bodove s gostima iz Kolna.
Naporan raspored Bavaraca u rujnu, s odigranih šest utakmica u tri tjedna, natjerao je Carla Ancelottija da rotira sastav. Najveće promjene u sastavu dogodile su se u zadnjoj liniji gdje je Hummels zamijenio Boatenga. Na bočnim pozicijama Bernat je uskočio umjesto Alabe, a Rafinha umjesto kapetana Lahma. U veznoj liniji uz Alonsa su zaigrali Sanches i Kimmich, a ispred njih na krilima Coman i oporavljeni Robben. Uz Neuera i Javija Martineza u sastavu je ostao i nezamjenjivi Robert Lewandowski. Gosti iz Kolna ugodno su iznenađenje ove sezone te nakon šest kola dijele četvrto mjesto na tablici s ukupnih 12 bodova. Nakon neriješenog rezultata s ekipom RB Leipzig u prošlom kolu, protiv prvaka Njemačke istrčali su u istom sastavu. Na vratima je stajao Horn, a ispred njega obrambena petorka – Rausch, Heintz, Mavraj, Sorensen i Rissea. Jedina promjena dogodila se u veznom redu gdje je Hoger zamijenio Zollera. Uz njega su još zaigrali kapetan Lehmann te Hector, a napadački dvojac činili su Osaka i Modeste. Očekivano susret je započeo pritiskom domaćina na gostujuću obranu te su uglavnom prijetili preko krila, Bernat-Coman s jedne i Rafinha-Robben s druge strane. Nizali su se opasni ubačajevi u peterac ali obrana Kolna bila je koncentrirana. Prva opasna prilika došla je u 16. minuti susreta kada Robben nakon svog klasičnog prodora puca s ruba šesnaesterca ali pored vrata. Xabi Alonso i Rafinha također su pokušali zaprijetiti Hornu ali njihovi udarci završili su izvan okvira gola. Individualna kvaliteta Bayernovih krilnih igrača urodila je plodom u 40. minuti, kada Bernat dobro ubacuje loptu u peterac a Kimmich u padu glavom zabija pogodak (svoj šesti zgoditak u sedam susreta). Tim pogotkom prvo poluvrijeme je privedeno kraju, poluvrijeme u kojem su domaćini dominirali napadajući uglavnom preko svojih krilnih pozicija i držeći visoki posjed lopte. Dok su se gosti oslanjali na duge lopte prema usamljenim napadačima Osaki i Modestu. U drugom poluvremenu u igru ulazi Thomas Muuml;ller umjesto Arjena Robbena, koji još hvata pravu formu nakon duge ozljede. Bavarci nastavljaju svoju dominaciju te u 55. minuti Javi Martinez glavom pogađa stativu nakon dobro izvedenog udarca iz kuta. U 62. minuti gostujući trener Peter Stouml;ger radi dvostruku izmjenu te u igru ulaze Zoller i Ozcan. Već u sljedećem napadu gosti postižu izjednačujući pogodak. Risse sjajno šalje loptu u peterac, a Modeste lukavim udarcem šalje Neuera u krivu stranu i postiže svoj peti pogodak ove sezone. Nakon pogotka gosti su “dobili krila” i zaredali nekoliko dobrih napada ali nedostajalo je točnosti u zadnjem dodavanju za još jedan pogodak. Izjednačenje je natjeralo i Ancelottija na dvostruku izmjenu, te su u igru ušli Vidal i Alaba. U 72. minuti gosti su opet slavili ali ne zadugo. Osaka je matirao Neuera ali pomoćni sudac označava zaleđe. 77. minuta susreta trebala je biti sretna za domaćine, ali Timo Horn nevjerojatno brani volej Muuml;llera nakon udarca iz kuta. Deset minuta nakon Bernat se našao u dobroj prilici te prizemnim udarcem pogađa stativu. Kraj susreta su obilježili neuspješni napadi domaćih da postignu pobjednički zgoditak, dok su se gosti disciplinirano branili i čekali kraj susreta. U drugoj minuti sudačke nadoknade, Zoller je imao veliku priliku utišati cijelu Allianz Arenu. Artem Rudnevs, koji je u igru ušao nekoliko minuta prije, povukao je brzi kontranapad i sjajnim dodavanjem doveo Zollera oči u oči s Neuerom, ali napadač gostiju puca pored gola. Tako je na semaforu prepune Allianz Arene ostao rezultat 1-1. Visok posjed lopte i čak 27 udaraca prema vratima gostiju nisu pomogli Bavarcima da odnesu sva tri boda, a na kraju mogu biti zahvalni nespretnom Zolleru za osvojen i jedan bod. Ovog puta će tradicionalni odlazak na Oktoberfest dočekati u lošijem raspoloženju prije odlaska na reprezentativnu stanku. Hrvoje Radeljak

Golijada u Vigu

Nakon što je Celta savladala Barcelonu rezultatom 4:3, odgovornost za poraz Blaugrane preuzeo je Luis Enrique. Njegova odgovornost leži u rotacijama u momčadi koje su mu se već znale obiti o glavu. Podsjećamo, Barcelona je i lani na ovom stadionu primila četiri pogotka, samo je tada uz Iago Aspasa krvnik bio i Nolito (koji je međuvremenu skupo transferiran u Manchester City). Uz već poznatu ozljedu Messija, izostao je i stoper Umtiti, ove sezone vrlo bitan i vrlo dobar u redovima Barcelone, reklo bi se da se sjajno prilagodio na novu momčad. Od udarne “trojke” u sredini terena, tamo se pronašao samo Busquets, dok su Iniesta i Rakitić započeli utakmicu na klupi (kasnije se saznalo da Rakitić ima problema s Ahilovom tetivom pa će propustiti i reprezentativne obveze). Zamjena za Messija bio je Arda Turan koji se bolje snalazi uz bočne strane igrališta, što je ostavilo prostor za ulazak Suareza i Neymara u sredinu kako bi nadoknadili inače Messijev posao kreacije i igru između linija. Barcelona je dobro otvorila utakmicu zaprijetivši iz slobodnog udarca te jednom brzom kombinacijom A. Turana i Suareza (ali završnica nije bila na razini pa vratar domaćina lako brani udarac). Zatim, ničim izazvan, ter Stegen daje jednu predugu loptu prema Busquetsu, što koristi visoki presing Celte i dovodi se u dobru poziciju. Iz pogreške protivnika, Iago Aspas sjajno pronalazi brzonogog Sista koji se s desnog krila ubacuje između lijevog stopera i beka i ne iz baš najbolje pozicije za udarac zabija za 1:0. Postignuti pogodak Celti je dao krila, te dominira u narednim minutama utakmice. U prvo ime utakmice promiče se Iago Aspas koji prijeti, asistira, a nakon pola sata utakmice i zabija za 2:0. Opet Barcina obrana nije bila na razini – preloša reakcija Busquetsa i prespori Pique kumovali su lakom pogotku. Već u sljedećoj akciji Celta zabija i svoj treći pogodak i postaje izgledno kako se Barcelona neće dobro provesti, niti će vidjeti bodove u Vigu. Smotanom reakcijom Arde Turana prepušta se lopta Celti, a onda na asistenciju Wassa, Mathieu posprema loptu u vlastitu mrežu. Do kraja poluvremena rezultat se nije mijenjao, iako su obje momčadi mogle do pogotka. U drugom poluvremenu u igru ulazi Iniesta umjesto Rafinhe. Očito je Luis Enrique shvatio kako mu nedostaje igrač koji će probijati liniju presinga te stvarati višak što niti Rafinha niti A. Gomes nisu uspijevali, točnije nisu se uspjeli nametnuti uopće. Barcelona je vidno bolje i opasnije ušla u drugo poluvrijeme, te u 58. minuti postiže svoj prvi pogodak – nakon kornera u mrežu loptu posprema Pique, na asistenciju Inieste. Blaugrana nastavlja stvarati probleme, te par minuta nakon prvog pogotka postiže i drugi. Kolovođa je ponovno Iniesta koji u šansu gura Gomesa, on pada u 16-tercu i sudac pokazuje na bijelu točku. Sigurna realizacija Neymara, koji preuzima sve veću odgovornost u izostanku “prve violine” momčadi. Tada se činilo kako će posljednjih pola sata utakmice biti vrlo dugi period za momčad Celte, budući da je protivnik ipak kvalitetom jača momčad, ali i u naletu nakon što je rezultat smanjen na 3:2. Tako je i bilo, ali samo do 77. minute utakmice kada ter Stegen (inače izvrstan u igri nogom) katastrofalno griješi, te “asistira” Hernandezu koji refleksno glavom posprema loptu u mrežu. Par minuta prije kraja utakmice Barcelona je ponovno smanjila