U registaturi #21: Ciao Conte, Bom Dia Mourinho

Klopp srdačno poželio dobrodošlicu Conteu

Derbi kola ovog se tjedna igrao na Stamford Bridgeu. Novi termin u petak navečer dizajniran radi povećanja gledanosti, dodatne zarade i maltretiranja gostujućih navijača zbog nedovoljnih transportnih rješenja u povratku kući nakon utakmice bio je rezerviran za žustar dvoboj Chelsea i Liverpoola. Antonio Conte je dojmljivo ušao u svoju Otočku avanturu, dok je Jurgen Klopp već starosjedioc, uostalom, pamti se prošlogodišnja uvjerljiva pobjeda Crvenih upravo na ovom mjestu. U zadnju liniju Chelsea je upao razmetni sin David Luiz u svojoj drugoj turi u Londonu. S obzirom na to da je Conte Talijan, očito, te njegovu defenzivnu opsesiju, još očitije, vraćanje Luiza iz PSG-a je jedan od zanimljivijih poteza ovog prijelaznog roka. “Čovjek zvan kiks” predstavlja sve od čega Talijani bježe glavom bez obzira stoga će biti vrlo zanimljivo pratiti na koji način i u kojoj ulozi će Conte koristiti brazilskog “braniča”. Ostatak momčadi je ostao nepromijenjen, držanje formule koja je do sad bez poraza je bila očekivana opcija. Klopp je s druge strane vratio u sastav Dejana Lovrena koji je zbog lakše ozljede morao preskočiti prošlotjedni dvoboj, dok je Firmino zbog manjeg problema s mišićem za svaki slučaj ustupio svoje mjesto Coutinhu. James Milner ostaje i dalje rješenje za lijevi bok, očekivano. Nakon dugo vremena ova dva rivala su oslobođena europskih natjecanja, što je okarakterizirano kao olakotna okolnost u njihovom napadu na vrh lige. Karakteristično za Kloppove momčadi, Liverpool je ušao u utakmicu punog gasa. Vrlo dinamična i mobilna vezna linija na čelu s Jordan Hendersonom radila je puno problema domaćinu, čak ni N’Golo Kante nije uspio pozatvarati sve rupe, što govori puno o stanju terenu. Inicijativu na terenu Liverpool okrunjuje u sedamnaestoj minuti, nakon još jednog prekršaja Ivanovića i kratko odigranog slobodnog udarca Coutinho šalje loptu na drugu vratnicu gdje su neometana bila čak četvorica igrača u crvenom, a izbor pada na Lovrena koji lijepim poluvolejom šalje loptu u mrežu. Užasno defenzivno postavljanje i jasni znak koliko još posla čeka Contea. Pritisak Liverpoola se nakon pogotka nije smanjio, Daniel Sturridge u dvadeset i petoj minuti opasno prijeti, ali rezultat se ne mijenja, a onda u minutama kada Chelsea uspijeva zadržati loptu duže od tri dodavanja, Jordan Henderson. Kapetan crvenih, projicirajući kroz svoju desnu nogu Stevena Gerrarda, zabija fenomenalan gol u lijevi gornji kut Thibaut Courtoisa i pojačava muke domaćina. Dobrodošao u Premier ligu Antonio Conte! Do kraja poluvremena Chelsea je nastavio tapkati u bezidejnosti i mogu biti sretni sa samo dva gola zaostatka prije pauze. Bez obzira na bolji ulazak u drugo poluvrijeme, ruku na srce gore teško da se može, Chelsea je i dalje bio bezopasan po gol Mignoleta, sve do šezdeset i druge minute. Nemanja Matić probija vezni red gostiju, šalje loptu na krilo za Edena Hazarda i nastavlja trk u šesnaesterac što će se pokazati kao odlična odluka jer ga Hazard odmah pronalazi i srpski reprezentativac ima vremena za upošljavanje Diega Coste koji zabija novi pogodak i nastavlja odličnu formu. Samo dvije minute kasnije Costa ima novu odličnu priliku, ali ovog puta šalje loptu ravno u Mignoleta. Liverpool se nastavio povlačiti sve više u krilo svog vratara, a Chelsea nastavio gospodariti posjedom. U drugom poluvremenu su opet došle na vidjelo mane Kloppovog geggenpresinga, u trenucima kad ekipa dolazi do daha i postavlja se u defenzivni blok dolazi do otvaranja rupa što ovaj put Chelsea nije iskoristio, ali problem propusnosti u kombinaciji s klimavom obranom i dalje ostaje vidljiv. U punom gasu s loptom u nogama Liverpool je jedna od najatraktivnijih momčadi u Europi, dok će obrambeno morati skočiti na razinu više. Možda i dvije s obzirom na velike ambicije. Iako je Milner odigrao