U registaturi #20: Kako je Pep utišao Teatar snova

Pad Dortmunda u Leipzigu

Nakon prošlogodišnjeg osvajanja drugog mjesta u prvenstvu i povratka u elitni krug Lige prvaka, ekipu iz Dortmunda napustila je nekolicina ključnih igrača. Odlaske Ilkaya Gundogana, Matsa Hummelsa i Henrika Mkhitaryana zamijenili su povratnik Mario Goetze te buduće zvijezde Ousmane Dembele, Raphael Guerreiro i Emre Mor. Ta nova momčad je u prvom kolu Bundeslige, na krilima raspoloženog Pierre-Emericka Aubameyanga ostvarila tešku pobjedu protiv Mainza. Protiv debitantske ekipe RB Leipzig nisu ponovili uspjeh iz prvog kola. Debitant iz Leipziga za ovu sezonu potrošio je oko 50 milijuna eura, dovodivši redom igrače do 21 godine starosti. Takva politika kluba urodila je plodom, te su nakon gostujućeg remija protiv Hoffenheima, pred 40-tak tisuća domaćih navijača došli i do pobjede nad gostima iz Dortmunda.

Sastav Borussie bio je izmijenjen za razliku od prošlog kola, iskusni Lukasz Piszcek zamijenio je mladog Felixa Passlacka na desnom beku, Julian Weigl je upao u prvi sastav umjesto ozlijeđenog Shinjia Kagawe dok je povratnik Gotze zamijenio Dembelea. Najveći hendikep i dalje je izostanak kapetana Marca Reusa koji još uvijek se muči sa ozljedom prepone. Na golu je ostao Roman Burki, stoperski par činili su Marc Bartra i Socratis Papastathopoulus uz pomoć lijevog beka Marcela Schmelzera koji je i ovo kolo dobio prednost ispred novopridošlog Guerreiroa. Defenzivni zadaci u veznoj liniji pripali su Julianu Weiglu i Sebastianu Rodeu, dok je kreacija napada pripala trojcu Andre Schurrle, Mario Gotze i Gonzalo Castro. U napadu je ostao usamljen Aubameyang koji je prošle sezone zabio 25 golova za BVB.

Sastav RB Leipziga ostao je identičan sastavu iz prvog kola, uz jednu promjenu na desnom beku, Lukas Klostermann zamijenio je Benno Schmitza. Mrežu domaćina čuvao je Peter Gulacsi, ispred njega Willi Orban i Marvin Compper uz podršku Marcela Halstenberga na lijevom beku. Diego Demme i StefanIlsanker postavili su se kao osigurači vezne linije, dok je dvojac Dominik Kaiser i Marcel Sabitzer zaigrao iza leđa napadačima. Napadački tandem činili su Yussuf Poulsen i Timo Werner. Bivši napadač Stuttgarta doveden za čak deset milijuna eura.

Trener gostiju, Thomas Tuchel, očekivao je kroz posjed lopte i dominacijom na sredini terena doći do pobjede što se ovog puta pokazalo krivim receptom za pobjedu. Domaćini su koncentriranom i dobro postavljenom obranom izlazili na kraj sa svakim pokušajem gostiju da uposle ubojitog Aubameyanga. Prvu veliku priliku na utakmici imali su domaćini, u dvadesetoj minuti kada je jedna duga lopta sa krila pronašla put do Wernera koji puca slabo i ravno u ruke Burkea. Nakon manje od deset minuta igre, Schurrle jakim udarcem sa ruba šesnaesterca iskušava domaćeg golmana, ali ne pogađa okvir gola. Završetak prvog i prvih dvadeset minuta drugog poluvremena obilježili su niz grubih i neopreznih prekršaja koji su rezultirali sa četiri žuta kartona. Golmani miruju do sedamdeset i osme minute kada Werner bježi Bartri nakon jedne dobre duge lopte, ali Burke brani njegov sjajni udarac. Dvije minute poslije nakon kornera za domaćine, Halstenberg visoko skače i puca glavom, ali njegov pokušaj sa crte izbija Guerrero. Guerrero je zajedno sa Dembeleom ušao u igru umjesto neraspoloženih Gotzea i Castra, a kasnije i Adrian Ramos mijenja u napadu nevidljivog Aubameyanga. Kod domaćina igru su napustili Kaiser, Sabitzer i Poulsen, a umjesto njih ulaze nova mlada pojačanja Oliver Burke i Naby Keita, ukupno plaćeni trideset milijuna eura, te Emil Forsberg. Nastavak susreta donio je veliku priliku za goste, Piszcek prolazi čak tri igrača Leipziga te dodaje loptu Schurrleu koji nakon odličnog prvog dodira vara svog čuvara, ali puca loše iznad gola. Usprkos dominaciji i puno većem posjedu gostiju te povremenim kontrama domaćina, izgledalo je da će utakmica završiti neriješenim rezultatom. Ali tada su se zamjene trenera domaćina Ralpha Hasenhuttla pokazale uspješne, lijepa akcija domaćina u 89. minuti rezultirala je pogotkom. Forsberg pronalazi Oliver Burkea koji asistencijom kroz tri obrambena igrača šalje loptu natrčalom Keiti koji zakucava loptu pod samu prečku za veliko slavlje cijelog Leipziga. Ovaj poraz definitivno će uzdrmati redove Borussie koju čeka teško gostovanje u Poljskoj u prvom kolu Lige prvaka, dok RB Leipzig za tjedan dana ide na noge HSV-u.