zaostatak na samo jedan gol (Pique u ulozi centarfora), ali do izjednačenja ipak nije došlo usprkos nekoliko prilika za to. Ovoga kola najviše je profitirao Atletico Madrid. Nakon pobjede protiv Valencije 0:2 uhvatili su vrh tablice Primere. Strijelci su bili Gameiro u sudačkoj nadoknadi te Griezmann nešto ranije. Griezmannu je pošlo za nogom i promašiti jedanaesterac, drugu utakmicu zaredom, a u tome me se pridružio i Gabi također promašivši jedanaesterac. Tim promašajima, Diego Alves je došao do 19-te obrane udarca s 11 metara u Primeri te je postao rekorder s postotkom obrana višim od 50 posto. Druga momčad iz Madrida, Real, svojim je navijačima priredio još jedno razočaranje. Protiv slabašnog Eibara na domaćem terenu je uzeo samo bod, a niti igrom nisu pružili nešto puno više. Interesantno jest kako je Real s tim jednim osvojenim bodom ipak povećao prednost pred Barcelonom, ali i ostvario četvrti remi u nizu što je svakako podatak nad kojim bi se Zidane i njegova momčad trebali zabrinuti. Igor Žuraj “Guardiola, gledaj i uči” – by Pochettino Derbi kola, ako se to tako može nazvati kad igra Tottenham, igrao se na White Hart Lane-u. Gostujući Manchester City pokvario je svoj stopostotni učinak tijekom tjedna u Glasgowu, tri gola ekipe Brendana Rodgersa su pokazala da je ovaj stroj još daleko od konačne verzije i bacila sumnju svima onima koji su prvenstvo već zaključili. Bacanje dodatne sumnje i pokušaj spašavanja već gotovog prvenstva su bili zadaci domaćih Spursa, koji su ovaj granično nemogući zadatak trebali odraditi bez pomoći Harry Kanea i Mouse Dembeacute;leacute;a, dok su Danny Rose i Moussa Sissoko uspjeli sanirati svoje ozljede na vrijeme. Pep Guardiola je još uvijek bez usluga kapetana Vincenta Kompanya, nije bio dostupan ni kartonirani Nolito, a za ovaj se susret nije uspio oporaviti Kevin De Bruyne, pa je imajući na umu propusnu obranu u prošloj utakmici i napadačku potentnost domaćina španjolski strateg odlučio ojačati vezni red i standardnom Fernandinhu je pridodao Fernanda. Uz Davida Silvu u srcu terena, krilnim napastima u vidu Raheema Sterlinga i Jesusa Navasa, najveći razlog za optimizam je davala forma Sergia Aguera, pogotovo uzimajući u obzir njegov učinak protiv Tottenhama u bližoj i daljnjoj prošlosti. Svojim standardnim mušterijama odlučio je dodatno zagorčati već gorkoslatki sezonu u kojoj se opraštaju od svog starog, ali dobrog doma. Dom je dom, kakav je takav je, tvoj je. S druge strane, Korejac Heung-Min Son je zabetonirao status prvotimca nadahnutim predstavama u proteklim tjednima i pokušat će kontrirati svom kolegi. Sjajan derbi nagovijestio je već u prvoj minuti Son udarcem koji je prohujao malo iznad grede, a dužni nisu ostali ni gosti, dvije minute kasnije nakon oštrog, prizemnog ubačaja Silva ostaje nekoliko centimetara prekratak i ne uspijeva preusmjeriti loptu u mrežu. Očekivani visoki tempo koji je nametnuo Tottenham se isplatio u devetoj minuti, centaršut Rosea iznenađuje već iznenađenog Kolarova koji ga nespretno, nezgrapno i samoubilački šalje u vlastiti gol. Pogodak nije bio znak opuštanja za Spurse, val za valom napada nije prestajao zabljeskivati uzdrmanu obranu Građana. Na isteku dvadesete minute Christian Eriksen opasno prijeti iz slobodnog udarca, a nakon početnog ultravisokog tempa domaćini moraju malo stati na kočnicu i doći do daha, što je imalo izravno za posljedicu prvi pravi period posjeda lopte i kontrolu utakmice Manchester Cityja. Što je naravno značilo 2:0 za domaćina. Karakterističnu brzu kontru završava Dele Alli nakon elegantne asistencije sveprisutnog Sona. Sudeći po prvom poluvremenu Tottenham