i više nego solidno svoju rolu na lijevom boku, dugoročno to nije rješenje i taj dio slagalice će vjerojatno biti prioritet za Kloppa u sljedećem prijelaznom roku. Pregled ostatka kola Jose Mourinho polako postaje svjestan s čime ima posla. Treći poraz zaredom, prva takva sekvenca od davne 2003. i nove brige za Portugalca. Teško je zapravo staviti u tekst što sve nije valjalo, ali je zato lako ono što je – ništa. Nastavak eksperimentiranja s formacijama s ciljem maksimiziranja Pogbinih talenata za sad nije urodilo plodom, a upitnici koji su bili prije početka sezone su i dalje prisutni, pa je došlo do toga da nakon samo pet utakmica Jose napravi ono što je kategorički otpisao prije dva mjeseca, Wayne Rooney u veznom redu. Rooney nikad nije bio veznjak, kapetan sve manje izgleda i kao vrhunski nogometaš, a sve više kao teret. Njegovo preseljenje na klupu je težak, ali očito je i potreban rez da se izbalansira i unaprijedi momčad. Povremeni bljeskovi nisu dovoljni za dizanje i održanje ekipe na vrhu. Drugo goruće pitanje je s kim upariti Pogbu u veznom redu, dosadašnji partner Fellaini u nekom alternativnom svemiru možda i je nepogrešivi terijer veznog reda, ovaj naš koji nas je zapao, to nije. Uz standardno smetanje svojim suigračima, zasmeta on i protivniku koji puta, ali njegov učinak je premalen da bi opravdao minute na terenu. Obrambeno ispadanje, pucanje linija i ukratko, tragično markiranje suparničkih napadača je poseban problem. Karakteristične brze tranzicije iz obrane u napad, nešto što je postalo sinonim za Mourinha, za sada ni u tragovima. Iako Mourinho i dalje naglašava da cilj koji mu je uprava zadala, TOP 4, nije dovoljno ambiciozan i treba stremiti naslovu prvaka, ponekad treba biti realan i pomiriti se s onime što ti je priroda dala. Tek je pet kola odigrano, nema govora o nikakvoj panici, ali City već bježi šest bodova. Da obrambeno može i gore odlučili su prezentirati još jednom West Ham i Stoke City. Serija nevjerojatnih gluposti, poklonjenih jedanaesteraca, kriminalno lošeg postavljanja i promatranja protivnika, izgubljenih lopti bez pritiska je dovela do prvih pravih problema za Bilića u njegovom mandatu u Londonu. Novopristigli Alvaro Arbeloa se u ovom trenutku očekuje kao ozebao sunce, što je još jedan indikator panike u obrambenom redu. Arbeloa se nikad ne bi trebao smatrati spasiteljem. Drugo poluvrijeme daje malu dozu optimizma, a sljedeći dvoboj protiv Southamptona će biti vrlo bitan u davanju slike kako ekipa diše i da li se mogu dignuti iz kolektivne letargije. Ako ništa drugo, barem se mogu tješiti da u ovom trenutku ne izgledaju najgore. Najgori je Stoke City. Analiza njihove igre će se preskočiti zbog straha za psihičko zdravlje. Ukratko, Mark Hughes ima problema. Protiv WBA će sljedeći vikend pokušati odglumiti Alana Pardewa, koji je nakon dugogodišnjeg katastrofalnog niza uspio nanizati dvije uzastopne pobjede. Cinici će reći da s obzirom na protivnika to i nije pothvat, Pardew će reći bodovi su ti koji se pišu. Sunderland je sljedeći za nastavak pozitivnog niza. Sunderland koji je izgubio opet, Moyes radi ono što Moyes radi najbolje – gubi. Leicester polako hvata svoj prošlogodišnji ritam, nakon uvjerljive predstave na otvaranju Lige prvaka, nastradao je i Burnley. Islam Slimani je zabio prva dva gola za svoj novi klub, Claudio Ranieri se nada prva dva u dugom nizu. Daniel Amartey se sve bolje snalazi u svojoj ulozi kopiranja Kantea što bi moglo biti presudno u nastavku sezone. Mojo is back! Mojo se nije vratio, jer nikad nije ni napustio Manchester City i Everton. Impresivne predstave Guardiolinih i Koemanovih pulena se nastavljaju, pune mreže protivnika su konstanta. Arsenal je dodao još jednu laganu pobjedu na svoj konto, Alex Iwobi, Alexis Sanchez i Theo Walcott su uneredili obranu Hulla i momci iz Londona su opet zagolicali nade svojih navijača. Da li je ovo ta godina? Vjerojatno ne.

