Totti – najveći rimski car

Tamo negdje početkom travnja 2011. godine Udinese je dočekao Romu. Pobjeda je bila imperativ za obje ekipe zbog europskih natjecanja. Francesco Totti, tada s 35 na leđima, od medija i stručnjaka etiketiran kao nespreman za 90 minuta, nakon (opravdano) poništenog gola Udineseu u nadoknadi vuče kontru i zabija za 2:1. Erupcija.

Danas, u 2016. situacija je drugačija. Roma, iako ima bogate američke vlasnike koji su klub preuzeli od obitelji Sensi, i dalje je ona ista, uz manje bljeskove, luzerska Roma. Nekad su luzeri bili prvenstveno zbog financijske nemoći, a danas zbog nedostatka vizije i stručnosti. Amerikanci su za napad Rome doveli redom Krkića, Borriella, Borinija, Destra, Ljajića, Iturbea, Doumbiju, Ibarba i Džeku. Cijena? Prava sitnica, oko 130 milijuna eura. Učinak? 68 golova. Totti u tom periodu ima samo 38 golova.

Luciano Spalletti, trener s kojim je Totti oduvijek isticao izniman odnos, tretira ga kao juniora. Ulazi u 86. protiv Real Madrida, jer ne može više. Na Bernabeu malo ranije, jer je prolaz odavno izgubljen, a čak najrazmaženija publika svijeta mu pruža standing ovation. Nakon dosta medijske prašine uklanjaju ga iz momčadi. Totti javno daje podršku momčadi,znaju da bi na njegov palac dole Rim izgorio, no on je veći od Jamesa Pallotte, predsjednika koji baš i ne boravi često u Rimu, veći je i od Luciana Spallettija, trenera koji mu može dignuti spomenik, veći je i od kritičara koje ušutkava iz godine u godinu. U demoliranju Lazija ne dobiva ni minutu. Protiv Bologne nakon pet minuta asistira za jedini gol Rome na utakmici, kolo nakon toga ulazi u sedamdeset i osmoj minuti u Bergamu, gdje je Roma prosula vodstvo od 2:0 i u tom trenutku gubila 3:2, no Totti zabija. Veliki Carlo Zampa plače u prijenosu, Rim gori, mediji nagađaju što se događa, a Spalletti i Totti večeraju zajedno i izgleda da je sve riješeno.

Osamdeseta minuta je u Rimu, Roma igra loše, a Martinez pogađa za 1:2. Čak i kamerman zna da treba snimiti Tottija koji s nevjericom gleda, naravno s markerom na sebi. Zagrijava se od 38. minute, večera i nije pomogla.
Ulazi u osamdeset i petoj, pet sekundi kasnije zabija gol,tri minute kasnije još jedan iz jedanaesterca. Rim ovakav plamen ne pamti od Nerona.

Spustio se u svlačionicu bez izjave,a zagrlio Spallettija zbog mira u klubu.
Oprosti im Francesco, ne znaju što čine…