Tour de Ligue 1: Rutinske pobjede Monaca i PSG-a (VIDEO)

Odigrane su gotovo sve utakmice 21. kola francuske Ligue 1, osim one između Caena i Nancya koja je odgođena za veljaču radi smrznutog travnjaka. Posebno je zanimljiva bila nedjelja kada su odigrana tri susreta na kojima je postignuto više pogodaka nego na ostalih šest.

Nica u krizi

Nica
je u petak otvorila kolo uvijek neugodnim gostovanjem na Korzici kod Bastije i upisala treći remi u nizu. Strateg gostiju, Lucian Favre je imao velikih problema sa izostancima jer nije mogao računati na ozlijeđenog prvog vratara Cardinalea. Također, nedostajala su mu tri nositelja igre, veznjaci Belhanda i Eysseric (zbog ozljede) te Seri koji je na Afričkom kupu nacija. No, s druge strane dobra vijest je bio povratak Marija Balotellija nakon što je preskočio dvije utakmice radi suspenzije. Jednake probleme je imao i strateg domaćina, Francois Ciccolini kojem su nedostajali napadači Crivelli (ozljeda) i Coulibaly (Afrički kup nacija), veznjak Saint Maximin (suspenzija), te braniči Marange i Squillaci (oba radi ozljede), pa su debitirali u posljednjoj liniji Lindsay Rose koji je desetak dana ranije pristigao iz Lorienta, a u napadu je mjesto našao Prince Oniangue, pojačanje dovedeno iz Wolvesa. Upravo je Oniangue, koji je u klubu proveo svega četiri dana doveo Bastiju u vodstvo u 17. minuti. Većinu posla je odradio iskusni Gael Danic zahvaljujući i vrlo mlakim reakcijama obrambenih igrača Nice. Uspjeli su se gosti vratiti u 33. minuti pogotkom Souqueta glavom nakon kornera i nakon toga preuzeti inicijativu, no do željena sva tri boda na kraju nisu došli. Čak su od 64. minute igrali sa igračem više jer je Cahuzac zaradio drugi žuti karton, svega osam minuta nakon prvog i morao je napustiti igru, no niti to nisu uspjeli iskoristiti. Kriza se nastavlja, a Nica u nekoliko posljednjih susreta uopće ne nalikuje na onu momčad sa početka sezone i ostaje za vidjeti hoće li se pad u formi nastaviti ili će se uspjeti izvući, te nastaviti hvatati prvo mjesto.

PSG i Monaco rutinski

Kao što je bilo i za očekivati PSG i Monaco su dva kluba koja svojom kvalitetom iskaču iz okvira Ligue 1, te polako postaju jedini sa stalnom formom. Parižani su i ovo kolo išli na neugodno gostovanje, ovaj put kod Nantesa koji je doslovno oživio dolaskom Sergija Conceicaoa na klupu, no planove o novim bodovima im je pomrsio sjajni El Matador Cavani. Prvi pogodak je postigao nakon asistencije Lucasa kojoj je prethodilo nekoliko brzih i točnih kratkih dodavanja koja krase igru momčadi Unaija Emerya ove sezone. Na 2-0, što je bio i konačni rezultat povisio je isti igrač u 65. minuti izvrsno izvedenim slobodnim udarcem. Vratar Maxime Dupe loptu je mogao samo pogledom ispratiti i zapljeskati majstoru. Cavaniju je ovo bio 20. prvenstveni pogodak što je za jedan više od brojke koju je imao na kraju prošle sezone. Možda bi Nantes nešto više i uspio napraviti u ovoj utakmici, ali sigurno je na igrače utjecao i odgođeni susret koji su odigrali u srijedu protiv Caen gdje su pobijedili 1-0.

FC Nantes – Paris Saint-Germain (0-2) Ligue 1… by hatem-abdessamad

Trenutno prvoplasirana momčad, koja bi na toj poziciji mogla dugo ostati ukoliko nastavi sa igrama koje prikazuje, Monaco je došao do nove uvjerljive pobjede 4-0 protiv davljenika Lorienta. Već na kraju prvog dijela je sve bilo riješeno sa dva pogotka Gabriela Boschilie koji je na pravi način iskoristio pruženu priliku, te jednim Valerea Germaina. Puno toga je rekao i potez trenera gostiju, Bernarda Casonija koji je sve tri zamjene iskoristio već na poluvremenu, no one mu nisu pretjerano pomogle. Velike probleme su njegovi igrači stvorili sami sebi kod trećeg i posljednjeg, četvrtog pogotka Monaca koji je postigao još jednom Germain kada su nepotrebno gubili lopte u vrlo opasnoj zoni za vlastita vrata.