Nikola Slonja

Prve nule na semaforu nakon 18 međusobnih susreta

Dvanaest pogodaka u prve dvije utakmice davalo je naznaku da nas i ove subote očekuje golijada u Hoffenheimu. No, dogodilo se upravo suprotno, od ulaska Hoffenheima u prvu ligu 2008. godine, nakon odigranih 18 međusobnih susreta prvi put su Hoffenheim i Wolfsburg odigrali utakmicu bez pogodaka. Od prošlog kola i formacije 3-4-3, domaći trener Julian Nagelsmann odlučio se za defanzivniju formaciju 4-3-3. Promjena taktike izazvana je zbog četiri primljena pogotka u prošlom kolu protiv Mainza, kada su na krilima Kramarića i njegove tri asistencije došli do izjednačenja u drugom poluvremenu. Tako su, uz standardnog Oliver Baumanna na vratima, u obrani zaigrali stoperi Ermin Bičakčić i Niklas Sule, a na bočnim pozicijama Pavel Kaderabek i Sebastian Rudy. Sredinu terena držali su kapetan Eugen Polanski uz Nadiema Amiria i Lukasa Ruppa. Napadački trojac činili su Andrej Kramarić, Mark Uth i Sandro Wagner. Wolfsburg je za ovaj susret ostao bez Daniela Didavia i Luiza Gustava, koji su zbog ozljeda otpali za ovaj susret. Na golu je počeo Koen Casteels, ispred njega Jeffrey Bruma i Philipp Wollscheid, a na bekovima Ricardo Rodriguez i Vierinha. Jakub Blaszcykowski, koji je kao kapetan predvodio goste i ubilježio svoj dvjestoti nastup u Bundesligi, susret je započeo na desnoj strani vezne linije. Uz njega su stajali Julian Draxler i Daniel Caligiuri, a iza njih Yannick Gerhardt i Maximilian Arnold. U napadu je ostao usamljen Mario Gomez, najnovije pojačanjeVukova. Počelo je obećavajuće, već u četvrtoj minuti nakon jedne odbijene lopte u dobroj prilici našao se Wagner, ali Casteels pravovremeno izlazi s vrata i brani. Nekoliko napada poslije Gomez sjajno prima dugu loptu i vara svog čuvara, ali Baumann brani, a Draxler promašuje cijeli gol nakon odbijene lopte. Dvije minute kasnije Gomez opet u akciji, krade jednu loptu i nesebično poslužuje Draxlera, čiji udarac Baumann brani uz pomoć prečke. Nakon prvih dvadeset minuta golman domaćih bio je najzaslužniji što su mreže mirovale. Do kraja poluvremena obje ekipe su pokušavale stvoriti prednost, ali u jednom od naleta gostiju ozlijedio se domaći stoper Sule te je u 37. minuti morao napustiti igru. Drugo poluvrijeme donijelo je sličnu igru, jednak posjed lopte te konkretnije prilike gostiju. Već u 58. minuti Baumann spašava domaćine, nakon jednog nabačaja Gomez puca glavom u sami kut te nakon sjajne obrane golmana i iz drugog pokušaja ne uspijeva postići pogodak. U 66. minuti igru napušta naš Kramarić, koji ovoga puta nije uspio ponoviti sjajnu partiju kao u prošloj utakmici. U nekoliko navrata je pokušao ugroziti gostujućeg golmana ali svi udarci završili su izvan okvira gola. 73. minuta dala je novu sjajnu priliku za Wolfsburg, no nakon kornera Bruma visoko skače i pogađa prečku. Ostatak susreta protekao je u obostranoj jurnjavi na gol, nizali su se udarci obje momčadi, ali bez uspjeha. Wagner je mogao šokirati goste u 83. minuti ali njegov udarac završio je u vanjskoj mreži. Napadački nogomet obaju ekipa predviđao je zgoditke, ali su golmani odlučili umrtviti ovaj susret i svojim dobrim intervencijama podijeliti bodove. Ovim rezultatom Wolfsburg pada na osmo mjesto tablice čime trener Dieter Hecking ne može biti zadovoljan, pogotovo jer im već u utorak u goste dolazi raspucana Borussia Dortmund. Hoffenheimu je ovo treći neriješeni rezultat u nizu, a pobjedi se mogu nadati na susretu 4. kola kada gostuju kod Darmstadta, koji je pretrpio težak poraz primivši 6 pogodaka od momčadi iz Dortmunda.

