U registaturi #18 – Europa se budi

Barcelona i Real – nova sezona, priča ista

Prvo kolo španjolske La Lige donijelo nam je pregršt golova. Branitelj naslova Barcelona uvjerljivo je slavila na domaćem terenu protiv Betisa rezultatom 6:2. Gosti su držali neodlučan rezultat, te su relativno dobro parirali sve do 37. minute kada se pojavio Messi. On je nastavio tamo gdje je stao prošle sezone te je na sebi svojstven način doveo momčad u prednost. U nastavku je Barcelona ubacila u višu brzinu te su Messi i Suarez zajedničkim snagama potopili Betis. Suarez je sezonu otvorio hattrickom te je najavio lov na još jednu Zlatnu kopačku. Za razliku od prošle godine u momčadi Barcelone mogli smo vidjeti neka nova lica. Stoperski par je uz Piquea činio skupo plaćeni Umtiti kojeg je šira javnost upoznala na Europskom prvenstvu u dresu Francuske. Poziciju ozlijeđenog Inieste popunio je njegov neformalni nasljednik Denis Suarez koji se nametnuo igrama na posudbi u Sevilli i Villarealu, dok je Neymara koji je predvodio Brazil ka olimpijskom zlatu zamijenio Arda Turan.

Sergi Roberto je preuzeo mjesto Dani Alvesa koji je nakon osam godina provedenih u Barceloni preselio u “Staru damu“. On se već od prije pokazao kao sjajno rješenje na nekoliko pozicija u momčadi, a možda i najbolje na poziciji desnog beka – gdje poput svog prethodnika stvara višak te sjajno razumije kombinatoriku.

Ako je Denis Suarez novi Iniesta, onda je Asensio zasigurno novi Cristano Ronaldo. Gol protiv Seville u europskom superkupu bio je pravo remek-djelo, a protiv Real Sociedada je sjajno primio dugu loptu Varanea i sa lakoćom prebacio vratara za 0:2 na semaforu. Već u drugoj minuti Bale je doveo Madriđane u prednost još jednim pogotkom glavom. S obzirom da redovito šalje lopte u gol nakon skoka da se primjetiti kako je u 2016. godini u tom segmentu igre barem za klasu bolji nego prošlih sezona.

Realu (iz Madrida) je nedostajalo nekoliko prvotimaca: Navas, Modrić, Ronaldo i Benzema, pa u jednu ruku i Pepe koji dijeli minutažu sa Varaneom. No, bez obzira na izostanke kraljevski je klub uzeo tri laka boda na uvijek neugodnom gostovanju. Zidane se kao i lani drži 4-3-3 formacije u kojoj trojac u sredini daje balans momčadi, a time je najviše profitirao Casemiro. On se profilirao kao siguran starter i uz Asensia je bio najbolji igrač na terenu oduzevši nebrojeno lopti bez prekršaja. Kovačić je igrao sve bolje kako je utakmica prolazila, no i dalje ostaje dojam kako premalo sudjeluje u igri s obzirom na svoju poziciju. Povratnik Morata se nameće kao velika konkurencija Benzemi, a s obzirom koliko su slični napadači (po pitanju kretnji i suradnji sa suigračima) toliko su i različiti jer se Morata više oslanja na fizikalije, a Benzema na tehniku.

Iako je kraljevski klub bio izraziti favorit, ipak, teba priznati kako je Real Sociedad malo i razočarao budući da su nepogrešivo odabirali pogrešna rješenja u završnici kada bi i došli do nje.

Igor Žuraj

Izbjegnuta panika

Nakon poraza u prvom kolu Leicester City i Arsenal ušli su u ovaj dvoboj sa osnovnom zadaćom ne gubljenja utakmice. Iako je tek drugo kolo, nagomilana frustracija navijača i sve glasniji protesti prisilili su Arsene Wengera da obranu učvrsti Laurent Koscielnyom, iako je po njegovom priznanju još nedovoljno spreman, dok su Olivier Giroud i Mesut Ouml;zil početak susreta počeli na klupi, što je značilo da će Alexis Sanchez opet u vrh napada, a Santi Cazorla u pokušaj kopiranja njemačkog playmakera. Granit Xhaka je započeo prvi puta od početka s primarnom idejom davanja čvrstine u veznom redu Arsenala, karakteristike koja im je nasušno potrebna. Claudio Ranieri se nakon neočekivanog poraza u Hullu odlučio vratiti starom receptu, u momčad su se vratili Marc Albrighton, Shinji Okazaki i Robert Huth, a novopečeni otac Nampalys Mendy istiskuje Andy Kinga iz početnog sastava. Dobre vijesti za prvaka su i novi ugovori koje su u proteklom tjednu potpisali Riyad Mahrez i Danny Drinkwater.

