Search
Close this search box.

Transparency Hrvatska: HNS nas neopravdano napada!

Transparency International Hrvatska prije nekoliko je dana objavio studiju o transparentnosti 209 nogometnih saveza, ukazujući na prilično nizak prag transparentnosti. Među ostalima istaknuo se i Hrvatski nogometni savez, kao onaj koji ne daje financijske izvještaje, kao ni detalje o vlastitom radu. Iz HNS-a su reagirali brzinom munje, objavivši priopćenje za javnost. Stoga smo odlučili kontaktirati predsjednicu Transparency International Hrvatska, mr.sc. Davorku Budimir, kako bismo dobili detaljnije informacije o samoj transparentnosti, njezinoj važnosti, uz detaljniji osvrt na problem oko HNS-a.

N+: Zašto je transparentnost važna i kako transparentnost utječe na borbu protiv korupcije?
Budimir:
Mnoga istraživanja su pokazala, kao i indeks percepcije korupcije kao najveće svjetsko istraživanje koje ocjenjuje razinu korupcije u svim državama, da one države koje imaju otvoreni pristup informacijama, koje imaju javno objavljene velike količine informacija, da su te države uspješnije u borbi protiv korupcije, što je glavni razlog važnosti transparentnosti u borbi protiv korupcije, ne samo općenito, već i u sportu.

Davorka Budimir / Screenshot: HRT

N+: Kakva je praksa što se tiče transparentnosti u Hrvatskoj? Razumiju li domaće institucije, u ovom slučaju HNS, što je transparentnost i zašto je važna?
Budimir:
Transparentnost je važna zbog toga što je građanima jedne države bitno da informacije koje možda nisu potrebne svakome, ipak budu dostupne. Što se tiče samog nogometnog saveza ili bilo koje sportske institucije (za primjer imamo FIFA-u i UEFA-u), oni su dio jednog velikog istraživanja i problema korupcije u sportu. Tu se radi više o prevenciji, jer kada imamo veliku količinu javnih i dostupnih podataka, manji su koruptivni rizici i mogućnosti nepoštenog rada s bilo koje strane.

Vidjeli smo da je HNS u svojem priopćenju napisao da su svi podaci javno dostupni, što je točno jer su tako dostupni podaci svake tvrtke ako se ide na registar neprofitnih organizacija, ali radi se o tome da u cilju informiranja takve informacije budu dostupne zainteresiranim građanima, npr. ako je INA ili Turistička zajednica grada Zagreba njihov sponzor, moralo bi biti vidljivo na što je HNS potrošio njihov novac. Naši izvještaji bili su rađeni na temelju četiri faktora: financijski izvještaji, godišnji planovi i izvještaji o radu, etički kodeksi i statuti. Ali ono na čemu treba raditi je da se sve to poveže u jedan transparentan i konzistentan sustav, tako da ne bi bilo proturječnosti između npr. statuta i etičkog kodeksa, što bi onda sportske saveze i klubove moglo dovesti u sukob interesa i netransparentno ponašanje.

N+: Je li transparentnost to da si zakonom primoran objaviti šturo financijsko izvješće na registru neprofitnih organizacija ili bi transparentnost trebala biti da to financijsko izvješće lako čitljivo i razumljivo objaviš na vlastitim stranicama?
Budimir:
Svaka institucija ili tijelo javne vlasti, koje se ne financira samo iz vlastitih sredstava, koja nije u privatnom vlasništvu, trebala bi imati lako čitljive i lako dostupne informacije. Ono što piše u registru neprofitnih organizacija to je za profesionalce, tamo se ne iščitava ono što podiže razinu transparentnosti, a to su podaci o tome na što se potrošila doslovce svaka kuna koja je primljena.

N+: Je li transparentnost objaviti više od 3000 dokumenata, ali tako da ih je nemoguće pretraživati i snaći se u njima, ili bi transparentnost trebala biti objava lako pretraživih i dostupnih dokumenata na koje ne treba potrošiti sate i dane da bi se došlo do neke informacije?
Budimir:
Transparentnost mora predstavljati nešto lako razumljivo običnom čovjeku, jer nitko od nas ne bi smio biti doktor znanosti ili financijski stručnjak da bi pronašao tražene podatke. Ali građane, sportsku javnost i ljude koji ulažu u sport, zanima da na vrlo jednostavan način dođu do informacija o prihodima i rashodima na vrlo jednostavan i transparentan način. I to je Transparency International predložio FIFA-i kao mogući model rješavanja, a to je da se napravi jedinstvena baza podataka za cijeli svijet. Tako biste mogli, kada dođete na web stranicu FIFA-e, i kliknete na HNS, dobiti te podatke, koji se nipošto ne bi smjeli skrivati.

U redu je da HNS donira sredstva, kao što su nama napisali da su donirali poplavom pogođenim područjima, ali to je bilo jednokratno, znači da možda postoji puno veća potreba ulaganja u sport, ulaganja u mlade ljude, u klubove na nižim razinama. Smisao novca koji oni dobiju je upravo ulaganje u razvoj nogometa, npr. ulaganje u djecu koja sa 6 ili 7 godina počnu trenirati nogomet, da ne moraju plaćati putovanja, članarine i slično, jer u ovom slučaju nogomet ne bi smio biti privilegija bogatih pojedinaca, nego onih koji su zaista zaljubljenici u nogomet. I ne samo to, nogomet je vrlo važan zato što utječe na pozitivne društvene vrijednosti, prvenstveno na poštenje koje treba graditi prema van, i to jako senzibilizira hrvatsku javnost. Ako se ta pitanja ne otvaraju, ona se nikada neće niti riješiti.

N+: Kako komentirate priopćenje HNS-a?
Budimir:
Smatram da nije u redu da se nas napadne kao da smo mi krivi, jer stvar je u tome da je zaista potrebno riješiti ovu situaciju, ne samo zbog nogometa, već zbog svih sportova. Svatko ima pravo reagirati, ovo je bilo veliko istraživanje koje se nije ad hoc provelo. Prošle godine je Transparency proveo veliko istraživanje o korupciji u sportu općenito, na kojem Hrvatska, nažalost, nije sudjelovala. I tamo su dobili preporuke na koji način provesti istraživanje, tako da mi to istraživanje nismo radili “iz rukava”, s namjerom da naštetimo HNS-u, već upravo da otvorimo to pitanje. Jer ako INA ili Zagrebačka pivovara sponzoriraju HNS, radi se o društveno odgovornim tvrtkama, koje zaista doprinose punjenju državnog proračuna RH, te njima kao takvim tvrtkama mora biti u interesu da znaju na što se taj novac troši. Nije dovoljno staviti imena sponzora na stranicu, to svi znaju, već se postavlja pitanje zbog čega netko sponzorira, koji su njegovi interesi osim da bude na nekom plakatu.

Ivan Mušlek

Pročitajte još:
>> HNS obmanjuje javnost: Porezni obveznici u tri godine dali preko 30 milijuna kuna HNS-u

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta Demokratizacija sportskih klubova i saveza te pravo na javno informiranje kao podloga za šire društveno djelovanje.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter