2. pomoćni: Dalibor Conjar (Osijek)
4. sudac: Dario Bel (Osijek)
Delegat: Branko Bebić (Metković)
Kontrolor: Damir Pervan (Bjelovar)

Hajduk i Lokomotiva odigrali su zanimljivu utakmicu na praznom Poljudu. Iako je utakmica rezultatski bila napeta, igrači su svojim korektnim ponašanjem pomogli sucima da je što bolje odrade.

Krenimo redom:
14:35 Jozinoviću (Hajduk) se lopta, koju je sam napucao, odbija u ruku u kaznenom prostoru Hajduka. Vučkov je ispravno odlučio kako nema kaznenog udarca.

17:49 Conjar maše zaleđe Gotala (Hajduk). Ispravno. Vučkov kasni s reakcijom, pa u nastavku akcije dolazi do sudara Sluge(Lokomotiva)i Gotala (Hajduk). Iz ovakvih bezazlenih situacija sudac sam sebi može stvoriti velike probleme i može izgubiti utakmicu iz kontrole. Conjar je na vrijeme mahao zaleđe, ali Vučkov nije na vrijeme reagirao, iako je bio dobro postavljen jer je imao u vidnom polju i loptu i pomoćnog suca. Potencijalni problemi koje je mogla izazvati zakašnjela reakcija Vučkova su:
mdash;ozbiljnija ozljeda igrača nakon sudara napadača s vratarom
mdash;preoštar start vratara koji bi se trebao kazniti kartonom
mdash;dodatne tenzije na terenu među igračima
mdash;dodatne tenzije na tribinama u slučaju da se igra pred publikom
mdash;stvara nepovjerenje igrača u svoje prosudbe što uzrokuje više prigovora itd.

19:49 Preoštar prekršaj Begonje (Lokomotiva)na Kouassiju (Hajduk), Vučkov opravdano kažnjava žutim kartonom. Za razliku od ranije opisane situacije, ovaj put je reakcija Vučkova pravovremena, s oštrim zviždukom i kratkim sprintom prema mjestu prekršaja. Sudac na ovaj način svojom reakcijom i govorom tijela daje igračima do znanja da ima situaciju pod kontrolom, sprječava eventualne prigovore i potencijalno uzimanje pravde u svoje ruke od strane igrača.

29. min. Marić 0:1

32:58 Prekršaj Leke (Lokomotiva) na Vlašiću (Hajduk). “Neoprezan” udarac nogom u leđa kako Leko (Lokomotiva)to inače radi. Vučkov smatra da nema potrebe za opomenom. Ovo su situacije gdje iskusan sudac mora pokazati žuti karton. Radi se o potpuno bespotrebnom udarcu na sredini terena.

34:50 Conjar maše zaleđe Kouassija (Hajduk). Opet se javlja problem vezan uz promjene oko pravila zaleđa koje su uvedene prije SP u Brazilu. Ukoliko obrambeni igrač namjerno igra loptom prije napadača koji se nalazi u položaju zaleđa, smatra se da napadač više nije u zaleđu.

36:59 Sudac Vučkov pušta prednost nakon prekršaja Mezge (Hajduk) na Šovšiću (Lokomotiva) što je dobra odluka. Ono što nije dobro je što Mezgu (Hajduk) nije kaznio opomenom u prvom idućem prekidu.

39:56 Za razliku od situacije iz 15. minute, sad se lopta odbija u ruku Bručića (Lokomotiva) u kaznenom prostoru Lokomotive. Vučkov ispravno odlučuje da nema kaznenog udarca. Zanimljivo je da baš Jozinović (Hajduk) traži kazneni udarac.

46:07 Mrčelu (Lokomotiva) pogađa lopta u ruku u kaznenom prostoru Lokomotive nakon udarca Gotala(Hajduk). Kako je ruka bila uz tijelo nema kaznenog udarca za Hajduk. Ovo je već treća “ruka” u kaznenom prostoru na utakmici. Sudac Vučkov je sva 3 puta dobro prosudio situaciju.

51:36 Vučkov svira prekršaj Rukavine (Lokomotiva) na Kouassiju (Hajduk). Iako se čuje komunikacija gdje Vučkov kaže da ne vidi lakat, pa se postavlja pitanje što je onda svirao? Još jedna greška pri donošenju disciplinskih odluka jer je Rukavina (Lokomotiva) trebao dobiti žuti karton.