Hrvoje Radeljak

Jamesova lijevica prelomila utakmicu
Nakon gostovanja u Kataloniji, ali protiv Espanyola, Real Madrid ostaje i dalje na stopostotnom učinku od četiri pobjede u četiri utakmice sa impresivnom gol-razlikom 12:3 te rekordnom 16. ligaškom pobjedom u nizu. Espanyol je u zadnje vrijeme prava mušterija za Madriđane, prošle sezone im je Real zabio čak 12 pogodaka, pravilno raspodijeljeno u dvije utakmice. U ovu utakmicu Real je ušao oslabljen za svoja dva najbolja igrača, Cristiana Ronalda i Garetha Balea te vratara Navasa koji već dulje vrijeme nije na dispoziciji treneru Zidaneu. Radi toga, Benzema je ostao jedini u napadu od udarnog BBC trojca, pa su Asensio (prošle sezone na posudbi u Espanyolu) i L. Vasquez još jednom dobili priliku na lijevom odnosno desnom krilu. Kroos je također ostao na klupi, a priliku kao starter je dobio James Rodriguez na kojeg već dulje vrijeme ne gleda kao prvotimca što se odrazilo kroz Jamesovo nezadovoljstvo, odnosno Zidane preferira Casemira kao osigurača iza Modrića i Kroosa u najvećem broju utakmica. Zbivanja na utakmici otvorio je Ramos oštrim klizećim startom koji je rezultirao žutim kartonom (karakteristično za Ramosa) već u trećoj minuti utakmice, spriječivši Lea Baptistaoa da pobjegne sam u prazan prostor pred protivnički gol. Koju minutu kasnije, Asensio kasni na loptu L. Vasqueza, a Ramos nakon kornera umalo nastavlja svoje golgeterske raspoloženje. Najizgledniju priliku ipak u otvaranju ima Leo Baptistao, ostao je sam neometan pred vratarom nakon centaršuta ali i vrlo loše reakcije Pepea, ali Casilla brani udarac nogom i ostavlja rezultat “na nuli”. Espanyol je igrao prilično oštro kako bi otežali igru Realu, pa je tako Casemiro rano morao napustiti teren. Tamo ga je zamijenio Kroos čime formacija iz 4-3-3 prelazi u 4-2-3-1 sa Modrićem i Kroosom kao holderima, inače često i opravdano kritizirani u nedostatku igrača koji im “čuva leđa” što uostalom i jest razlog zašto mu je iza leđa postavljen fizički snažniji Casemiro. Međutim, Kroos se odlično snašao i bio ponajbolji pojedinac u momčadi zahvaljujući svojoj najboljoj kvaliteti – dodavanjima kojima je diktirao igru momčadi. Leo Baptistao nastavio je biti najveća prijetnja u momčadi Espanyola (uz Pereza na desnom krilu sa kojim je Marcelo imao problema), ali isto tako je i nastavio promašivati. Kad se već činilo da će momčad na poluvrijeme otići bez pogodaka, Espanyol se ne uspijeva osloboditi pritiska Reala što kao posljedicu ima gubitak lopte u svojoj polovici, Kroos kratko odigrava za Jamesa koji se sjajno na malom prostoru oslobađa dvojice protivnika i lijevom nogom pogađa sam kut vrata za 1:0. Do pogotka je bio gotovo nevidljiv na terenu, ali je isto tako poznato da njegova ljevica vrijedi “pola gola” bilo da je u pitanju udarac ili asistencija.
Očito je taj pogodak trebao Realu jer u drugom poluvremenu igraju znatno bolje i brže, te je samo bilo pitanje vremena kada će obrana Espanyola popustiti. Najveća prijetnja bio je L. Vasquez na desnom krilu (najčešće nakon dijagonalnog dodavanja Kroosa) koji je koristio čestu 1 na 1 situaciju sa protivničkim bekom. Baš je on upisao asistenciju, oštru loptu poslanu na peterac u mrežu je pospremio Benzema. U završnici utakmice treba istaknuti ulazak Caiceda, svojim fizikalijama stvarao je velike probleme obrani Reala, ali nedovoljno dobro za postizanje gola. Od ostalih utakmica vrijedi istaknuti pobjedu Barcelone protiv Leganesa, Barcelona je zabila pet pogodaka domaćinima, a bili su u prilici postići još barem toliko. Razlika u kvaliteti bila je očigledna i presudna bez obzira na voljni moment igrača Leganesa. Briljirao je naravno trojac Messi, Suarez i Neymar sa ukupno četiri pogotka i tri asistencije, a zanimljivo jest kako je Barcelona igrala sa tri igrača u posljednjoj liniji (Mascherano, Pique, Umtiti) vjerojatno radi izostanak Busquetsa, sa Albom i Rafinhom na bočnim pozicijama. Rafinha se često nudio kao rješenje više u veznom redu kako bi oslobodio Rakitića i Iniestu, dok bi poziciju uz desnu aut-liniju pokrivao Mascherano. Vjerojatno je riječ o samo privremenom rješenju i promjeni formacije, a najbolji odgovor će nam dati iduća utakmica protiv Atletico Madrida već u srijedu navečer.