Sudačka nadoknada Hajduk – Osijek (1:0): Tri suca, dva (loša) takmaca i jedna ruka

U derbiju 14. kola MAXtv Prve lige sastali su se četvrtoplasirani Hajduk i trećeplasirani Osijek, a zadaću da vodi najzanimljiviji susret kola dobio je Marin Vidulin iz Kanfanara. Pomagali su mu zagrebački kolege Igor Krmar i Krunoslav Ambrinac uz liniju te Dalibor Mlakar kao 4. sudac.

Iako derbi kola, utakmica nije ponudila zanimljiv nogomet pa je kao takva bila vrlo laka za suđenje.

Na samom početku jedna zamjerka sudačkoj četvorki, a odnosi se na opremu gostujućih igrača. Sasvim je nejasno zašto prvoligaški suci gledaju kroz prste igračima koji očigledno krše pravilo o jednakoj boji sportskih čarapa i ljepljivih traka ili podčarapa.

Naime, igrači ,ako već koriste podčarape ili traku za lijepljenje, dužni su koristiti boju jednaku ili dominantnu boju svojih sportskih čarapa (štucni).

Jasno je vidljivo da nekoliko igrača Osijeka koristi ili bijelu ljepljivu traku oko gležnja, ili bijele podčarape, a njihove sportske čarape su CRNE.

Nakon ove kritike krenimo s analizom susreta.

Vidulin je u, kako smo rekli, ne baš teškoj utakmici za suđenje pokazao naznake da bi mogao biti dobar sudac, pa je tako već u 2. minutipustio lijepu prednost za obećavajući napad Osijeka.

U 7. minuti Erceg popravlja opremu na terenu, iakoje istu dužan popraviti van terena za igru. Očito je da Vidulin upozorava Ercega i šalje ga van, no ovaj se oglušuje na to, a istarski arbitar ostaje bez reakcije. Umjesto da je “previdio” Ercegovo popravljanje opreme, jer koji put se i ne mora baš slijepo držati knjige, Vidulin je kad, je vec odlučio reagirati, morao svoju odluku provesti do kraja i poslati Ercega van terena, štiteći svoj autoritet.

Nedugo zatim, izvrsna procjena drugog pomoćnog suca Ambrinca koji je u ovoj situaciji primijenio naputak ”čekaj i vidi” i donio pravu odluku označivši zaleđe napadača Hajduka.

Uskoro je Futacs, koji je ne samo fenomenalnim zgoditkom obilježio susret, tražio igranje rukom igrača Osijeka. Vidulin je bio blizu i u dobrom kutu, i mišljenja smo da nije pogriješio što nije označio prekršaj.

U desetoj minuti uhvatili smo Vidulina kako školski (u dijagonali) prati napad Hajduka i upravo zato donosi pravu odluku i dosuđuje gol-aut, a pred kraj poluvremena također sjajno školski ispraća akciju duboko u kaznenom prostoru i ponovo donosi ispravnu odluku.

Ova dva primjera izdvojili smo kako bi pokazali koliko je važno biti u blizini lopte i pravilno postavljen, što nerijetko zanemaruju neki njegovi puno renomiraniji kolege, pa im se zbog ovakvih stvari vrlo često događajui greške koje mogu odlučiti utakmicu.

Iako rastrčan i blizu lopte, Vidulin je znao i griješiti u procjeni prekršaja.

U 12. minutioznačuje prekršaj koji nije bio, dok u 21. minuti ne vidi lakat Ercega u skoku.

Kako smo već naveli, Vidulin je često puštao prednost pa tako i u 20. minuti nakon prekršaja Hamze, a potom će iskusno u tijeku igreupozoriti istog da malo smanji agresiju, što će u konačnici dovesti i do Barryjevog žutog kartona u 65. minuti utakmice.

Drugi pomoćni sudac Ambrinac nije u 21. minuti označio prekršaj Tudora
, iako je vidljivo da igrač Hajduka do lopte dolazi prekršajem. Sva je sreća za Ambrinca da Tudor nije Dani Alves, pa je centaršut bio poprilično neprecizan.

I sam Vidulin nedugo zatim griješi, pa iako je utakmica bila mirna, morao je opomenuti Savvasa za ovaj prekršaj kojim je zaustavio obećavajući napad Osijeka. Vidulin se zadovoljio samo usmenim upozorenjem.

Za usporedbu smo izvukli situaciju kad Barišić na sličan način prekida obećavajuću kontru Hajduka, no ovaj put Vidulin se mašio za džep i izvadio karton.

U 31. minuti opravdano zaustavlja napad Hajduka jer se lopta prilikom izvođenja slobodnog udarca kretala, kao što i opravdano opominje Juranovića zbog preoštrog starta nekoliko minuta kasnije.

Greška koja je obilježila susret
dogodila se u 39. minuti kad Nižića lopta pogađa u ruku. Stoper Hajduka nespretno širi ruke i time povećava obrambenu površinu tijela i to je morao biti kazneni udarac za Osijek. Postavlja se pitanje što radi prvi pomoćni sudac Krmar koji ispred sebe čisto vidi situaciju?!Nekoliko smo se puta u analizama zapitali zašto na nekim susretima nema dodatnih sudaca, pa ako derbi kola ne zaslužuje dodatne suce ne znamo po kojim se kriterijima onda vodi povjerenik za suđenje Dušan Kukić. Napomenimo da su za upravo ovakve situacije zaduženi dodatni suci.U nastavku akcije Vidulin ponovo sjajno pušta prednost nakon prekršaja nad Nižićem pa kad nije ostvarena vraća prekršaj i kažnjava Lukića opomenom.

U nastavku utakmice izdvojili smo tek nekoliko detalja.

Opravdano je opomenut Nižić
u 53. minuti, kao i Futacs u sudačkoj nadoknadi.Vidulin je baš u sudačkoj nadoknadi pokazao svoje neiskustvo, jer su upravo tu nadoknadu obilježili Futacs i Vojnović svojim “trash talkom”, štipanjem, zadirkivanjem i namjernim prekršajima i imao je sreću što i sama utakmica nije bila incidentna i što je bio zapravo sami kraj utakmice. Upravo ovakvi dueli dvojice igrača znaju zakuhati utakmicu ako sudac ne odreagira na vrijeme.

Prosječna utakmica u koju se sa svojim suđenjem utopio i sam Vidulin, a zbog nedosuđenog kaznenog udarca za Osijek vjerojatno će odmarati par kola.

Vidulin
je pokazao sjajnu tjelesnu spremu, odlično postavljanje i kretanje, no u određenim trenucima i manjak koncentracije i iskustva.

Pomoćnici Ambrinac
i Krmar su odradili korektnu utakmicu, no ovom potonjem će kontrolor sasvim sigurno zamjeriti manjak hrabrosti u 39. minuti kod Nižićevog igranja rukom.