Sudačka nadoknada Hajduk-Lokomotiva (2:1): Dekoncentrirani Vidulin

Derbi susret između Hajduka i Lokomotive, izravni dvoboj za treću poziciju na ljestvici, koja direktno vodi u kvalifikacije za Europsku ligu, vodio je Marin Vidulin iz Kanfanara, jedan od mladih snaga koje lagano preuzimaju suđenje na hrvatskim prvoligaškim travnjacima.

Vidulin je zajedno sa svojim pomoćnicima Kezeleom i Radoševićem imao pred sobom zahtjevan susret, no kako obje momčadi teže nadigravanju i igri, nije se očekivala teška utakmica za suđenje, što i nije bila.

Od samog početka se kao mlad sudac pokušao nametnuti autoritetom, što mu baš i nije uspijevalo.

Već u 5. minuti propustio je isključiti gostujućeg igrača koji u skoku laktom udara Milovića, a umjesto crvenog i prekršaja za obranu, Vidulin dodjeljuje slobodan udarac Lokomotivi.Na snimci se dobro vidi kako igrač Lokomotive zamahuje laktom prema licu Milovića, što je korištenje lakta kao oružja i zaslužuje isključenje.

Za razliku od Vidulina, pomoćnici su bili na visini svojih zadataka. Kako je Lokomotiva digla obranu jako visoko, igrajući na ofsajd zamke, imali su puno posla kojeg su obavili odlično.

Odlina reakcija pomonika kod gola Hajduka

Posebno treba istaknuti reakciju drugog pomoćnog suca Radoševića kod prvog gola Hajduka, kada je ispravno procijenio jednu jako tešku situaciju gdje nije bilo zaleđa i Mezga dovodi Hajduk u vodstvo od 1:0.

Prvi pomoćni Kezele je u 54. minuti ispravno procijenio da se Vlašić nalazi u zaleđu, ali je zastavicu koju sekundu prekasno dignuo. Naime, u situaciji kada je izgledno da samo jedan igrač ide na loptu, preporuka je da sudac ne mora čekati, već diže zastavicu odmah.

Kako smo rekli Vidulin se pokušao nametnuti autoritetom, pa je tako dosta teatralno u 26. minuti upozorio Sušića da neće tolerirati napucavanje lopte poslije njegovog zvižduka.Kako je utakmica bila mirna dovoljno je bilo upozorenje Sušiću, ali stilski i nije baš najbolje izgledalo. Isto je ponovio par puta. Tako rezolutno pokazivanje da to neće tolerirati, suci obično koriste u zahtjevnijim utakmicama gdje je svaki duel na granicama faula. No Vidulin tek stvara svoje nogometno ime, pa je očito da se ovako htio nametnuti igračima.

U 28. minuti kod drugog gola Hajduka, opravdano dosuđuje neizravan slobodan udarac za Hajduk, jer je igrač Lokomotive predugo držao loptu među nogama. Potom izvrsno dopušta brzo izvođenje, što dovodi Hajduk u priliku koju Mezga realizira za 2:0.

U 35. minuti opravdano daje opomenu Jozinoviću, što je prva opomena na utakmici, no dotad je već propustio opomenuti Leku koji već ima 3mdash;4 napravljena prekršaja, a posebno treba istaknuti ovaj u 30. minuti na Tudora, bez namjere igranja loptom.

Čini se da hrvatski suci izrazito vole hrvatske vedete koje se nakon dugogodišnjih inozemnih karijera vrate u HNL odigrati još pokoju sezonu. Tako se Šimuniću toleriralo sve i svašta, a evo sad i Jerku Leki.

Vidulin za start Maglice u 37. minuti propušta dodijeliti opomenu. Isto čini i par minuta kasnije kada u razmaku od samo par sekundi igrači Lokomotive čine prekršaje za opomenu, a samo zahvaljujući činjenici što je utakmica bila mirna, nakon njih se ništa nije izrodilo.

U 60. minuti Vidulin i Šovšić su nas nakratko odveli u osamdesete godine kad je ovakav modni detalj (spuštene štucne) bio vrlo popularan. Takvo što nije dopušteno, a Šovšić je dobrih 20mdash;ak minuta igrao tako, što govori i o Vidulinovoj koncentraciji na utakmici.

Loše postavljanje i koncentracija doveli su i do nekoliko loših procjena kod ubacivanja, što se dobro vidi u 71. minuti kada lopta prije izlaska zadnje dira igrača Lokomotive, no Vidulin iako blizu, pokazuje aut za Lokose.

Do kraja utakmice imamo još dvije opravdano dodijeljene opomene, Mariću, nakon starta na Kaliniću i Gotalu u 84. minuti za napucavanje lopte nakon zvižduka.

U zaključku, Vidulin je odradio jedno prosječno suđenje, imajući sreću što je utakmica bila kakva je bila, jer da nije, pitanje je kako bi se njegove greške odrazile na utakmicu.