Da je ovo dom prvaka Leicester pokazuje već u prvoj minuti opasnom akcijom i nagovješćuje još jedan zahtjevan dan za Arsenalovu obranu. Arsenalu je trebalo dvadeset i pet minuta da dođe na radnu temperaturu i ozbiljnije zaprijeti Kasperu Schmeichelu, prvo preko Alex Oxlade-Chamberleina, a potom se okušava i Santi Cazorla iz slobodnog udarca. Trebalo se pričekati sami kraj prvog poluvremena da vidimo natruhe prošlogodišnjeg Mahreza, nakon fenomenalne lopte u prostor koju je Petr Čech dva puta morao počistiti došlo je do prve sumnjive situacije koju je Mark Clattenburg dobro procijenio nesudivši jedanaesterac. Sterilan posjed Arsenala i oprezan domaćin obilježili su novo razočaravajuće poluvrijeme.

Novi susret s realnošću da će ova sezona biti bitno drugačija od prošle Ranieri ima na samom početku drugog poluvremena kada Mendy zbog ozljede mora napustiti teren. Leicester ni u nastavku nije uspio popraviti napadačke boljke iz prijašnja tri poluvremena, nekarakteristično loša dodavanja i nepovezanost redova su se nastavili pri gradnji napada, dok je obrana ipak izgledala bolje, barem u odnosu na prvo kolo. Oprezan susret svojim ulaskom na glavu preokreću Ouml;zil i Giroud s jedne i Okazaki i Ahmed Musa s druge strane. U sedamdesetoj minuti nakon neopreznosti Xhake, Albrigton gura Jamie Vardya u najveću šansu utakmice, ali Vardy šalje loptu preko grede. Preko Thea Walcotta Arsenal pokazuje znakove života, da bi nakon briljantnog dodavanja Ouml;zila Sanchez promašio najveću priliku za Arsenal. Dvije minute prije kraja regularnog dijela Musa lakoćom prolazi Hectora Bellerina koji ga ruši u šesnaestercu. Ukoliko je i postojala dvojba u prvom poluvremenu, sad je nije bilo, Clattenburg je oprostio jedanaesterac Arsenalu. Leicester tu nije stao, u drugoj minuti sudačke nadoknade Mahrez se poigrava s obranom Arsenala, ali Čech je opet nesavladiva prepreka. Glavni cilj je ostvaren, oba kluba su izbjegla poraz i vrlo neugodan start. Nakon utakmice oba managera daju gotovo identične izjave, potrebno je još vremena da se ekipe maksimalno spreme i hrđa očisti. Za sada jedini koji je ostao u prošlosezonskoj formi je klupski oružar Leicestera i njegove umjetničke instalacije na travnjaku King Power stadiona.

Super dosadna nedjelja

Povijestan dan za West Ham United mogao je imati i bolji uvod nego mu je to priuštio protekli tjedan. Počevši od primljenog gola u posljednjim minutama na gostovanju na Stamford Bridgeu, neodlučenog ishoda u Rumunjskoj u playoff susretu za Europa ligu do epidemije ozljeda koje su poharale svlačionicu Hammersa, problemi su se redali jedan za drugim za Slavena Bilića. Andy Carroll, Andreacute; Ayew, Dimitri Payet i Sofiane Feghouli dodani su na listu ozljeda, što je otvorilo mjesto prinovi Gouml;khan Touml;reu za prvi start. Društvo mu je činio Michail Antonio, koji je nakon traumatičnog iskustva na desnom boku šest dana prije, preseljen na krilo. Enner Valencia je imao zadatak probijanja leda i zabijanja prvog gola u Premier ligi na novom stadionu, originalno nazvanom – Londonski stadion. Bournemouth je nakon nadahnutog poraza protiv Manchester Uniteda ušao u utakmicu pun optimizma i bez većih izostanaka, što i nije teško u odnosu na prošlu sezonu. U momčad se vratio Callum Wilson, strijelac tri pogotka u prošlogodišnjem susretu ovih momčadi, nakon kojeg je zbog teške ozljede završio sezonu.