Hrvoje Radeljak

Alaves šokirao Barcelonu, Las Palmas pao u zadnjim minutama

Kada je Mathieu jedini strijelac za Barcelonu na domaćem terenu protiv Alavesa, jasno je kako stvari nisu išle po planu za Blaugranu. Nakon što su prvenstvo otvorili uvjerljivom pobjedom protiv Betisa, te nešto teže izborenom na gostovanju u uvijek neugodnom Bilbau, prvi kiks dogodio se pred vlastitom publikom. Broj igrača koji nisu mogli nastupiti se smanjio, te su izostali tek ter Stegen i Andre Gomes, no to nije spriječilo Luis Enriquea da malo “promješa” momčad u jednoj, barem na papiru lakšoj utakmici i što mu se očito obilo o glavu. Prošlosezonski drugoligaš Alaves se očekivano odlučio za zatvoreniji pristup gdje će čekati svoje šanse, prioritet je ipak bila obrana što je i odavala defanzivna formacija 5-4-1 sa isturenim Deyversonom naprijed.

Kako Barcelona nije na svojoj očekivanoj razini bilo je jasno nakon tridesetak minuta igre, u kojima je najveća prijetnja po gol Alavesa bio pokušaj vlastitog veznjaka, te se vratar morao pošteno opružiti kako bi loptu preusmjerio u korner. No nakon slabijeg ulaska u utakmicu, Barcelona počinje igrati nešto bolje te udarac Aleixa Vidala (lukava asistencija Neymara) pod gredu teškom mukom vadi Pacheco. Vrlo skoro slijedi pogodak uglavnom usamljenog Deyversona koji baš i nije imao prečesta druženja sa loptom, ali jedan odličan centaršut sa desne strane posprema u mrežu. U klizećem startu (inače njegovom forteu) je zakasnio Mascherano, u nastavku će biti vidljivo da se na poziciji desnog stopera ne snalazi ni približno dobro kao na poziciji lijevog stopera. Budući da Messi nije započeo utakmicu, veliki broj lopti na sebe je preuzimao Neymar. Međutim, u završnici nije bio na razini. Krajem poluvremena Barcelona je promašila dvije izgledne šanse, prvo Neymar lošim udarcem glavom sa visine peterca, te Rakitić ljevicom koji metar dalje, pa se do poluvremena zadržalo 0-1 na semaforu. Interesantno jest kako su obje šanse posljedica centaršuta stopera Mathieua i Mascherana sa distance.

Prvo ime na otvaranju drugog poluvremena ponovno je Mathieu, koristi svoju visinu i udarcem glavom izjednačava rezultat na 1-1 nakon kornera, da bi već idući korner imao šansu dovesti Barcelonu u prednost, ali njegov udarac nogom ipak nije na razini udarca glavom i lopta odlazi kraj gola. U roku od tih pet minuta stigao jest i progurati jednu loptu u sredinu za Neymara koji je odlično koristi prostor između linija, ali još jednom ne uspjeva pogoditi okvir gola. U napadu su uz njega zaigrali pojačanje Paco Alcacer koji je stigao iz Valencije te bi trebao biti ispomoć udarnom MSN trojcu naprijed, te ovaj puta na desnoj strani Arda Turan. U nastavku L. Enrique ubacuje najbolje što ima na klupi – Messija, Iniestu i Suareza kako bi došao do pobjede, ali umjesto toga do gola za koji će se uspostaviti da je vrijedan pobjede dolazi Alaves. Ponovno je krivac Mascherano (ali i Vidal) koji traljavim reakcijama omogućavaju Ibaiju da izbije sam pred Cillessena i zabije za 1-2. Nakon toga, Messi uzima stvari u svoje ruke, prijeti sa svih strana, redovito na muke dovodi obranu Alavesa, ali se ispostavlja da niti to nije dovoljno.

Od ostalih utakmica vrijedi izdvojiti one između Seville i Las Palmasa, te Valencije i Betisa.

