Sudačka nadoknada Rijeka – Hajduk (1:0): Batinić odlično odsudio Jadranski derbi

NULL

Rijeka: Vargić 25, Ristovski 6, Zuta 8, Balaj 9, Matei 10, Bezjak 11, Mitrović 15, Močinić 16, Gavranović 17, Samardžić 19, Maleš 26
Zamjene: Prskalo 32, Ikić 4, Tomasov 7, Bradarić 18, Roshi 23, Bertoša 24, Brezovec 30
Trener: Matjaž Kek

NULL

Hajduk: Kalinić 91,Velazquez 2, Milić 3, Bilij 4, Jefferson 6, Mastelić 16, Juranović 17, Maloku 19, Nižić 23, Bašić 26, Roguljić 44
Zamjene: Grbić 13, Šimić 5, Mujan 14,Kalik 20, Prskalo 21, Pejić 24, Vojković 88
Trener: Damir Burić

Damir Batinić dobio je zadatak suditi derbi s okusom soli. Analizirat ćemo kako se snašao u utakmici gdje su oba rivala tražili iskupljenje za poraze u prošlom kolu.Rijeka je u utakmicu krenula žestoko, a Hajduk je pokušao parirati na isti način, što mu baš i nije uspijevalo. Utakmicu su otvorili oštrim startovima Maloku i Maleš. Batinić se zadovoljio usmenim opomenama za sam početak.

Nakon toga pustio je nekoliko čvršćih duela tako da igrači znaju kakav kriterij mogu očekivati tijekom utakmice. Moram naglasiti da domaći suci rijetko puštaju čvrstu igru iz straha da im se utakmica ne “izrodi”. Rađe koriste Beusanov poučak iz 90-ih pa sviraju 50-60 prekršaja, isjeckaju utakmicu i nadaju se da se ništa neće dogoditi. To što će gledatelji bit uskraćeni za dobar nogomet nije njihova briga. S obzirom da se radi o derbiju, hrabra odluka koju pozdravljam.

Prvu opomenu nismo dugo čekali. Matei je opravdano “požutio” u 10. minuti zbog povlačenja Velazqueza u obećavajućoj prigodi.

Batinić
i dalje drži isti kriterij što vidimo u duelima sredinom prvog dijela.

Naredne dvije opomene zaslužili su gosti: Mastelić zbog potezanja u 27. minuti i Jefferson zbog prekršaja u obećavajućoj prigodi u 40. minuti. Zanimljivo je da je u zapisniku ova opomena pripisana Biliju!? Greška sudaca i delegata, ali definitivno i hajdukovih predstavnika Mikulandre i Gabrića čiji su potpisi na zapisniku omogućili Biliju odmor iduće kolo protiv Osijeka jer mu je ovo treća opomena.

Na samom kraju sudačke nadoknade Maleš je kažnjen opomenom zbog opetovanih prekršaja. Naviknut na alibi suđenje u HNL-u, ostao sam ugodno iznenađen kad je Batinić opomenuo Maleša na isteku poluvremena s obzirom da je uobičajena praksa svirati kraj poluvremena i pokušati zaboraviti što se dogodilo do početka nastavka. Ovako se Batinić dovodi u situaciju da će možda morati posegnuti za isključenjem s obzirom da je Maleš igrač koji ne preza od oštrih startova. Upravo suprotno od onog što je Pejin radio prošli tjedan u susretu Lokomotive i Hajduka kad je Jerko Leko u pitanju.

Statistika prvog dijela:

NULL

Drugi dio Rijeka je otvorila pogotkom.

49.min 1:0 Samardžić

Kao što sam i očekivao, Maleš nije izdržao bez druge opomene. Iako je igrao rukom na sredini igrališta, Batinić je bio neumoljiv i pokazao mu i drugu opomenu u 66. minuti.

Trenutak kojim me Batinić oduševio zbio se na isteku 76. minute kad je pustio prednost za Hajduk nakon preoštrog starta Močinića na Juranoviću da bi u nastavku akcije Brezovec srušio Roguljića. Oba igrača Hajduka ostala su ležati na travi, a Batinić je opomenuo oba igrača Rijeke. Prava rijetkost za HNL.

Dobra suradnja s Patakijem iz Đakova vidjela se kod starta Kalinića u 78. minuti kad su procijenili kako nema kaznenog udarca za Rijeku. Batinić je bio daleko od mjesta događaja, ali je Pataki očito preuzeo odgovornost. Nekoliko minuta kasnije dobro je procijenio i da je Velazquez bio brži od Tomasova i izbio loptu van igrališta.

Do kraja utakmice izdvojio bih samo detalj kad je Bezjak zadržavao igru na isteku utakmice i prošao bez opomene.

Nažalost Arenasport nije nam osigurala statistiku na kraju susreta.

Moram priznati da sam ostao ugodno iznenađen kvalitetom izvedbe Damira Batinića. Ovo je treća sezona da za Nogometplusradim analize i prva analizirana utakmica gdje je sudac zaslužio sve pohvale za svoju izvedbu. Hrabro je pustio “mušku” igru u derbiju i nije kalkulirao ni u jednom trenutku. Svoje odluke donosio je s dosta osjećaja za igru te se nije opterećivao rezultatom što je najčešća greška koju domaći suci rade. Opominjao je igrače pravovremeno što mu je omogućilo da cijelo vrijeme ima kontrolu nad utakmicom. Nije dozvolio da ga poneka tehnička greška izbaci iz ravnoteže. Treba naglasiti i da mu je u drugom dijelu jaka kiša donekle otežavala posao.

Pomoćnici nisu imali previše posla, ali su ga obavili bez greške. Koncentracija im je bila na visini što se vidjelo u već opisanoj situaciji s Patakijem, a i Grgić je mahao krivo izvedeno ubacivanje Jeffersonu.

Nadam se da ova utakmica neće ostati iznimka nego putokaz kakvo suđenje želimo u HNL-u.