Susret je počeo uz očekivanu fantastičnu atmosferu domaćih navijača koji su se ugodno smjestili u svoj novi dom. I što se tiče prvog poluvremena, to bi bilo to. Reda radi zabilježit će se pokušaj Valencie u četrdesetoj minuti i prvi dodir golmana Bournemoutha s loptom. Bez puno dvojbi, prvih četrdeset i pet minuta bilo je jedno od najgorih predstava u bližoj prošlosti na travnjacima Premier lige. Stručnjaci i veći poznavatelji sporta su rekli da je ovo bio nogomet, ali pisac ovih redaka još nije do kraja siguran da se taj sport i igrao u prvom poluvremenu u istočnom Londonu.

Eddie Howe, trener gostiju i kandidat u užem izboru u prethodnom odabiru novog engleskog izbornika, održao je vatreniji govor u svlačionici sudeći po početku drugog poluvremena. Preko Jordana Ibea i Joshue Kinga gosti upisuju prve prilike, ali nedovoljne da se ozbiljnije ugrozi Adrian. Kako je utakmica odmicala West Ham je odlučio, ako već mora igrati, da barem pokuša izgledat ko momčad, ponajprije zahvaljujući Haring;vardu Nordtveitu koji je preuzeo sredinu terena na svoja leđa. Ključni trenutak utakmice događa se u 77. minuti kada Harry Arter dobija drugi žuti karton. Gosti po automatizmu još dublje spuštaju linije i odlučuju braniti bod, što se naravno nije moglo dobro završiti. Pet minuta prije kraja regularnog dijela, nakon nekoliko iznenađujuće točnih dodavanja, Touml;re uspijeva uputiti dobar centaršut na drugu vratnicu gdje loptu u mrežu glavom zakucava Antonio. U sudačkoj nadoknadi King ima veliku priliku sa vrha peterca izboriti bod, ali Adrian još jednom odlično reagira, a u samoj završnici Jonathan Calleri traljavo propušta potvrditi pobjedu. West Ham će upamtiti pobjedu, a svi ostali će pokušati čim prije zaboraviti sve vezano uz ovu utakmicu. Super Nedjelja je bila super, za one koji nisu gledali.

Pregled ostatka kola

Najveće pitanje u nogometnom svijetu, možeš li pobijediti hladne, kišne noći u Stokeu, je konačno postavljeno i Pepu Guardioli. Doduše, u pitanju je bilo oblačno popodne, ali lagano marširanje kroz Stoke se mora zabilježiti. Crveni dio Manchestera je dan prije proslavio novu pobjedu, treću zaredom, što se nije dogodilo na startu sezone pune sedamdeset i dvije godine. Jose Mourinho teško da je mogao bolje startati, isto vrijedi i za Zlatana Ibrahimovića koji je upisao nova dva pogotka i u međuvremenu smijenio Wayne Rooneya sa liste izvođača jedanaesteraca. Također, drugi debi u dresu Manchester Uniteda je imao i prilično “nepoznati”, ali perspektivni Paul Pogba. Liverpool je opet odlučio biti Liverpool, pa je prosuo sve dobro što je ostvario prošlotjednom pobjedom u Londonu. Burnley je iskoristio propusnu obranu, dva puta kaznio nepostojeće markiranje i pustio igrače Liverpoola da se dodaju po terenu do besvijesti uz poneki dalekometni udarac Coutinha. Chelsea je preokretom u zadnjem dijelu utakmice slomio Watford, Diego Costa opet odlučuje utakmicu, bez obzira što je i ovaj put morao završiti na hlađenju prije ostatka društva. Tottenham i Everton su nakon prošlotjedne podjele bodova upisali prve pobjede, tvrđi zalogaj od očekivanog su bili Crystal Palace i WBA, dok je David Moyes nastavio po dobrom, starom, uhodanom načinu gubljenja utakmica, Middlesborough je ovaj vikend bio sretnik kojem je raspored namijenio put u Sunderland.