U registaturi #22: Atletico bez poraza, Schalke bez pobjede i razbijeni Leicester

Pregršt šansi, samo jedan gol

Nakon što su u srijedu na gostovanju kod Barcelone osvojili veliki bod, nogometaši Atletica očekivano su pobijedili Deportivo. Iako rezultat od 1:0 tome ne sugerira utakmica je bila iznimno zanimljiva, naročito drugo poluvrijeme. Gledali smo jednosmjeran susret u kojem su domaći igrači stvorili mnoštvo prilika, uputivši 21 udarac, od čega 5 u okvir gola.

Za razliku od prošlog kola Savić i Niguez nisu bili ni u zapisniku, a Gabi i Gameiro su svoje mjesto našli na klupi. Umjesto njih na teren su izašli Gimenez, Augusto, Gaitan i Correa (strijelac protiv Barce). Simeone je postavu sa 4-3-3 prebacio na 4-4-2 te je stoga Carrasco iz napada prešao u vezni red u kojem su još bili Augusto, Gaitan i Koke. Napad je bio rezerviran za Griezmanna i Correu.

Kao što je bilo za očekivati Aletico je uspostavio dominaciju od samog početka te je pritiskao Deportivo koji je tome uspješno odolijevao. Nakon 20. min igre vidjeli smo prvu ozbiljnu priliku kada Griezmann šalje loptu pored vratnice. Tri minute poslije Gaitanu gosti skidaju loptu s gol crte, a već u sljedećem napadu i oni prijete. Nakon brze kontre došli su u poziciju za udarac (prvi i jedini u okvir gola) kojeg uspješno kroti Jan Oblak. Domaći golman nije imao posla u ovoj utakmici dok se gostujući posebno istaknuo u nekoliko navrata te je bio najzaslužniji što njegova momčad nije otišla kući s tucetom golova u mreži. Od ostatkih zanimljivijih događaja iz prvog dijela treba spomenuti ozlijede Augusta i Gimeneza, te crveni karton Fajra – zbog dva oštra starta.

Isključenje Fajra osjetilo se u nastavku utakmice kada Atletico ubacuje u višu brzinu. Odmah na početku Griezmann je zabio gol kojeg sudac poništava zbog očiglednog zaleđa. Obruč oko Deportiva se sve više steže, te obrana gostiju posebno teško živi u razmaku od 54. do 58. minute. Tada Carrascov udarac brani golman Lux uz pomoć spojnice. Lux je u glavnoj ulozi i u iduća dva navrata kada brani stopostotne pokušaje Corree. Atletico nastavlja s pritiskom – Luis Filipe i Gaitan gađaju pored vratnice. Gol visi u zraku te Deportivo konačno kapitulira u 70. minti nakon akcije Juanfran Gameiro Griezmann. Juanfran odlično u prostor upošljava Gameira, on ubacuje oštru loptu na drugu stativu na koju prije svog čuvara stiže Griezmann. Francuz je tako zabio svoj peti gol u prvenstvu u šest odigranih kola. Pred kraj utakmice i Gameiro je imao priliku upisati se u strijelce, ali propušta veliku prigodu. Atletico je tako došao do treće pobjede i trećeg mjesta na prvenstvenoj ljestvici na kojoj zaostaje tek dva boda za vodećim Realom.

Joško Listeš

Rudari tonu sve dublje

Schalke 04, momčad koja je pretprošle sezone igrala osminu finala Lige prvaka, ove sezone nalazi se na posljednjem mjestu Bundeslige sa 0 bodova u pet dosadašnjih kola. Ljetni prijelazni rok i dolazak pojačanja poput Breel Emboloa, Yevhena Konoplyanke i Benjamina Stamboulija dao je naslutiti da se Rudari spremaju za još jednu dobru sezonu. No rezultat toga potpuno je suprotan, a novi je poraz, ovog puta u gostima kod Hoffenheima dokaz da nešto neštima. Momčad Hoffenheima je, umjesto četiri poraza, u prva četiri kola upisala četiri neriješena rezultata te su se pobjedom protiv Schalkea popeli na deveto mjesto tablice. Trener domaćih Julian Nagelsmann za ovaj susret je odlučio ponovno mijenjati taktiku te je susret započeo sa dva klasična napadača i čak pet obrambenih igrača. U obrambenu petorku uskočio je Niklas Sule te nesuđeni hrvatski reprezentativac Jeremy Toljan na poziciji desnog beka. Vezna linija pripala je Lukasu Ruppu, Sebastianu Rudyu te Keremu Demirbayu koji su vješto kreirali igru za dva isturena napadača, Andreja Kramarića i Marka Utha. Kod gostiju iz Gelsenkirchena, sastav je bio izmijenjen za razliku od prošlog kola. Matija Nastasić zamijenio je novopridošlog Nalda, dok su u veznoj liniji Leon Goretzka, Breel Embolo i Benjamin Stambouli zamijenili Johaness Geisa, Max Meyera te Alessandra Schopfa. U vrhu napada ostao je KlaasJan Huntelaar uz podršku kamerunskog reprezentativca Maxima ChoupoMotinga.

Pod budnim okom njemačkog izbornika Joachima Louml;wa, koji je na tribinama RheinNeckar Arene pratio susret, gosti su silovito krenuli u napad i to im se isplatilo već u četvrtoj minuti susreta. Mladi švicarski reprezentativac ujedno i najskuplje ovogodišnje pojačanje Rudara, Breel Embolo sjajno je ubacio loptu u peterac, a ChoupoMoting dobro pratio i matirao Oliver Baumanna za vodstvo 0-1. Već u osmoj minuti priliku za izjednačenje imao je Andrej Kramarić, koji je u situaciji jedan na jedan s gostujućim vratarom, atraktivno pokušao lob, ali lopta završava malo iznad prečke. Priliku za iskupljenje Kramarić dobiva deset minuta poslije kada glavom postiže pogodak za poravnanje rezultata. Nakon početne golijade gosti nižu dvije dobre šanse – prvo je udarac Goretzke obranio Baumann, a potom Huntelaar okrenut leđima glavom pogađa stativu nakon dobrog ubačaja Abdula Babe Rahmana. Kada se činilo da će se na odmor otići neriješenim rezultatom uslijedio je novi šok za goste. U 41. minuti Demirbay krade jednu loptu te nakon sjajnog prodora asistira Ruppu koji posprema loptu u praznu mrežu za potpuni preokret i vodstvo od 2-1. Minutu prije kraja poluvremena, Kramarić je mogao potpuno šokirati goste, ali je u kontranapadu dva na dva odlučio pomalo sebično pucati kroz dvojicu obrambenih igrača i visoko preko gola.

Drugo poluvrijeme počelo je jednako silovito kao i prvo – obje strane su nasrtale u napadu i zapostavljale obrambene zadatke. Takav pristup doveo je do grešaka u obrani i otvorio mnogo prilika s obje strane. Naš Kramarić bio je posebno raspoložen u drugom dijelu susreta kada je u dva navrata bio opasan po gol protivnika. Prvo je u 60. minuti pucao malo iznad vrata gostiju te je zatim u 74. sjajno asistirao Eduardu Vargasu – od kojeg je golman Schalkea bio brži te je uspio izbiti loptu glavom ispred njega. Nakon niza izmjena na terenu, gosti su pokušavali doći do izjednačenja što je ostavilo prostora domaćim igračima za kontranapade. Najbliže tome došli su u 84. minuti kada su trojica igrača išli samo na jednog gostujućeg igrača, no Nadiem Amiri se spetljao i upropastio vrlo izglednu priliku. Sami kraj susreta obilježila je kontroverzna odluka suca koji nije dosudio jedanaesterac za goste nakon što je Demirbay dirao loptu rukom u svom šesnaestercu.