Sporno zalee Foto: screenshot

53:30 Conjar maše zaleđe Marića (Lokomotiva) u situaciji kad postiže pogodak. Prva greška Conjara. I to krupna jer je Lokomotiva oštećena za pogodak. Olakotna okolnost Conjaru može biti što je situacija zaista na granici. Nekoliko puta sam zaustavio snimku i zaista se radi o teškoj situaciji za procjenu. Otegotna okolnost je što je sucima dan naputak da puste prednost napadaču ukoliko nisu sigurni u svoju odluku.

65:00 Vučkov svira prekršaj Muse (Lokomotiva) na Maglici (Hajduk) iako je Maglica (Hajduk) prije povlačio Musu (Lokomotiva) za dres. Ova greška ide na dušu pomoćniku Petroviću jer je morao vidjeti povlačenje Maglice (Hajduk), a Vučkov je bio pokriven i nije to mogao vidjeti. Kad je već svirao povlačenje Muse (Lokomotiva), Vučkov je morao ovaj prekršaj kazniti i žutim kartonom.

65:53 Vučkov ne svira prekršaj na Bradariću (Hajduk)na sredini terena iako je blizu mjesta događaja i ima dobar pregled situacije. U nastavku akcije Lokomotiva postiže pogodak.

67. min. 0:2 Pavičić

85. min. 1:2 Maloku

85:20 Vučkov svira prekršaj Maglice (Hajduk) u akciji iz koje je Maglica (Hajduk) postigao pogodak. Maglica (Hajduk) je rukama odgurnuo obrambenog igrača Lokomotive. Dobra prosudba Vučkova.

86:14 Prekršaj Vršajevića (Hajduk)na Šovšiću (Lokomotiva). S obzirom da je Vršajević (Hajduk)dugo vukao Šovšića (Lokomotiva)ovo je trebalo kazniti žutim kartonom.

89. min. 2:2 Milevskyi

ZAKLJUČAK:

Vučkov
je svih 90 minuta kontrolirao situaciju iako je u pet situacija odlučio ne kazniti igrače žutim kartonom. Treba pohvaliti i tri odlične procjene igranja rukom u kaznenom prostoru. Nije imao sreće kad je krivo procijenio start nad Bradarićem (Hajduk)prije drugog pogotka Lokomotive. Da nije postignut pogodak iz te akcije, tu situaciju nitko nikad ne bi ni spomenuo. Ovako mu ostaje kriva prosudba nakon čega je postignut pogodak. Bez obzira na ranije spomenutu kontrolu utakmice trebao je pokazati još koji žuti karton. Bitno je ujednačiti kriterije na svim utakmicama HNLmdash;a kako bi sve ekipe imale jednak tretman. Pogreške kod prosudbi prekršaja se još i mogu oprostiti, jer sudac odluku donosi u trenutku. S druge strane se ne smije griješiti kod primjene disciplinskih mjera, jer sudac ima vremena razmisliti.

Petrović je imao dobre procjene zaleđa, a jedina greška je bila kad nije vidio povlačenje Maglice u napadu.

Conjar je imao niz situacija u prvom poluvremenu gdje je ispravno dosudio niz zaleđa igrača Hajduka. Osim toga ispravno je uočio i mahao i dva prekršaja. Greška kod zaleđa Kouassija iz 35. minute ide na dušu starim navikama. S obzirom da je imao dosta teških odluka, tu bih grešku zanemario. Jedinu sjenu, na inače odlično suđenje, baca pogreška iz 54. minute. Napravio je grešku kod zaleđa Kouassija u 35. minuti, ali ostaje greška iz 54. minute kad je oštetio Lokomotivu za pogodak. Nažalost ta velika greška uništila je inače vrlo dobro suđenje pomoćnog suca tijekom cijele utakmice.

Ukupno suđenje bilo je na razini HNLmdash;a što znači da su suci svojim odlukama utjecali na kretanje rezultata i na sam rezultat. Olakotna okolnost je što nisam primijetio namjeru već je u pitanju isključivo kvaliteta izvedbe.