AS Monaco – FC Lorient (4-0) Ligue 1 France 22… by hatem-abdessamad

Derbi dva Olympiquea

Titulu derbija kola zasluženo je odnio susret između Lyona i Marseillea, dvije momčadi koje su do prošlog kola, kada su obje kiksale, bile u strelovitoj formi. Prvi pogodak smo vidjeli dvije minute prije kraja prvog dijela kada su domaćini došli u vodstvo preko Valbuene, inače bivšeg igrača Marseillea čiji je prelazak u redove rivala svojevremeno izazvao burne reakcije kod navijača. Sjajno je ovaj put mali čarobnjak pogodio sa lijeva suprotnu stranu vrata Pelea. Na 2-0 povisio je najbolji strijelac Lyona, Lacazette nakon što ga je u priliku gurnuo nesretnim i nespretnim uklizivanjem veznjak gostiju Sanson kojem je ovo bio debi za svoju novu momčad. Smanjio je Marseille preko Dorie koji se prilikom primanja lopte poslužio i rukom što je prošlo nezapaženo kod sudaca, no konačnih 3-1 postavlja svojim drugim pogotkom Lacazette, a i ovaj put je imao obilatu pomoć protivnikA, braniča Rolanda čiji je potez samo još više razbijesnio već vidno ljutog i nezadovoljnog trenera Rudija Garciju. Posljednjih deset minuta za domaćine je odigrao i Memphis Depay koji je samo dva dana ranije došao iz Manchester Uniteda, a trebao bi im uvelike pomoći u proljetnom dijelu sezone.

Lyon vs Marseille 3-1 Ligue 1 France 22/01/2017 by hatem-abdessamad

Majstor Gourcuff

Guingamp je kao i prošlo kolo kada je odmjerio snage sa Lorientom i ovaj put igrao lokalni derbi, a u goste im je došao Rennes. Obje momčadi su u ovu utakmice ušle nakon nekoliko loših predstava, što se posebno odnosi za Rennes koji je konstantno tijekom sezone loš u gostima, no sada su upisali i dva domaća poraza gdje su bili donedavno nesavladivi. Domaćini su poveli u 39. minuti preko Dialla koji je glavom postigao svoj treći prvenstveni pogodak. Kraj prvog dijela im je donio još zadovoljstva jer su ostali sa igračem više nakon što je Sanjin Prcić nepotrebnim prekršajem na sredini terena zaradio drugi žuti karton. Očito je Christian Gourcuff očitao bukvicu svojim igračima na odmoru, a tko će najbolje reagirat na to nego njegov sin Yoann. Tek što se krenulo s centra na semaforu je pisalo 1-1. Povukao je jednu loptu Gourcuff junior i onda u maniri pravih majstora jednim potezom bacio na leđa protivnika, te fantastičnim udarcem pogodio. Puno je toga prošao, a nikada nije dosegao one vrhove koji su mu se predviđali kada je započinjao svoj nogometni put u istom dresu koji i sada nosi. Pokazao je da se i danas igra nogometa, pa neka se nekada onako dječački zanese, ali samo jedan potez umjetnika kada dobije inspiraciju može pružiti zadovoljstvo svima koji vole ovo naganjanje lopte.

Vizionar kola – Stephane Moulin

Nesvakidašnji potez je napravio trener Angersa na gostovanju kod St.Etiennea. Naime, on na raspolaganju nije imao čak šestoricu od sedam igrača koji su postigli golove ove sezone, jedini je spreman bio branič Traore, pa je u vrh napada postavio Matea Pavlovića, inače stopera. Do pravog šoka je došlo u 17. minuti kada je Pavlović glavom zatresao mrežu i doveo svoju momčad u vodstvo. Ipak se momčad Christophea Galtiera vratila u drugom dijelu i potpuno preokrenula, no uz dva vrlo sretno postignuta pogotka. Prvi je bio autogol Bambe, a drugi se odbio od ruke njihova kapetana Perrina u mrežu gostiju. Mogao je Angers i poravnati preko Pavlovića koji je svojom visinom od 196 cm dominirao u igri glavom, no više puta je bio neprecizan.

Bordeaux na brzinu

Bordeax je sa minimalnih 1-0 porazio Toulouse, a jedini pogodak, svoj prvi ove sezone je nakon svega 14 sekundi postigao Valentin Vada. Žirondinci su imali priliku i povećati prednost, no u 75. minuti je udarac Malcolma sa 11 metara zaustavio mladi Alban Lafont. Ovo im je bila prva prvenstvena pobjeda nakon dva mjeseca.

Dijon i Lille u ništa

Jedina utakmica 21. kola Ligue 1 na kojoj nismo vidjeli niti jedan pogodak je bila ona između Dijona i Lillea. Prigoda nije nedostajalo, ali mreže su ostale nedirnute. Lille je sada četiri utakmice u nizu bez pobjede.

Diabate kralj Metza

Napokon je Metz nakon dva mjeseca došao do nove prvenstvene pobjede, a heroj je bio Cheick Diabate. Nekada velika nada Bordeauxa je početkom siječnja došla na posudbu iz Osmanlispora i odmah u prvoj utakmici sa dva pogotka srušila Montpellier u kojem situacija postaje iz kola u kolo sve kritičnija, a na nju se nadovezao i odlazak ponajboljeg igrača Morgana Sansona u Marseille.

Izvor: SofaScore