Odavno su odzvonila zvona za uzbunu kod Schalkea, a treneru Markusu Weinzierlu se opasno trese stolica. Priliku za popravak imat će u drugom kolu Europske lige kada im u goste dolazi Red Bull Salzburg. Europska liga trenutno je jedina svijetla točka Rudara jer su u prvom kolu upisali pobjedu u gostima kod Nice. Momčad Hoffenheima ovom je pobjedom uspjela pobjeći od začelja tablice te sada mirno čekaju vikend i novo gostovanje kod dosad neuvjerljivog Ingolstadta.

Hrvoje Radeljak

Mourinho se vraća na stare staze

Manchester United je tokom tjedna izborio sljedeće kolo engleskog Liga kupa, ali pobjeda nad Northamptonom nebi značila ništa bez da se ona nije potvrdila protiv Leicester Cityja. Aktualni prvak sa smiješkom se sjeća prošlogodišnjeg izleta u Manchester jer upravo su na Old Traffordu izborili ključni bod i tokom večeri proslavili naslov. Claudio Ranieri nije imao razloga mijenjati momčad koja je u zadnja dva nastupa ostvarila uvjerljive pobjede, dok je Jose Mourinho konačno povukao potez koji se očekuje već nekoliko tjedana i posjeo Wayne Rooneya na klupu. Društvo na klupi mu je činio do sad standardni Marouane Fellaini, ideja Mourinha je bila jasna, ubrzanje tempa i protoka lopte, što su trebali provesti Paul Pogba u paru s Anderom Herrerom u srcu vezne linije i ofenzivni Juan Mata, Jesse Lingard i Marcus Rashford. Mjesto u napadu očekivano je zadržao Zlatan Ibrahimović. Zbog lakših ozljeda za utakmicu nisu konkurirali Henrik Mikhitaryan i Luke Shaw.

Prvih dvadesetak minuta susreta je proteklo u mirnijem tempu i intenzitetu nego je to Mourinho zamislio i Leicester se vrlo lagano nosio s individualnim pokušajima napadača Uniteda, ali jedan trenutak neopreznosti je bio dovoljan da se utakmica okrene naglavačke. U dvadeset i drugoj minuti, nakon kornera Daleya Blinda, Chris Smalling bježi svom čuvaru i šalje loptu u mrežu. Vrlo jeftino primljeni gol iz Leicesterove perspektive, Jose se nije bunio. Samo dvije minute kasnije, nakon kornera Leicestera, United odigrava fantastičnu kontru koja je podsjetila na najbolje i najokomitije dane Sir Alex Fergusona, u četiri poteza lopta dolazi do Rashforda koji promašuje zicer. U sljedećem napadu Rashford neuspješno pokušava škaricama ugroziti gol gostiju, a nepunu minutu kasnije Pogba briljantnom asistencijom izbacuje Ibrahimovića u mat poziciju, ali napadač Uniteda ne uspijeva spustiti volej ispod grede. United je u tim trenucima u potpunosti preuzeo kontrolu utakmice, Pogba je dirigirao igrom i bila je to ponajbolja sekvenca kluba iz Manchestera od početka mandata Jose Mourinha.

Na izlasku iz tridesete minute razigrani Pogba opet testira pažnju vratara Leicestera, Zieler bombu Francuza krajnjim naporom skreće u korner. Pitanje minute je bio sljedeći gol u mreži gostiju, a ta minuta je bila trideset i sedma. Nakon lijepe malonogometne akcije Mate, Pogbe i Lingarda, Mata efektno završava napad za novu erupciju oduševljenja na prepunom Kazalištu snova. Gosti još nisu došli do zraka, a već su vadili novu loptu iz mreže. Opet korner za United, opet lijepa i brza akcija domaćina na malom prostoru i Leicester je opet uhvaćen na krivoj nozi, Mata pronalazi Rashforda koji sa dva metra ima lagan zadatak. Pitanje koje se u tom trenutku nametalo je da li je United toliko fenomenalan ili je Leicester toliko očajan? Odgovor je vjerojatno oboje do određene granice. Da to nije kraj muka Leicestera pobrinuo se Paul Pogba, opet korner, opet gostujuća obrana ostaje pola koraka prespora i Unitedovo dijete u svom velikom povratku u klub zabija prvi pogodak ikad u crvenom dresu. Kada kiši, lije. Prvi pogodak od mnogih nadaju se oni koji su potpisali ček prije koji tjedan.