Najugodnije iznenađenje u uvodna dva kola bio je Las Palmas sa dvije pobjede, a od treće uzastopne doslovno su ih dijelile minute. Do 89. minute imali su prednost, a tada iz jedanaesterca zabija Sarabia, a Bigasa drugi žuti karton šalje u svlačionicu. U 94. minuti Sevilla uzima i taj jedan, svakako zasluženi bod Las Palmasu, ubacivanje iz kornera u zadnjim trenutcima u pobjedu pretvara Feranandez.

Svakako najčudnija i najinteresantnija za neutralnog promatrača utakmica jest ona između Valencije i Betisa. Betis je do 75. minute vodio sa dva pogotka prednosti te imao igrača više nakon isključenja Enza Pereza, nakon toga u roku od tri minute Rodrigo i Garay (obojica nekad veliki potencijali u redovima Real Madrida) izjednačuju na 2:2, da bi u zadnjim trenutcima utakmice Betis ipak pobjedio pogotkom R. Castra.

Igor Žuraj
Guardiola u pole positionu

Dugoočekivano četvrto kolo konačno je stiglo na red, a čast otvaranja pripala je gradskim rivalima iz Manchestera. Solidno otvaranje. Jedini susret koji se može opisati sličnim iščekivanjem i popratnim folklorom je derbi iz 2012. godine, kada se izravno odlučivalo o naslovu prvaka. Vincent Kompany je tada bio čovjek odluke, ali kapetan u subotu zbog ozljede nije bio dostupan. Iako su klubovi sa sjevera Engleske dominirali tržištem u ljetnom prijelaznom roku i rušili dosadašnje granice potrošnje, najveće zvijezde i ljudi na koje je bilo usmjereno posebno svjetlo pozornosti nisu se nalazili na travnjaku. Jose Mourinho i Pep Guardiola sa svojim bogatim, trofejnim životopisima i činjenicom da su najuspješniji treneri u posljednjih desetak godina već prije početka sezone nagovjestili su dodatnu zanimljivost već najinteresantnije lige na svijetu, dok je njihovo burno rivalstvo iz španjolskog perioda, koje je na trenutke prelazilo granice dobrog ukusa, samo dodatno uzavrelo strasti koje su obojica trenera pokušali ugasiti u iščekivanju utakmice. Mourinho i Guardiola su u pripremi utakmice snižavali tenzije izjavama da je njihovo rivalstvo bilo medijski prenaglašeno i da će rado popiti zajedničko piće nakon utakmice, neuspješno. Manchester City uz Kompanya nije mogao računati i na Sergia Aguera, dok je United bio kompletan. Povijest derbija u posljednjih nekoliko godina nas je naučila na nepredvidljivot konačnih ishoda, a dosadniju i ziheraškiju predstavu od prošlogodišnjeg dvoboja na Old Traffordu

nitko nije očekivao.

Domaćin je u odnosu na prethodno kolo napravio dvije izmjene,Anthony Martial i Juan Mata su smješteni na klupu, dok su njihova mjesta zauzeli Jesse Lingard, vrativši se u sastav nakon ozljede u Community Shieldu i Henrikh Mkhitaryan sa svojim debijem u prvom sastavu. Novopridošli Claudio Bravo zauzeo je svoje mjesto na golu Manchester Citya dok je Kelechi Iheanacho zamijenio suspendiranog Aguer u vrhu napada. Električnu atmosferu i grotlo na Kazalištu snovi gosti su uspjeli smiriti od samog početka utakmice. Kevin De Bruyne je svojim pozicioniranjem u međuprostoru između zadnje linije Uniteda te Paula Pogbe i Marouane Fellainija radio puno problema i sve izgledne situacije su u prvom djelu bile rezultat neuspješnog njegovog markiranja, dok je mozak ekipe standardno bio fantastični David Silva koji je davao ritam momčadi i pronalazio rupe u zonskoj obrani Uniteda.

Dominacija posjeda, ali i izglednih prilika iskorištava se u petnaestoj minuti na najnetipičniji način za momčadi Pepa Guardiole. Duga ispucana lopta Aleksandra Kolarova pronalazi Ihenacha koji ju glavom prosljeđuje prema šesnaestercu Uniteda, seriju zakašnjelih i granično tragičnih reakcija zaključuje Daley Blind pokraj kojeg bez puno muke do lopte dolazi De Bruyne i hladnokrvno šalje loptu u mrežu. U sljedećim minutama situacija se nije bitno mijenjala, igrači Cityja su lakoćom rastezali i lomili obrambene linije domaćina i drugi gol je visio u zraku, samo do trideset i šeste minute kada se i spustio. Nakon još jednog dugog perioda posjeda lopte gostiju, De Bruyne opet lakoćom pronalazi prostor u šesnaestercu, njegov udarac se odbija od stative, a sam ko duh Ihenacho ju samo mora nježno položiti u gol. Obranu Uniteda se moglo opisati samo jednim pridjevom, kriminalno. Nekoliko trenutaka kasnije sretno, odnosno nespretno sa suprotne strane, United smanjuje zaostatak. Centaršut Wayne Rooneya Bravo ne uspijeva uhvatiti, lopta se odbija do Zlatana Ibrahimovića koji lijepim volejom iskorištava grešku. Zabavno, ali prožeto greškama poluvrijeme zaključuje United, nakon još jedne loše reakcije Brava lopta dolazi do Ibrahimovića koji se ovaj put ne snalazi najbolje i njegov udarac stiže obraniti John Stones.

Jose Mourinho očekivano na poluvremenu obavlja dvije izmjene, Ander Herrera i Marcus Rashford ulaze umjesto indisponiranih Lingarda i Mkhitaryana, što je značilo i promjenu formacije. Herrera je postavljen kao osigurač iza Pogbe i Fellainija, dok su Rashford i Rooney sa krila trebali biti potpora Ibrahimoviću. Ovom promjenom United je došao do ravnoteže u sredini terena i drugo poluvrijeme je bilo puno izjednačenije. S Herrerom iza leđa Fellaini je mogao češće odlaziti na skok u napad što je automatski spustilo zadnju liniju Cityja, pa su domaćini uspjeli otupiti presing i zadržati loptu nešto duže u nogama. United je izašao iz svlačionice puno odlučnije i prvenstveno preko Rashforda prijete na početku drugog poluvremena. Guardiola vrlo brzo reagira na stanje na terenu i mijenja Ihenacha za defanzivnog Fernanda. Svoje ime u analizama utakmice je jednostavno morao isprovocirati i Mark Clattenburg, start Brava sa dvije noge na loptu, ali i Rooneya nijemo prati, iako bi ovaj start bio prekršaj da se odvio na bilo kojem drugu dijelu igrališta.

Završnih dvadesetak minuta dvoboja obilježila je međusobna jurnjava po terenu, pucanje linija i nekoliko kontranapada gostiju od kojih je najizgledniji bio u sedamdeset i petoj minuti kada sveprisutnog De Bruynea stativa opet sprečava u pokušaju završetka utakmice. Serija prilika i poluprilika na obje strane na kraju nevjerojatno završavaju neiskorištene i Manchester City, ponajviše zbog sjajnih prvih četrdeset minuta, zasluženo odnosi pobjedu.

Pregled ostatka kola

Burnley i Hull City su odigrali zanimljiv i dinamičan susret koji je zadnjim udarcem na utakmici na početne pozicije vratio Robert Snodgrass. Nastavak odlične forme za njega, ali i za Mike Phelana koji i dalje očekuje vijesti hoće li konačno kineski investitori otkupiti klub i još bitnije za njega, hoće li dobiti stalni ugovor. Bournemouth je još jednim odličnim pogotkom Calluma Wilsona uspio slomiti bedem West Bromwich Albiona, dok je Crystal Palace zasluženo došao do prve pobjede ove sezone na gostovanju kod pridošlica Middlesbrougha. Ova pobjeda će puno značiti Alanu Pardewu koji je polako počeo osjećati sve veći pritisak. Dogodi se to kada u posljednjih dvadeset i pet ligaških susreta ostvariš samo tri pobjede. Tottenham je nastavio silovito, laganih četiri pogodaka u mreži Stokea nagovještaj je još jedne uspješne sezone. Dodatni razlog za optimizam je i vijest da je rasprodan Wembley za prvi susret u Ligi prvaka. Momčad Mark Hughesa s druge strane čini sve što je u njihovoj moći da unište predivnu frazu o dokazivanju vrijednosti tek nakon pobjede u Stoke-on-Trentu.

Jednako uvjerljivo i Liverpool je dodatno spustio na zemlju Leicester, uz sada već standardnu barem jednu glupost po utakmici koja je ovaj put pripala Lucasu Leivi, sigurno i ubojito su preskočili aktualne prvake na debiju pred domaćom publikom i proširenim Anfieldom. Arsenal je iščupao pobjedu jedanaestercom u posljednjim trenucima, dok je za Chelsea Diego Costa najzaslužniji za izboreni bod. Antonio Conte je nakon dominacije u prvom poluvremenu u čudu gledao preokret Swansea, ali brazilski Španjolac ga je spasio prvog poraza. Dobrodošao u Premiership Antonio! West Ham nastavlja sa novim razočaranjima za svoje navijače, Watford je prvi koji odnosi pobjedu sa Olimpijskog stadiona. Osim vrhunske asistencije Dimitriy Payeta, malo pozitivnog se za sad može pronaći u igri Hammersa. Dok predstave obrambenog dijela ekipe zaslužuje posebne epitete. I za kraj, u ponedjeljak je u večernjim satima Everton na krilima Romelu Lukakua protutnjao Sunderlandom, koji i dalje igra u skladu s mogućnostima svojeg trenera – nedovoljno kvalitetno.