će i ove sezone biti tvrd orah i potencijalna opasnost za eventualnog budućeg prvaka. A ako to Manchester City želi postati, Claudio Bravo će se morati što prije aklimatizirati na zahtjeve Premier lige, dok je kupovina novih bekova neminovna za Guardiolu. Relativno tih start drugog poluvremena odlučuje razdrmati Guardiola uvođenjem Ilkaya Guuml;ndogana, ali želja je jedno, realnost drugo. Tottenham nije pokazivao ni dalje naznake prevelikog umora i s lakoćom su branili sve pokušaje Cityja, da bi priliku za konačno rješenje utakmice imali na isteku šezdeset i četvrte minute. Lijepu akciju Tottenhama prekida Fernandinho startom nad Allijem i glavni sudac pokazuje na bijelu točku. Da domaći navijači ne prestanu gristi nokte pobrinuo se Erik Lamela koji loše puca jedanaesterac i Bravo ostavlja kakvu takvu nadu za izbjegavanjem boda. Nada je polako, ali sigurno izblijedila, osim nekoliko pokušaja Sergia Aguera, Hugo Lloris nije imao posla i Tottenham je spasio prvenstvo koje nije trebalo spašavati. White Hart Lane je još jednom pjevao u čast Mauricia Pochettina, a Guardiola je zabrinuto gledao na stanje svog defenzivnog djela momčadi, za najviše ciljeve kojima teže, jednostavno moraju bolje. Pregled ostatka kola

Everton i Crystal Palace su u petak navečer otvorili kolo remijem. Alan Pardew nastavlja sa svojom renesansom, još jedan dvoboj iz kojeg izlazi neporažen, za niz koji ni najstariji kroničari ne pamte. Je li uopće bilo takvog? Drugi klub iz Liverpoola nastavlja sa skupljanjem bodova, Swansea se dugo odupirao, ali je na kraju pokleknuo u zadnjih pet minuta za novi izljev radosti/olakšanja/ekstaze Jurgena Kloopa. Guidolina se nije nešto posebno dojmilo još jedno divlje slavlje Kloopa s obzirom na činjenicu da mu je de facto potpisao otkaz. Još jedna momčad koja marljivo skuplja pobjede i golica maštu svojim napaćenim navijačima je Arsenal, spretno, sretno, rukama, prsima, bradom i nosom se ugurala ta lopta u mrežu na izdisaju utakmice za veliku pobjedu. Prije svega psihološku. Vrlo povoljan raspored u sljedeća tri kola bi mogao biti veliki zalog za nastavak sezone i seriju derbija koji tad slijede. Hoće li ovo biti prkosna sezona Arsena Wengera u kojoj će pokazati svim nevjernicima da nije za staro željezo? Vjerojatno ne. Nespretno, nesretno, pomalo neobjašnjivo, ali očekivano Manchester United je nakon serije promašaja primio pogodak i izgubio važna 2 boda. Prije svega psihološka. Wayne Rooney je opet ostao na klupi, Fellaini također, prvo poluvrijeme je vjerojatno bilo najbolje poluvrijeme od dolaska Jose Mourinha u klub, ali i to je bilo nedovoljno. Nakon reprezentativne pauze slijedi najveći engleski derbi na Anfieldu, a iako je tek rani početak sezone, taj dvoboj bi mogao imati velike implikacije na konačni poredak. Antonio Conteu nije trebalo dugo da konačno dođe na svoje i promijeni formaciju u svoju omiljenu, s 3 braniča. Luiz, Cahill i Azpilicueta su činili obrambeni trojac, s Mosesom i Alonsom na bekovima. Hull City, koji još nije odlučio ponuditi stalni ugovor Mike Phelanu, je duboko ukopao svoje rovove, ali protiv genijalnosti Williana se nije moglo. David Moyes je izbjegao poraz! Apokalipsa slijedi. WBA je taj nesretnik koji će biti zapisan u povijesne knjige. A njemu će se pridružiti i Dimitri Payet, koji je golom godine, kalendarske, spasio totalni kaos u West Hamu. Iako je ovo bilo nešto bolje, obrana nije ispadala svake minute, a nešto se uspjelo i zaprijetiti s druge strane, i dalje nije dovoljno dobro. Ni za ostanak u ligi u ovim trenucima. Bilić je u problemima, od kojih je najmanji što se još nije sjetio odabrati ime za novorođeno dijete.