Na poluvremenu Ranieri vuče zanimljiv potez, iz igre izlaze dvije najveće zvijezde, Mahrez i Vardy, vjerojatno imajući na umu dvoboj Lige prvaka u utorak. U šezdesetoj minuti Leicester uspijeva ublažiti poraz, Gray fenomenalnim pogotkom donosi barem malo utjehe navijačima i nešto sitno optimizma za nadolazeće susrete. Leicester će morati puno bolje i koncentriranije, prije svega obrambeno, postavljanje u obrani, markiranje igrača i kašnjenje je bilo na trenutke amaterski. United je suvereno i kontrolirano priveo utakmicu kraju, četiri pogotka iz prvog djela su bili dovoljan zalog i nije bilo potrebe za srljanjem. Da se mora i može još bolje, mora i može se, ali ovo je pravi znak da još ima baruta u Mourinha i njegove družine.

Pregled ostatka kola

Arsenal i Chelsea su odigrali u subotnjim večernjim satima derbi kola koji je još uvjerljivije nego to prikazuje rezultat pripao Topnicima. Momčad s kojom se Arsene Wenger zadnjih godina teško nosio, zabilježio i nekoliko vrlo teških poraza, je ovog puta apsolvirana ubojito i bez milosti. Sve je već bilo riješeno u prvom poluvremenu, tri pogotka, još barem toliko vrhunskih akcija i minijatura Mesuta Ozila i novih sijedih za Antonia Contea. Dobrodošao Antonio! Wengeru još nije ponuđen novi ugovor, kako stvari trenutno stoje ovo mu je zadnja sezona i u kojoj će njegova momčad imati puno toga za reći ukoliko uspiju zadržati ovu razinu igre. Hoće li uspjeti? Vjerojatno ne.

Liverpool i Manchester City nastavljaju silovitim tempom, novo kolo, nove pobjede, novi bodovi. Bilo je to odrađivanje posla i dodatno zagrijavanje za nastavak prvenstva, Hull City i Swansea su se držali koliko su mogli i na kraju pokleknuli. Everton je zabilježio prvi prvenstveni poraz, Bournemouth je u potpunosti nadigrao i uštopao goste, a Stanislas novim, sada već karakterističnim, eurogolom osigurao važna tri boda. Stoke City je konačno prekinuo niz poraza, mogli su doći i do pobjede, ali u sudačkoj nadoknadi Rondon im krade dva boda iz džepa. Tottenham je na krilima Korejca Sona ubilježio novu pobjedu za nastavak pozitivnog niza i lakše fokusiranje na Ligu prvaka. Sunderlandu ni dva gola Defoa nisu bila dovoljna za bod, na komičan način su uspjeli primiti tri pogotka u zadnjih pola sata za novu porciju iščuđivanja njihovog managera uz aut liniju. Kada se ne zna, onda ne preostaje ništa drugo nego da se čudi na zli svijet. Vrijedi zabilježiti treću uzastopnu pobjedu Alana Pardewa. Rečenica koju nitko nije mislio da će napisati. Ako porazi Moyesa i Sunderlanda i imaju notu tragikomedije, kod West Hama nema ničeg smiješnog. Nastavak defanzivnog amaterizma i pionirskih grešaka, napadačke impotencije i neznanja, Slaven Bilić ima ogroman posao vađenja momčadi iz kriptodepresije u koju je upala.