Sudačka nadoknada: Hajduk – Rijeka, Strahonja ispod razine derbija

Kormilar je, uz kapetana, definitivno najvažnija osoba na brodu, a njegovo znanje i iskustvo drži brod na pravom kursu. Nakon analiziranog derbija sasvim je jasno da je sudac Marijo Strahonja nekim svojim odlukama usmjerio utakmicu čvrsto držeći kormilo i kurs kojim je riječki brod isplovio iz splitske luke punog plijena.

Derbi prvenstva zaslužuje i najviše rangirane suce, od kojih su čak četvorica bila sa FIFA znakom. Strahonji su uz liniju asistirali Krmar i Vrabec, iza poprečne linije Jović i Križarić te kao četvrti sudac Ambrinac.

S obzirom na derbi, odnosno činjenicu kako je nakon dugog vremena prvenstvo zanimljivo, Strahonju je očekivala teška utakmica, u kojoj je Hajduk tražio pobjedu pred svojim navijačima i osjetniji bijeg na tablici pred najbližim pratiteljima, a Rijeka se po istrčalom sastavu odlučila na svoj stil igre, čvrsti defanzivni blok sa brzim kontrama.

Prije početka utakmice mali tehnički detalj koji se ne bi smio događati na utakmicama ove razine: naime, vratar gostiju Vargić nosio je crni dres, identičan onom koji su imali suci utakmice.

Strahonja je lijepo otvorio utakmicu pustivši prednost u 3. minuti nakon prekršaja na Sušiću.Hajduk je otpočetka krenuo po gol, no riječka defanziva pokrivala je svaki dio terena i takve pokušaje vrlo uspješno odbijala.

No, da je Strahonja bio prisebniji i odlučniji u 10. minuti kad je Močinić bodycheckom, odnosno guranjem ramenom u leđa, što nije dozvoljeno, za razliku od remplanja (rame o rame), srušio Milića u kaznenom prostoru, vrlo vjerojatno bi i sam tijek utakmice bio drukčiji.

S izglednim vodstvom Hajduka iz kaznenog udarca u takoj ranoj fazi utakmice, taktičke postavke gostujuće igre morale bi se mjenjati i Rijeka ne bi mogla igrati ”svoju” igru.Relativizirati kako kasnije nije suđen i kazneni udarac za Rijeku pa bi tako bilo 1:1 u ”greškama” može samo netko tko se nikad nije bavio sportom, ili namjerno želi opravdati grešku.

Ono što će uslijediti u narednim minutama zapravo će obilježiti cijelu utakmicu.Radošević u samo 5 minuta (12., 13. i 17.) radi 3 prekršaja i ako već nakon drugog prekršaja, koji je bio vrlo neugodan udarac u lice Sušiću, Strahonja nije dao opomenu, nakon trećeg je to morao učiniti, jer osim što je povlačio Sušića, Radošević je pokušavao spriječiti obećavajuću kontru Hajduka.

Iz jedne brze kontre u 28. minuti Rijeka dolazi do vodstva gdje Hajdukov kapetan Milović dva puta griješi u procjeni, prvo je začuđujuće neodlučan kod izlaska na Tomasova, a zatim kvari ofsajd zamku koju su Bezjaku namjestili Bili, Jefferson i Juranović. Zato ne griješi prvi pomoćni Igor Krmar, zaleđa nema i to je 0:1. Krmar je inače odlično ”odmahao” ovu utakmicu, u svim procjenama je bio točan, a posebno smo izdvojili situaciju iz 63. minute kad opravdano diže zaleđe Maglici.

U 31. minuti dolazimo do već spomenutog kaznenog udarca za Rijeku, Strahonja je ponovo nijem razmišljajući valjda još o situaciji iz desete minute.Nedugo zatim, u 40. minuti, imamo još jedan prekšaj Radoševića i to ponovno na Sušiću. Strahonja još uvijek ne vadi karton, a Sušić već lagano gubi živce.

U istoj minuti Bili ruši Tomasova na 20-ak metara, a isti igrač iz slobodnog udarca povećava vodstvo Rijeke na 0:2.Da zna zaštiti igru i da zna da se za ”akumulirane prekršaje” dodjeljuje opomena, Strahonja pokazuje u 44. minuti kada kažnjava Tomasova i svojom gestikulacijom lijepo pokazuje da mu je to treći prekršaj u nizu.
Sad se postavlja pitanje zašto to isto nije primjenio i prema Radoševiću čime bi se sigurno otupila riječka agresija i forte njihove taktike? Odgovor zna samo Marijo Strahonja.

Drugi dio utakmice počinje greškom drugog pomoćnog, Vrabeca, koji danas očito nije koncetriran pa ne označava zaleđe Balaja u 48. minuti.

Trećim golom Rijeke u 49. minuti utakmica zapravo završava, no ne i tinjajući sukob Radoševića i Sušića, koji već u 51. minuti radi već peti prekršaj, četvrti na BiH reprezentativcu. Sušiću je sad već puna kapa i Radoševića, a i Strahonje koji nesmetano pušta opstrukciju igre cijelo vrijeme i dobro je za njega da se u ovoj situaciji suzdržao jer je mogao vrlo lako prije vremena u svlačionicu.Kad bismo bili zločesti, rekli bismo da je Strahonja samo to i čekao.

Svoju lošu formu na nedjeljnoj utakmici ponovno Vrabec pokazuje u 53. minuti kada neopravdano poništava gol Rijeke zbog zaleđa.U 69. minuti brojimo već šesti prekršaj Radoševića, naravno i ovaj put na Sušiću. Kartona i dalje nema.Do kraja su kartone potpuno zasluženo dobili i Bradarić i Balaj, no Radošević je prošao bez opomene.

I tako je riječki brod sa kormilarem otplovio put Kvarnera sa 3 boda, iskorištivši očito povoljan kurs i neumoljivo kažnjavajući propuste u Hajdukovoj igri.Riječka pobjeda je potpuno zaslužena, a sam Strahonja nije bio na razini derbija, a pogotovo nije bio na razini znaka kojim se diči na prsima.